خانه » اخبار پزشکی » اطلاعات دارویی در مورد داروهای ضد انگل

اطلاعات دارویی در مورد داروهای ضد انگل

متاسفانه انگل جزو یکی از بیماریهای مهم است که باید به ان توجه کرد . در این بخش اطلاعاتی را درباره داروهای ضد انگل در اختیارتان میگذاریم.

داروهای ضد انگل

برخی از داروهای ضد انگل عبارتند از :

ترکیبات پی پرازین از داروهای ضد انگل

ترکیبات پی پرازین به صورت سیترات ، فسفات و تارتارات موجود است . به نظر می رسد که دارو موجب فلج عضلات در انگل شده و دفع آن را از روده سبب گردد . پی پرازین به سهولت از دستگاه گوارش جذب می شود .

موارد مصرف : در درمان اکسیوروز (کرمک) و کرم های گرد نظیر آسکاریس به خصوص در کودکان توصیه می گردد .

مواردی که نباید مصرف کرد : نفریت ، اختلال عمل کلیوی و کبدی ، حالات تشنجی یا سابقه حساسیت شدید نسبت به ترکیبات پی پرازین . چنانچه نشانه های مشخص ضایعات عصبی ، گوارشی یا راکسیونهای حساسیتی پیدا شود باید دارو قطع گردد .

مصرف در زنان باردار : بی خطری دارو برای حساسیت پیدا شود باید دارو قطع گردد .

مصرف در زنان باردار : بی خطری دارو برای مصرف در زمان حاملگی اثبات نشده است .

عوارض جانبی دارو :
پی پرازین سمیت کمی دارد . عوارض نادر شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال و استرابیسم ، پارستزی ، کاهش رفلکسها ، تشنج ، کم شدن حافظه و اختلال در EEG از جمله این عوارض هستند .

.

پیرانتل پاموآت از داروهای ضد انگل

پیرانتل پاموآت یک داروی ضد انگل است که احتمالا با بلوک عصبی عضلانی موجب مرگ کرم می گردد . قسمتی از دارو پس از مصرف از راه خوراکی جذب می گردد . حداکثر غلظت دارو 1 تا 3 ساعت پس از تجویز آن پیدا می شود .

بیش از پنجاه درصد داروی تجویز شده از طریق مدفوع و بدون تغییر و تنها 7 درصد آن به صورت اصلی یا متابولیت ها از طریق ادرار دفع می گردد .

موارد مصرف : برای درمان آسکاریس و کرمک مصرف می گردد .

مصرف دارو در زمان بارداری : مطالعات انجام شده در حیوانات ضایعه ای در جنین نشان نداده است . اما در انسان بررسی کافی به عمل نیامده است .

مصرف در اطفال : دارو به میزان وسیع در اطفال کمتر از 2 سال به کار نرفته است و لذا در درمان این گروه باید منافع و مضرات احتمالی دارو در نظر گرفته شود .

عوارض جانبی دارو : شایعترین عوارض مربوط به دستگاه گوارش و به صورت بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، درد معده ، دردهای انقباضی شکم ، اسهال و افزایش گذرای SGOT می باشد . عوارض عصبی به صورت سردرد ، سر گیجه ، خواب آلودگی و بی خوابی و تظاهرات پوستی به شکل راش گزارش شده است .

شکل دارو و مقدار مصرف :
به صورت سوسپانسیون خوراکی در شیشه های 15 میلی لیتری (در هر میلی لیتر آن 50 میلی گرم پیرانتل) و قرص جویدنی 250 میلی گرمی وجود دارد . مقدار مصرف آن 10 میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن (یک قاشق مرباخوری برای 5 کیلوگرم وزن) و در یک دوز واحد می باشد . (حداکثر دوز مجاز یک گرم است .) تجویز دارو می تواند همراه با غذا باشد و پس از درمان نیازی به دادن مسهل نیست .

.

پیر وینیوم پاموآت از داروهای ضد انگل

پیر وینیوم پاموآت یک داروی ضد انگلی ( داروهای ضد انگل )  است که از مصرف کربو هیدراتهای خارجی توسط پارازیت جلوگیری و تخلیه ذخیره غذائی درونی آنرا موجب و منجر به مرگ آن می گردد . جذب دارو از راه دستگاه گوارش کم است .

موارد مصرف : در درمان اکسیوروز (کرمک) به کار می رود . در مورد مصرف دارو در زنان باردار مطالعه ای انجام نشده و در هنگام تجویز آن باید منافع و خطرات احتمالی ناشی از مصرف آن در نظر گرفته شود .

عوارض جانبی دارو : تهوع ، استفراغ ، کرامپ شکمی ، اسهال و راکسیونهای حساسیتی گزارش شده است . عوارض گوارشی در اطفال بزرگتر و بالغین که دوزهای بالای دارو مصرف کرده اند شایعتر است .

شکل دارو مقدار مصرف : به صورت سوسپانسیون خوراکی در شیشه های دو اونسی (سی میلیمتر) با طعم مطبوع که در هر میلی لیتر 10 میلی گرم پیروینیوم دارد . به گزارش آسان طب قرص های 50 میلی گرمی دارو نیز موجود است . (شیشه محتوی 8 قرص) .

دارو به صورت دوز واحد به میزان 5 میلی گرم بازاء هر کیلوگرم وزن بدن تجویز می شود و در صورت نیاز می توان دو یا سه هفته بعد یک بار دیگر درمان تکرار گردد .

مراقبت های پرستاری :

1- آلودگی به کرمک معمولا در تمام افراد خانواده وجود دارد و جهت ریشه کن کردن عفونت لازم است به اطرافیان بیمار توصیه شود که تمام افراد با هم درمان را شروع نمایند .

2- علاوه بر درمان داروئی رعایت مسائل بهداشتی جهت ریشه کن شدن اکسیور لازم است .

3-مصرف پیروینیوم موجب رنگی شدن مدفوع (قرمز روشن ) می شود . در هنگام تجویز دارو مراقبت به عمل آید تا لوازم ولباس بیمار رنگی نشود .

.

تیابندازول از داروهای ضد انگل یا داروهای ضد انگلی داروهای ضد انگل

تیابتدازول از جمله داروهای ضد انگل است که در متابولیسم بسیاری از کرم ها ایجاد اختلال می کند . به سهولت از دستگاه گوارش جذب می شود . این دارو از جمله داروهای ضد انگل است .

موارد مصرف : لارومهاجر جلدی ، لارومهاجر احشائی ، اکسیوروز ، عفونتهای ناشی از تریکوسفال ، اسکاریس و کرمهای قلابدار .

در مجموع این دارو برای درمان آلودگی با چند انگل مناسب می باشد .

مواردی که نباید مصرف گردد : مصرف دارو در بیمارانی که مبتلا به بیماری کبدی بوده و یا اختلال عمل کبدی دارند باید با احتیاط کامل صورت گیرد .

عوارض جانبی دارو : اختلالات گوارشی که شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال و یبوست می باشد . دارو ممکنست بر دستگاه عصبی مرکزی تاثیر گذارد .

هیپرگلیسمی ، ضربان نبض و فشار خون از عوارض دیگر این دارو می باشند .

شکل داروئی و مقدار مصرف : دارو به صورت قرص هائی 500 میلی گرمی وجود دارد . مقدار دارو 25 میلی گرم / کیلوگرم وزن بدن روزی 2 بار (حداکثر مقدار دارو 3 گرم است .) می باشد . درمان طبق دستور و بر اساس نوع انگل یک تا دو روز ادامه خواهد یافت . به گزارش آسان طب در مورد کرمک پس از یک هفته یک دوره درمان دیگر توصیه می شود .

مراقبتهای پرستاری :

1- بهتر است دارو پس از غذا به بیمار داده شود .

2- در مورد پیدایش علائم عصبی (نظیر خواب آلودگی) ناشی از دارو به بیمار و اطرافیان او توضیح داده شود .

3- افراد بزرگسال از رانندگی و کار با ماشین آلات باید خودداری نموده و اطفال باید در منزل استراحت نمایند .

داروهای ضد انگل

.

کیناکرین هیدروکلراید از داروهای ضد انگلی داروهای ضد انگل

در اطلاعات دارویی کیناکرین هیدروکلراید آمده است که این دارو ، جزو داروهای ضد انگل و داروئی موثر بر علیه کرم های نواری (کرم کدو گاو و خوک) می باشد و در درمان ژیاردیا و بندرت مالاریا نیز بکار می رود .

مواردی که نباید دارو مصرف گردد : در بیمارانی که تاریخچه ای از پسیکوز دارند و حاملگی نباید مصرف گردد . در بیماران مبتلا به پسوزیازیس و آنهائی که پریماکین (داروی ضد مالاریا) دریافت می کنند باید با احتیاط کامل مصرف شود .

عوارض جانبی دارو : سردرد ، نشانه های خفیف گوارشی ، حملات پسیکوتیک ، درماتیت و تغییر رنگ پوست (زرد رنگ)

توجه : اثرات جانبی الکل در بیمارانی که تحت درمان با کیناکرین می باشند ، افزایش می یابد و این بدلیل تجمع بیش از اندازه استالدئید در بدن است .

مقدار مصرف وشکل دارو : به صورت قرص های 100 میلی گرمی موجود است .

در درمان کرم کدو 500 تا 800 میلی گرم کینا کرین همراه با 500 میلی گرم بیکربنات سدیم در یک دوز واحد تجویز می شود .

در اطفال مقدار مصرف بین 400 تا 600 میلی گرم است که در دوز های منقسم داده می شود .

مراقبتهای پرستاری :

1- قبل از تجویز دارو باید بیمار بمدت 24 تا 48 ساعت تحت رژیم کم چربی باشد تا جذب دارو در روده کاهش یابد .

2- روز قبل از تجویز دارو نهار و شام به بیمار داده نشود .

3- عصر قبل از تجویز دارو یک مسهل نمکی به بیمار داده شود .

4- همراه با کینا کرین مقدار 500 میلی گرم بیکربنات سدیم تجویز گردد تا تهوع و استفراغ کاهش یابد .

5- یک ساعت پس از تجویز دارو یک مسهل نمکی به بیمار خوانده شود .

6- چنانچه تحریک معدی بیمار شدید باشد ، می توان با دستور پزشک دارو را از طریق لوله توباژ مستقیما در دوازدهه وارد کرد .

در این قسمت هم به معرفی داروهای ضد انگل یا داروهای ضد انگلی پرداختیم . از جمله داروهای ضد انگل یا داروهای ضد انگلی میتوان به پیر وینیوم پاموآت ، پیرانتل پاموآت ، تیابندازول و … نام برد .

پیرانتل پاموآت یکی از  داروهای ضد انگل است که با بلوک عصبی عضلانی سبب مرگ کرم انگل خواهد شد . به گزارش اسان طب تیابتدازول هم  از

جمله داروهای ضد انگل است که در متابولیسم بسیاری از کرم ها ایجاد اختلال می کند و انها را نابود می سازد.

داروهای ضد انگل

در جایی امده بود که برای تهیه داروهای ضد انگل خانگی میتوانید از ترکیب چوب میخک و تخم کتان یا حتی جداگانه استفاده کنید. چون چوب میخک و تخم کتان خاصیت ضد باکتری و ضد انگل دارند و در بهبود شما تاثیر گذار هستند.

تیابندازول هم یکی از داروهای ضد انگل است که در بهبود شما موثر است . اما توجه کنید که باید این داروها با تجویز پزشک مصرف شود و خودسرانه از ان استفاده نکنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت از داروهای ضد انگل در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.

منبع :

ASANTEB.CON

همچنین ببینید

محافظت از روده و بررسی تاثیرات کلم بروکلی بر روی آن

یکی از سبزیجاتی که برای محافظت از روده و ارتقای سطح سلامت آن مورد استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *