استرس چیست ، اضطراب چیست ، علایم استرس و علایم اضطراب و واکنش های استرس
سه شنبه 28 آذر 1396
خانه » اخبار پزشکی » واکنش های ذهنی و احساسی استرس

واکنش های ذهنی و احساسی استرس

واکنش های استرس

در این بخش درباره واکنش های استرس اطلاعاتی را تقدیمتان می کنیم :

واکنش های ذهنی و احساسی اضطراب

ارتباط تنگاتنگ جسم و روح به این معنی است که عوارض فیزیکی استرس ، بی تردید سلامت و کارآیی روانی و همچنین تعادل احساسی را تحت تاثیر قرار خواهند داد . تظاهر علائم روانی – احساسی استرس ، بسته به برداشت شما از شرایط ، ضعیف یا قوی خواهد بود . از میان واکنش های روانی شناخته شده می توان به افکار متلاطمی اشاره کرد که یکی پس از دیگری می آیند و می روند ، در حالی که شما نمی توانید به هیچ یک از آن ها فکر کنید و روی آن ها تمرکز کنید ، گویی ذهن شما آن قدر فعال شده است که دیگر نمی تواند سرعتش را کم کند و به آرامش برگردد . به همین دلیل است که اگر استرس داشته باشید ، محال است بتوانید بخوابید . در واقع ذهن بیش از حد فعال شما ، راحتتان نخواهد گذاشت . این سردرگمی وعدم تمرکز، گذشته از ایجاد بی خوابی ، به مشکلات حافظه و اشکالاتی در یادگیری اطلاعات جدید می انجامد . برای به یاد آوردن آن چه در حافظه ذخیره شده ، به یک ذهن متمرکز و آرام نیاز است . اگر ذهن شما سراسیمه ومضطرب است ، قطعا نه اطلاعات جدید می توانند وارد حافظه ی شما شوند و نه چیزی می تواند دوباره از حافظه بیرون کشیده شود . مثل حالتی که عده ای به هنگام اضطراب در سر جلسه ی امتحان به آن دچار می شود .

.

.

هنگام بروز استرس ، به دلیل اختلالاتی که در تمرکز ایجاد می شود ، بیشتر در معرض خطا و اشتباه هستید ، قضاوت و برداشت شما از موقعیت ها ضعیف می شود و ممکن است فقط برای این که به گونه ای مشکل ایجاد شده را از سر راه بردارید ، دست به تصمیم گیری های عجولانه و احمقانه بزنید . این تصمیم گیری ها نیز به نوبه ی خود زمینه ساز اشتباهاتی می شوند که در نهایت اعتماد به نفس شما را خدشه دار می کنند . در چنین لحظات حساسی ، برخی برای فرار از تصمیم گیری های نامعقول ، کاملا عقب می کشند و به هنگام غلبه ی استرس هیچ تصمیمی نمی گیرند . آن ها از زندگی و هر کس که دور و برشان است به ستوه می آیند و تنها بودن را بر هر کاری ترجیح می دهند . مسئولیت هایی که زمانی به عالی ترین شکل ممکن از طرف این افراد پذیرفته و انجام می شدند ، اینک برای آن ها طاقت فرسا و سنگین جلوه می کنند .

مهم ترین و منفی ترین تاثیری که یک ذهن مضطرب بر جای می گذارد ، این است که شما دید معقول و منطقی خود را از دست می دهید و دیگر نمی توانید مسائل را آن طور که واقعا هستند ببینید.

تلاش شما برای رسیدن به ذهنی که جلوتر از شما حرکت می کند بی نتیجه میماند ، تعادل و توازن خود را از دست می دهید ، نمی توانید یک اولویت بندی صحیح و معقول در کارهایتان داشته باشید و احساس میکنید بیش از حد تحت فشار هستید ، در حالی که هیچ کس به شما فشار نمی آورد و در این جاست که تناسب و توازن درونی شما بر هم می خورد . یک مولفه ی بارز و ثابت استرس این است که چندین کار را همزمان با هم شروع می کنید و هیچ یک را به پایان نمی رسانید .

عجیب این است که برای برخی فعالیت ذهنی بیش از حد ، می تواند به صورت اعتیاد در اید . به هر حال شما چه فعالیت بیش از اندازه ی مغز را دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید ، ممکن است تمایلی به تغییر رویه ی خود نداشته باشید . درست مثل یک بدل کار فیلم های سینمایی که فقط با انجام کارهای خطرناک و هیجانی ارضا می شود . بعضی افراد هم به افزایش ناگهانی آدرنالین که از موعدهای معین تحویل پروژه ، معاملات تجاری مشکل و پر خطر و شاید هم جر و بحث های خشن ناشی می شود ، خو گرفته اند . حتی کسانی که از فعالیت بیش از حد ذهنی لذت نمی برند نیز نمی توانند جلوی این افکار و نگرانی های مخرب را بگیرند . شاید علت این است که آن ها نمی دانند چگونه باید پایشان را روی ترمز بگذارند ، ولی ممکن است علت ، این باور خرافاتی غلط باشد که “اگر نگران نباشی، یک اتفاق وحشتناک خواهد افتاد” و با این نوع باور واقعا هم نمی خواهند قدری آرامش وسکون داشته باشند .

اطلاعات دیگر درباره استرس و اضطراب

عوارض جانبی استرس که همزمان با فعالیت بیش از حد ذهنی بروز می کنند ، به قدری نامطلوب و ناخوشایند هستند که شخص پس از مدت کوتاهی ، سراسیمه به دنبال راه گریز می گردد . از بین پاسخ های احساسی اضطراب می توان تغییرات خلقی ، پرخاشگری و زود گریستن را نام برد . ممکن است این عوارض در حال حاضر در شما وجود داشته باشند و شما هم چنان از وجود آن ها غافل باشید ، چرا که این تغییرات در دراز مدت و به آرامی شکل می گیرند . همه ی ما یک ظرفیت سازگاری ویژه برای تطبیق خود با استرس داریم و تا زمانی که فشار جدیدی به خزانه ی استرس های قبلی ما اضافه نشود ، معمولا می توانیم به خوبی با آن ها کنار بیاییم . اگر چه ممکن است کمی زودرنج و بدبین شده باشیم ، ولی این تغییرات منفی آن چنان شدید به نظر نمی آیند . زیرا سر ما شلوغ تر از آن است که تک تک به دنبال متهمان این پرونده بگردیم . و اما زمانی که استرس فروکش نکند ، بی صبری و بدبینی ما بیشتر و بیشتر شده و از حد تعادل خارج می شود . اگر قبلا فردی منطقی بوده ایم که وجودش سرشار از خوش بینی و افکار مثبت و امیدوارانه است ، اینک در می یابیم که چگونه شخصیت ما از این رو به آن رو شده است .

پیشرفت تغییرات احساسی –روانی به زمینه ی قبلی شما بستگی دارد . بعضی ها ناامید و مایوس می شوند ، دچار افسردگی می شوند و تصور می کنند که دیگر به اخر خط رسیده اند . برخی دیگر دچار اضطراب و ترس می شوند ، احساس گناه می کنند و مدام به خاطر این که بی کفایت پنداشته شده اند، خود را سرزنش می کنند . به گزارش آسان طب این در حالی است که افراد دیگر دچار ترس های مرضی و یا پرش های عضلانی می شوند و کابوس های شبانه ، خواب را از چشمان آن ها می رباید . از دست دادن قدرت واقع بینی سبب می شود که شما خود و دیگران را بدتر از آن که هستید ببینید .

وقتی احساس یاس و نومیدی و بی کفایتی می کنید، دیگر خود را مثل قبل دوست ندارید و گمان می کنید دیگران هم دقیقا همین احساس را نسبت به شما دارند . فریاد کشیدن ، گریستن یا لگد زدن به هر چه که روی زمین است ، اوضاع را وخیم تر می کند تا جایی که ترس مطرود شدن به وسیله دوستان ، تحقق می یابد و این مساله نیز به نوبه ی خود بر استرس دامن می زند.

.

استرس و اضطراب علایم استرس

علایم هشدار دهنده استرس

در این قسمت از اسان طب درباره علایم هشدار دهنده استرس اطلاعاتی را تقدیمتان می کنیم :

تظاهرات ذهنی استرس

– عدم تمرکز

– فراموشی

– ناتوانی در به خاطر آوردن حوادث اخیر

– عدم توانایی در یادگیری اطلاعات جدید

– از دست دادن حالت تعادل

– گیج شدن و شلوغی ذهن

– نداشتن قدرت تصمیم گیری

– تصمیم گیری های ناگهانی یا غیر معقول

– از دست دادن نظم و ایجاد نابسامانی

– اشتباهات مکرر

– برداشت نادرست از شرایط و مردم

– بی دقتی

تظاهرات احساسی استرس

– اضطراب

– ترس مرضی

– احساس وحشت و دچار حملات ناگهانی وحشت شدن

– احساس در خطر بودن

– پرخاشگری

– بدبینی

– احساس گناه

– افسردگی

– نوسانات خلقی (یا تغییر رفتار)

– زودرنج شدن و زود گریه کردن

– کابوس های شبانه

– احساس طرد شدن توسط دیگران

– نگرانی بیش از حد

– ازدست دادن حس شوخ طبعی

– انزوا

استرس و اضطراب

در این بخش از اسان طب درباره تظاهرات ذهنی استرس اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالعه این بخش اطلاعات کافی را بدست اورده باشید.

استرس و اضطراب عوارض زیادی برای سلامتی ما دارد و ما را پیر تر میکند.

استرس چین و چروک را به صورت ما اضافه کرده و مار را افسرده میکند.

استرس اجازه نمی دهد ما از زندگی لذت ببریم.

همچنین ببینید

لسیتین

لسیتین و معرفی مزایا و همچنین مواد غذایی مختلف حاوی آن

لسیتین گروهی از مواد چرب موجود در بافت‌های گیاهی و حیوانی را توصیف می‌کند. فرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code