دوشنبه 2 بهمن 1396
خانه » روانشناسی » راههایی برای تنش زدایی استرس

راههایی برای تنش زدایی استرس

تنش زدایی اضطراب و استرس

در این بخش اطلاعاتی را درباره استرس و اضطراب تقدیمتان می کنیم :

برای کاهش استرس قبل از انجام هر کار در مورد آن فکر کنید

بعضی از مردم در مواقعی که از عدم توانایی خود در انجام کارها می ترسند ، سراسیمه در فعالیت هایشان گم می شوند و در تمام طول روز بدون وقفه و با فشار به دنبال کارهایشان می دوند . ممکن است این کار از دید دیگران حیرت انگیز و قوق العاده باشد، ولی عاقلانه ترین راه انجام دادن کار زیاد نیست . این گونه افراد ممکن است فکر کنند که در وقت صرفه جویی می کنند ، اما در حقیقت بدون طرح و نقشه ی سازمان داده شده ، در حال تقلا هستند ، پس در واقع وقت خود را هدر می دهند .

تنش زدایی استرس

هر فعالیتی را می توان در یک دوره ی زمانی چند ساعته یا چند روزه انجام داد . برنامه ریزی در مورد اینکه هر روز کدام قسمت از یک کار را انجام دهید ، امری ضروری است . راحت ترین روش ، تهیه ی فهرستی از فعالیت های لازم در ابتدای هر روز است :

– هر کاری را که لازم است انجام شود ، بنویسید .

– قسمت هایی را که ضروری و فوری هستند ، علامت بزنید .

– اکنون کارهایی را که انجام دادنشان را زیاد دوست ندارید از فهرست کارهای ضروری خارج کنید و ابتدا همین کار ها را انجام دهید تا از شرشان خلاص شوید .

– اگر احتمالا در پایان روز با کمبود وقت مواجه می شوید ، بعضی از کارها راکه چندان ضروری نیستند حذف کنید و یا به آخر بیندازید .

– یک محدوده ی زمانی برای انجام دادن کارهای خود معین کنید و آن را جدی بگیرید .

– زمانی را برای استراحت کردن در نظر بگیرید ، به خصوص وقتی که احساس می کنید هیچ زمانی برای ایجاد وقفه میان کارها وجود ندارد . استراحت دادن به بدن و ذهن ، موجب پاک و شفاف شدن ذهن و افزایش قدرت تمرکز می شود .

– قبل از شروع کار بعدی ، کار قبلی را به طور کامل انجام دهید و این امر را به صورت یک قانون در آورید . ممکن است همه ی کارهای موجود در فهرست را تمام نکنید ، اما لااقل بیشتر آن ها را به طور کامل انجام می دهید و این بهتر از انجام دادن همه ی آن ها به صورت ناقص است .

ورزش و کاهش تنش استرس

وقتی که تحت استرس باشید ، به بدنتان فشار وارد می شود و هورمون های مختلف استرس زا در خون آزاد می شوند . به عنوان مثال اگر به مدت طولانی پشت میز بنشینید ، پاهای شما تحت نوعی فشار قرار می گیرد و هورمون آدرنالین موجب می شود تا بیش از نیاز هشیار باشید . به همین علت است که گاهی حتی پس از از بین رفتن عامل استرس ، بازگشت به حالت عادی دشوار می شود . آدرنالین هنوز ذهن شما را نسبت به عامل مذکور فعال نگه داشته است و شما آسوده شدن را غیر ممکن می یابید . حتی تنها با فکر کردن به موقعیت پر استرس ، بدن شما در حالت جمع شدگی و فشار قرار می گیرد .

این جاست که ورزش به شما کمک می کند . البته در این مورد ورزش به معنی ساعت ها تمرین در طول هفته نیست . این امر مسلم شده است که تنها وقتی که بعد از ورزش تنفس می کنید (تنفسی سریع و بلند) ، در مورد بدنتان کار موثر و خوبی انجام می دهید . شما حتی با ده دقیقه ورزش هم می توانید با نتایج خیلی خوبی برسید ، مشروط بر آن که به صورت منظم و هر روز ورزش کنید . لازم نیست به یک باشگاه ورزشی گران قیمت بروید . بیرون کردن آدرنالین از سیستم بدن کار خوشایندی است ونیاز به سرخ شدن چهره ندارد !

ورزش و کاهش استرس

در این جا به بیان چند تمرین ساده می پردازیم که شما می توانید آن ها را داخل یا خارج از خانه انجام دهید :

تمرین 1 : رکاب زدن برای کاهش استرس

– به پشت روی زمین بخوابید (روی یک تشک سفت و یا یک پتو)

– زیر سر خود یک بالش کوچک قرار دهید .

– دستان خود را در کنار بدنتان روی زمین قرار دهید .

– در هوا ، با پاهای خود ، حرکات دوچرخه سواری را انجام دهید ، ولی باید مطمئن باشید که پشت شما کاملا روی زمین است .

– برای هر حرکت پای راست –چپ، یک شماره بشمارید و تا شماره 60 ادامه دهید .

تمرین 2 : تمرینات کششی برای کاهش استرس

– در حالی که صورتتان رو به روی دیوار بگذارید و بازوها را صاف نگه دارید .

– تظاهر کنید که در حال فشار دادن دیوار به بیرون هستید . در حالی که پای راست شما خم شده است و کف پای راست کاملا روی زمین قرار دارد ، پای چپ در پشت پای راست کشیده شود و کف آن بر زمین قرار دارد . در این حالت در پشت پای چپ خود کشتی ملایم احساس می کنید . اگر احساس ناخوشایندی نسبت به این کشش دارید ، پای چپ خود را به پای راست نزدیک تر کنید .
– این کشش را تا شماره 60 نگه دارید (حدود یک دقیقه)، سپس پاها را عوض کنید به طوری که پای چپ در جلو و پای راست در عقب قرار گیرد . کشش را در پای راست احساس و تا 60 بشمارید . این عمل موجب کاهش اضطراب می شود .

– در حین تمرین حتما بازوهایتان راست باشد و به دیوار فشار آورد .

تمرین 3 : دویدن برای کاهش استرس

– کفش هایتان را در آورید و روی تخت خود بایستید . یک پتوی کهنه را چند بار تا بزنید تا کاملا ضخیم شود . می توانید این تمرین را روی زمین نیز انجام دهید ، ولی در این صورت باید کفش های محکمی بپوشید تا به مفاصل آسیب نرسد .کفش های نرم ورزشی ایده آل هستند .

– در جای خود بدوید و برای هر حرکت پای راست – چپ ، یک شماره بشمارید . این تمرین را تا شماره ی 12 ادامه دهید .

اکنون همه مراحل رکاب زدن ، کشش و دویدن را یک بار دیگر انجام دهید . همه ی این ها فقط ده دقیقه از وقت شما را می گیرد .این تمرین ها ماهیچه های شما را شل می کند و ضربان قلب را افزایش می دهد . به گزارش آسان طب به این ترتیب آدرنالین از سیستم بدنتان شسته شده و ذهن شما تمیز می شود . حتما بعد از تمرین مقداری آب بنوشید تا سموم و مواد زاید بدن اسان تر دفع شوند .

کمی شنا کردن در استخر – فقط تا حدی که احساس ناراحتی نکنید – یا راه رفتن سریع به مدت 10 دقیقه، هر یک به طور مساوی می تواند جایگزین خوبی برای تمرین های فوق باشد .اگر راه رفتن را انتخاب کردید ، حتما کفشهای محکم با کف ضخیم بپوشید .

سرگرمی خارج از کار برای کاهش تنش استرس

اگر کارمند یک شرکت بین المللی هستید و یا در خانه از بچه ها مراقبت می کنید باید بدانید که بار کاری در هر دوی این ها یک اندازه است . سعی کنید غیر از کاری که موظف به انجام آن هستید ، کار دیگری نیز در زندگی شما وجود داشته باشد . وقتی که هرروز سرگرم انجام فعالیت های کاری و وظایف خود می شوید ، به راحتی نیازها و علایق خود را به دست فراموشی می سپارید .

برای جلوگیری از پریشانی و خستگی مفرط ، داشتن حداقل یک علاقه یا سرگرمی ، بسیار مفید است . حتی اگر شغل خود را دوست داشته باشید ، مشغول شدن به فعالیت هایی که ارتباط با کارتان ندارند ، یک روش درمانی و تسکین بخش است . ممکن است به جمع کردن تمبرها علاقه مند باشید و یا ورزش خاصی را دوست بدارید . در هر حال کار خاصی را انجام دهید ، کاری که خوشایند و فقط مخصوص خودتان است . به گزارش آسان طب داشتن علایق خارج از محیط کار به شما این کمک را نیز می کند که از کار خود قدمی عقب بگذارید و آن را با اینده نگری متعادل بررسی کنید. با ایجاد فضا برای علایق دیگر خود در زندگی ، این امکان را می یابید که وقتی به محیط کار بازگشتید ، نگاهی “کنده شده” به آن داشته باشید ، به عبارت دیگر اجازه ندهید که وجودتان به کار چسبیده باشد . وقتی که در مورد مشکلات کاری فکر نکنید ، راه حل ها راحت تر به ذهن میایند . علاوه بر این ها ، داشتن علاقه های دیگر راهی عملی برای شارژ کردن باطری وجود شما و یافتن سرگرمی های تازه است ، در هر حال با تماشای تلویزیون مبارزه میکند.

استرس و اضطراب

در اینجا اطلاعاتی را درباره راههای کاهش استرس و تنش اضطراب تقدیمتان کردیم.

امیدواریم از این اطلاعات بهره مند شده باشید.

سعی کنید همیشه بر اعصابتان مسلط باشید و بدانید با تلاش و توکل دیگر جای هیچ گونه استرس و اضطراب نیست.

همچنین ببینید

فوبیای پرواز

فوبیای پرواز و روش های مقابله با ترس از هواپیما

فوبیا یک نوع ترس بی دلیل است که از دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE