سه شنبه 3 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » چگونگی گرفتن تاریخچه از بیماران روماتیسمی

چگونگی گرفتن تاریخچه از بیماران روماتیسمی

اطلاعات پزشکی از بیمار دچار رماتیسم و بیماران روماتیسمی

سوالات از بیماران روماتیسمی

1-علت مراجعه و ماهیت ناراحتی آنها

2-از شروع بیماری تا زمان مراجعه چه اتفاقی رخ داده است و چه عوارضی به بار آمده

رماتیسم

3-تاریخچه طبی و جراحی گذشته و داشتن سابقه ضربه

4-مانند هر بیماری بررسی سیستم تمام اعضاء و روابط آنها با سیستم عضلانی مفصلی و سابقه اجتماعی و شغلی

5- تاریخچه فامیلی

مهمترین شکایات بیماران روماتیسمی شامل درد ، خشکی ، ورم مفاصل ، عدم حرکت مفصل و یا ترس از معلولیت در اینده و غیره می باشد . به گزارش آسان طب پرسیدن شکایات بیمار مثل هر نوع پرسش درباره تمام اعضای بدن است ، بایستی در محیط صمیمانه توام با اعتماد بدون قطع کردن حرف های بیمار شروع شود و در مواقعی لازم سعی بر متمرکز کردن روی شکایت عمده بیمار شود .

.

جمع بندی بیماران روماتیسمی

پس از اتمام شکایت بیمار جمع بندی های زیر انجام شود :

1- چه چیزی علت مراجعه بیمار بوده و چه علامتی واقعا ناراحت کننده است .

2- طول مدت . زمان شروع و طرز پیشرفت بیماری را بدست آورید و اگر بیمار مزمن است ایا گاهگاهی بیمار احساس بهبودی برای مدت موقتی می نماید ؟

3- شدت بیماری را تخمین زده و یادداشت کنید . از روی معیارهای زیر می توان پی به شدت بیماری برد : توانایی کار در تمام طول ماه ، نیاز به بستری شدن و یا استراحت در منزل ، فعالیت های روزانه و انجام کارهای شخصی ، معیارهای مخصوص شدید بودن مانند از کار افتادگی ، نقل مکان از یک خانه به خانه دیگر به علت بیماری ، استخدام شخصی جهت کمک در منزل و غیره .

4- توانایی انجام اعمال فیزیولوزیک که با پرسش موارد زیر قابل تخمین است : در منزل : ایا بیمار روماتیسم خودش کارهایش را انجام داده و یا شخص دیگری کارهایش را انجام می دهد ؟

درکار : ایا بیمار همیشه به علت بیماری برای رفتن به محل کار از ماشین یا تاکسی استفاده می کند ؟ و همچنین غذا خوردن ، آشپزی ، نظافت خود را چگونه انجام می دهد ؟

5- تمام داروهایی که بیمار مصرف کرده و یا مصرف می کند ، یادداشت کنید .

بیماران روماتیسمی

6- از نظر بیماری فعلی Present Illness بایستی متوجه نکات زیر شد :

مفاصل به چه نحوی و با چه سرعتی مبتلا شده اند ، ایا نحوه شروع آنها تک مفصلی بوده یا پلی آرتیکولر ، ایا مهاجرتی بوده یا اضافه شونده ، ایا پس از مدتی بهبودی حاصل شده یا نه ، تعریف مهاجرتی به این صورت است که پروسه التهابی مفصل بکلی در آن مفصل بهتر شده و در یک مفصل دیگر ظاهر گردد ، و تعریف اضافه شونده یعنی وقتی که یک مفصلی گرفتار بوده و در عین حال در مفصل دیگری نیز همین بیماری ظاهر گردد . علاوه بر نحوه شروع بیماری روماتیسمی ، یک علامت مخصوص در بیماری های روماتولوزیکی همیشه از بیماران روماتیسمی پرسیده می شود و آن خشکی صبحگاهی Morning stiffness و طول مدت آن می باشد . این علامت دلیل بر التهابی بودن بیماری روماتیسمی خواهد بود. با توجه به تاریخچه و بررسی اندام ها می توان بیماری های استحاله مفصلی را از بیماری های التهابی تفکیک داد و اگر زمینه اضطراب وجود داشت به سندرم فیبرومیالژیا توجه نمود .

بیماران روماتیسمی
بیماران روماتیسمی

بیماران روماتیسمی باید به نکاتی توجه کنند تا اینکه نه تنها بیماری شان بدتر نشود بلکه بهبود هم یابد و درد شان تسکین یابد.

مقاله بالا را چند بار با دقیت بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این بیماری افزایش یابد و بتوانید ان را تسکین دهید.

هدف ما اگاهی شما و کسب اطلاعات شما درباره بیماران روماتیسمی بوده است. امیدواریم  از مطالعه این مقاله بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

درمان سندروم روده تحریک پذیر

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی چگونه است؟

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری معمولی در روده بزرگ است. این بیماری علایمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *