فواید و خواص جلبک ها

جلبک های خوراکی برای سلامتی فواید زیادی دارند. این خوراکی ها حاوی انواع ویتامین ب، پروتئین، مس، آهن و … هستند که بدن به همه آنها نیاز دارد. یکی از خواص جلبک ها کنترل قند خون است. جلبک ها فقط ۲۰ کالری و ۱/۷ گرم کربوهیدرات قابل هضم دارند. همچنین جلبک ها خاصیت ضد سرطانی داشته و برای کنترل فشار خون هم مفید هستند. جلبک‌ ها سرشار از مواد مغذی هستند که تاثیرشگرفی بر بدن و مغز دارد. جلبک موجودی زنده است که به دو شکل در آب تازه و نمکی رشد می‌کند. این یک نوع از انواع باکتری به نام cyano است که اغلب به جلبک سبز-آبی اشاره دارد. درست مانند گیاهان، باکتری cyano هم می‌تواند از نور خورشید از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز بهره‌مند شود. جلبک از سوی قبایل آزتک در گذشته‌های دور به صورت روزانه مصرف می‌شد، اما هنگامی که ناسا اعلام کرد که جلبک می‌تواند در فضا رشد کند و به ‌وسیله فضانوردان استفاده شود، دوباره مشهور شد. مقدار استاندارد روزانه جلبک دریایی ۱ تا ۳ گرم است، اما مقادیر بیش از ۱۰ گرم در روز نیز به طور موثری استفاده می‌شود.

خواص جلبک ها
خواص جلبک ها

خواص جلبک ها چیست ؟

جلبک‌ ها آنقدر مواد مغذی در خود جای داده که کاملا شگفت آور است، یک قرص تنها ۷گرم از پودر جلبک خشک را در بر می‌گیرد.

پروتئین: ۴گرم.

ویتامین B۱ (تیامین): ۱۱ درصد RDA.

ویتامین B۲ (ریبوفلاوین): ۱۵درصد RDA.

ویتامین B۳ (نیاسن): ۴ درصد RDA.

مس: ۲۱ درصد RDA.

آهن: ۱۱درصد RDA

آن‌ها همچنین حاوی مقادیر کافی منیزیم، پتاسیم و منگنز و مقادیر کمی از تقریبا هر ماده مغذی که ما نیاز داریم می‌باشند.

تنها ۲۰ کالری و ۱/۷ گرم کربوهیدرات قابل هضم دارند. این به این معناست که جلبک ممکن است دقیقا مغذی‌ترین ماده غذایی روی سیاره باشد. یک قرص جلبک دربرگیرنده مقادیر کم چربی (حدود ۱ گرم)، ازجمله اسیدهای چرب امگا۶ و امگا ۳ در یک قرص حدود ۱.۵ گرمی از آن باشد.

کیفیت پروتئن جلبک در مقایسه با تخم مرغ عالی است. تمامی آمینواسیدهای ضروری که ما نیاز داریم را شامل می‌شود. اغلب ادعا می‌شود که جلبک حاوی ویتامین B۱۲ است که نادرست است. جلبک دربرگیرنده‌ی ویتامین کاذب B۱۲ است که برای انسان‌ها مفید نیست.

حفاظت از کلسترول LDL در برابر اکسیده شدن

پودر جلبک دریایی ساختار چربی بدن مستعد پذیرش آسیب‌های ناشی از اکسیداتیو می‌باشد. Lipid proxidation، عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های جدی شناخته شده است. به عنوان مثال، یکی از مراحل کلیدی در مسیر بیماری‌های قلبی لیپوپروتئین LDL است که در خون اکسیده شده است.

جالب توجه است، به نظر می‌رسد آنتی اکسیدان‌های موجود در جلبک به ویژه در کاهش lipid proxidation موثرند. این امر بارها در مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده شده است. در یکی از این مطالعات با ۳۷ نفر شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع ۲، که روزانه ۸ گرم از جلبک در طول روز مصرف می‌کردند، به طور قابل توجهی علائم آسیب‌های اکسیداتیو کاهش یافت. همچنین جلبک سطح آنزیم‌های آنتی اکسیدان در خون را افزایش می‌دهد.

خاصیت ضد سرطانی ، مخصوصا سرطان‌های دهانی

برخی از شواهد نشان می‌دهد که جلبک می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد. برای مثال، برخی از تحقیقات در مورد حیوانات نشان می‌دهد که جلبک می‌تواند وقوع سرطان و سایز تومور را کاهش دهد.

جلبک به ویژه در سرطان دهان مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ای به تاثیرات جلبک در مورد ۸۷ نفر در هند با ضایعات پیش سرطانی که OSMF در دهان نامیده می‌شود، پرداخت.

خواص جلبک ها
خواص جلبک ها

از دیگر خواص جلبک ها

پس از یک سال و افرادی که روزانه به میزان ۱ گرم جلبک مصرف می‌کردتد تا ۴۵٪ و تنها ۷٪ از گروه دیگر با پسروی کاملی در زخم دهانشان، مواجه شدند. وقتی آن‌ها مصرف جلبک را متوقف کردند، تقریبا نیمی از افراد اذعان داشتند که زخمشان در طول سال دوباره برگشت. در مطالعه‌ای دیگر متشکل از ۴۰ نفر با جراحات OSMF، با مصرف یک گرم جلبک در روز نسبت به داروی پنتااکسیفیلین نشانه‌های بهبود بیشتری داشتند.

کاهش فشار خون

فشار خون بالا محرکی مهم در بسیاری از بیماری‌های کشنده است. ازجمله حمله‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌ مزمن کلیوی. اگرچه مصرف ۱ گرم جلبک در روز بی‌تاثیر است، اما نشان داده شده است که مصرف ۵ گرم در روز، فشار خون در افراد با میزان فشار خون طبیعی را کاهش می‌دهد.

جلبک، با افزایش تولید نیتریک اکسید، مولکول‌های علامت دهنده که به سلول‌های خونی کمک می‌کند تا منبسط و منقبض می‌شوند را تحریک می‌کند.

خصوصیات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی

خواص جلبک دریایی برای بدن آسیب اکسیداتیو می‌تواند به DNA و سلول‌های ما صدمه برساند. این آسیب می‌تواند التهابات مزمنی که منجر به سرطان و سایر بیماری‌ها می‌شود را تحریک کند. جلبک منبع فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند در برابر آسیب اکسیداتیو از بدن محافظت کند.

جز فعال اصلی آن ‌ phycocyanin نامیده می‌شود. این ماده آنتی‌اکسیدانی منحصر به جلبک‌ ها ی سبز-آبی می‌باشد. Phycocyanin می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند و مانع از تولید مولکول‌های التهاباتی ‌شود، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موثری را تامین می‌کند.

کاهش میزان تری‌گلیسیرید و LDL

قرص جلبک سبزدر حال حاضر بیماری‌های قلبی بزرگترین قاتل در جهان محسوب می‌شوند. مشخص شده است که بسیاری از فاکتورهای قابل اندازه‌گیری، که به‌ عنوان فاکتور خطر نامیده ‌می‌شوند، با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبطند. همانطور که نشان داده شده جلبک اثرات مفیدی بر روی بسیاری از آنها دارد.

برای مثال، می‌تواند کلسترول کلی، کلسترول LDL و تری‌گلیسیرید را کم کند، در حالی که کلسترول HDL (نوع خوب) را افزایش می‌دهد. در مطالعه‌ای با ۲۵ نفر شرکت‌کننده مبتلا به دیابت نوع ۲، با مصرف ۲ گرم از جلبک در روز این نشانه‌ها را به‌طور چشمگیری بهبود یافت.

مطالعه‌ای دیگر از افراد با کلسترول بالا نشان داد که ۱ گرم جلبک در روز، تری‌گلیسرید را تا حدود ۱۵.۳٪ و LDL را تا حدود ۱۰.۱٪ کم می‌کند. مطالعات متعدد دیگر اثرات مطلوب مصرف آن را نشان می‌دهند اما در مقادیر بالای ۵ تا ۸گرم جلبک در روز.

بهبود قدرت و استقامت عضلانی

صدمه اکسیداتیو ناشی از ورزش عامل اصلی خستگی عضلانی است. غذاهای گیاهی مشخص، خواص آنتی‌اکسیدانی دارند که می‌توانند به ورزشکاران کمک نمایند تا افراد با فعالیت فیزیکی بالا این آسیب را به حداقل برسانند. طبق مطالعات به‌نظر می‌رسد جلبک استقامت و قدرت ماهیچه را بهبود بخشیده و موثر است.

در دو مطالعه، نشان داده شده بود که جلبک استقامت افراد را بالا برده و مانع از خستگی سریع می‌شود. مطالعه دیگری در دانشکده‌ی تربیت بدنی نشان داد که مکمل‌های جلبک قدرت عضلانی را افزایش می‌دهند اما هیچ تاثیری بر استقامت ندارند.

خواص جلبک ها کنترل قند خون

مطالعات روی حیوانات نشان داده که جلبک می‌تواند سطح قند خون را به طور قابل توجهی کاهش دهد. در برخی از موارد، از داروهای دیابتی معروف، از جمله متفورمین نیز بهتر عمل می‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جلبک می‌تواند بر بدن انسان موثر باشد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۲۵ بیمار با دیابت نوع ۲، که ۲ گرم جلبک در روز مصرف می‌کردند به کاهش شدید قند خون منجر شد. به گزارش آسان طب  HbA1c، یک شاخص میزان قند خون در طولانی مدت، از ۹% تا ۸% کاهش یافت، که بسیار قابل توجه است. مطالعات تخمین می‌زنند که کاهش ۱ درصدی از این شاخص می‌تواند خطر مرگ مربوط به دیابت را تا حدود ۲۱ درصد کاهش دهد. گرچه این مطالعه در مقیاس کوچک بوده و تنها برای ۲ ماه طول کشید، می‌تواند قابل قبول باشد اما شک برانگیز نیز هست.

بهبود نشانه‌های ورم آلرژیک

ورم آلرژیک با التهابی در مسیر جریان هوای بینی مشخص می‌شود. این امر به‌وسیله ذرات آلرژیک محیطی، مانند گرده، مو حیوانات و گرد و غبار گندم برانگیخته می‌شود. جلبک درمان پیشنهادی معروفی برای نشانه‌های ورم‌های آلرژیکی است و شواهدی دال بر تاثیر آن وجود دارد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۱۲۷ نفر با ورم‌های آلرژیکی، مصرف ۲ گرم جلبک در روز به طور چشمگیری علائمی مانند ترشحات بینی، عطسه کردن، گرفتگی و خارش بینی را کاهش داد.

خواص جلبک ها
خواص جلبک ها

موثر در برابر کم‌خونی

جلبک برای سلامتی انواع مختلفی از کم‌خونی وجود دارد. کم‌خونی تقریبا در افراد مسن رایج‌تر است که منجر به احساس ضعف و خستگی می‌شود.

رایج‌ترین آن به‌وسیله کاهش هموگلوبین یا سلول‌های قرمز خون مشخص می‌شود. در مطالعه‌ای با ۴۰ نفر شرکت‌کننده، افراد مسن با سابقه کم‌خونی، مکمل‌های جلبک را مصرف نمودند و مشخص شد هموگلوبین سلول‌های خونی را افزایش می‌دهد. همچنین عملکرد سیستم ایمنی نیز بهبود یافت. توجه داشته باشید که این تنها یک مطالعه است و تحقیقات بیشتر پیش از هر نوع توصیه‌ای نیاز است.

خواص جلبک ها
خواص جلبک ها

خواص جلبک ها به صورت خلاصه

فواید گونه هایی از جلبک:

• فیتوپلانکتون ها: منبع اولیه انرژی

• لامیناریا: تهیه غذا، مکمل غذایی دام و طیور، تهیه ی داروی پالکاتو (گواتر)

• سارگاسوم: تهیه غذا، مکمل غذایی دام و طیور، تهیه ی داروی پالکاتو(گواتر)

• نیتلا: نشان دادن تجمع یونها و حرکت سیتوپلاسمی

• کلرلا، استابولاریا، کلامیدوموناس: استفاده در مطاعات ژنتیک، فیززیولوژی و …

• الاریا: تهیه غذا، مکمل غذایی دام و طیور

• پورفیرا: تهیه غذا

• کوندوروس: تهیه غذا

• الوا Ulva: تهیه سوپ و سالاد

• کلرلا: تهیه سوپ و سالاد، غذای فضانوردان، تهیه انتی بیوتیک کلرلین (ضد باکتری)، تحقیقات فضایی

• لامیناریا، اکروسیس، تیس، فوکوس: تهیه آلژینات (لاستیک سازی، رنگ سازی، تهیه بستنی، لوازم پلاستیکی ضد حرارت ،تهیه چسب، صابون، کرم، سس).

• اسپیروژیر: تهیه کاغذ عدسی (تمیز کردن عدسی)

• لامیناریا، سارگاسوم: تهیه داروی پالکاتو (درمان گواتر)

• مانیتول: تهیه شیرینی (بدون اینکه زیان آور باشد)

• دیاتومه ها: مکمل غذایی دام و طیور، صافی در پالایش روغن، ساخت آجر نسوز، پودر براق کننده ماشین، تهیه شیشه مقاوم

• ماکروسیس تیس: مکمل غذایی دام و طیور

• جلبک سبز – آبی: تثبیت کننده ی ازت هوا در مزارع برنج

• کارا، فوکوس: کلپ کشاورزی (کود زیستی)

• ژلیدیوم، گراسیلاریا، کوندروس: تهیه آگار (استفاده در کشت های آزمایشگاهی باکتری و قارچ، داروسازی)

• کوندروس کریس پوس: تهیه کاراژنین (تهیه خمیر دندان، ژل موی سر، لوسیون بهداشتی – زیبایی، انعقاد خون، رنگ سازی ،چرم سازی، صنایع داروسازی)

• کلپ های دریایی: صنایع صابون سازی و شیشه سازی به عنوان منبع سود (Soda)

یکی از مهمترین خواص جلبک ها خاصیت ضد سرطانی ان است. از دیگر خواص جلبک ها میتوان به خاصیت کاهش وزن اشاره کرد.

از مهمترین خواص جلبک ها کاهش کلسترول و تقویت عضلات ما است.

یکی دیگر از خواص جلبک ها کنترل قند خون در بدن افراد است. همچنین جلبک ها خاصیت ضد پیری و جوان کنندگی دارند. همین طور که میدانید کلا گیاهان ضرری برای افراد ندارند.

گردآورنده : https://asanteb.com

بازدید کننده محترم اگر تجارب یا سوالی پیرامون این مطلب دارید خوشحال می شویم در بخش تالار گفتگوی آسان طب که به تازگی راه اندازی شده است، با سایر کاربران و کارشناسان سایت آسان طب در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *