یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » تغذیه » خواص تره و سایر سبزیجات

خواص تره و سایر سبزیجات

تره:

حاوي تركيباتي نظير آنزيم هاي مختلف مانند آلانين ، آرژي نين، آسپاراژين، لوسين و سولفوره است .

خواص اثرات دارويی گياه:

تره از سبزیجات است و طبق نظر حكماي طب خيلي گرم و به طور متوسط خشك و تخم تره گرم و خشك است. تره داراي خواص ادرار آور ،خلط آور، اشتهاآور، مقوي قوه جنسي و قاعده آور است.

تره  در مورد زكام، سرفه، دفع سنگ كليه، و مثانه، لارنژيت، برونشيت، التهابات دستگاه تنفس، و قولنج كليه به صورت جوشاتده و همچنين در موارد گرفتگي صدا، گريپ، ورم گلو و ناي و كلا در تمام حالات التهابي حاد مزمن دستگاه تنفس و سياه سرفه سوپ و شربت آن به مصرف مي رسد و مفيد است.

تره به عنوان سبزیجات ، به علت داشتن منيزيم از بيماري سرطان جلوگيري مي نمايد. و به علت داشتن خواص پني سيلين ،خردم خام آن براي دستگاه ريوي مفيد است. و خوردن آن بعد از غذا مانع از ترش كرد نمي شود. خورن 15 گرم برگ خام آن باعث جلوگيري از خونريزي بواسير مي شود. له كرده آن براي محل نيش زنبور باعث تسكين درد آن مي شود. خوردن مخلوط تره با آش جو جهت تنگي تنفس نافع است. زياده روي در خوردن آن باعث خواب هاي آشفته و التهاب لثه و تاحدي كم شدن ديد چشم مي شود. تره پخته شده در زير خاكستر موجب سرباز كردن دمل ها و همچنين آبسه ها مي شود.

ضماد تخم تره به عنوان سبزیجات ، جهت تسكين بعضي دردهاي عصبي و ضد دردهاي روماتيسمي و نقرس اثر شفا بخش دارد .

در اين مورد 1 گرم تره را در ليوان شير جوشانيده و حاصل را روزي سه مرتبه مقداري به صورت گرم كرده در محل بماليد و كمي ماساژ دهند و تا بهبودي كامل ادامه دهيد. و يا در محل درد بماليد و كمي ماساژ دهند و تا بهبودي كامل ادامه دهيد. و يا مقداري تخم تره به عنوان سبزیجات ،  را نرم كوبيده با كمي آب به صورت خمير درآورده بر قطعه اي پارچه ماليده و بر ان موضع دردناك قرار دهيد. مضرات تره براي مبتلايان به سو هاضمه ،چاقي، درد مفاصل، نقرس، يبوست دايمي، و مبتلايان به تحريك روده و معده مفيد است. سوپ آن حبس بول ، آب اوردن انساج و سنگ كليه را ميتواند درمان كند.

كنگر فرنگي یا ارتشیو

طبع كنگر فرنگي گرم است . كنگر فرنگي به عنوان سبزیجات  يا همان ارتشيو داراي خواص مقوي ،مقوي معده، ضد كم خوني، و اشتها اور مي باشد و همچنين ادرار آور و صفرا بر و ضد رماتيسم و مقوي قوه جنسي است. در اختلالات كبدي نشير يبوست هاي ناشي از عدم دفع صفرا وجود صفرا در خون ، ورم معده، تصلب شراين ، عوارض ناشي از كمبود ويتامين c پيدايش تخميرات و مسموميت هاي ناشي از دفع مواد از روده و كلسترول خون، احتقان كبدي ،احساس صدا در گوش، بيماريهاي كبدي و مرض قند ناشي از نارسايي، چاقي، اختلالات يائسگي اسهال همچنين سردرهاي يك طرفه، (ميگرن)آسم، سنگ كليه و بيماري هاي پوستي نظير اگزما اتهاب و ورم پوست بدن اثرات مفيدي ظاهر مي كند. كنگر فرنگي به عنوان سبزیجات به خاطر ادرار آور بودن و همچنين تب بر بودن در درمان عفونت هاي كليوي و نقرس و بيماري هاي عفوني به كار برده مي شود .

ميزان مصرف اوره و كلسترول خون را پايين مي آورد و از اين رو صاف كننده خون بوده و در بيماري هاي آنژين، گريپ، تب هاي گرمسيري موجب دفع سموم از بدن از طريق ادرار و بهبود بيماري مي باشد. آرتيشو مقوي سلول هاي كبدي بوده و با تحريك سلول ها قدرت ضد سمي آنها را افزايش مي دهد. مصرف زياد آم موجب كاهش اوره و كلسترول خون مي شود اين گياه را به مقدار زياد در نارسايي كبد و كليه ها و اختلالات خون مصرف مي كنند. آرتشيو به سبب داشتن ويتامين هاي A وB  جذب مواد غذايي را تسهيل نموده و تعادل عصبي را برقرار مي سازد و بر روي غدد درون ريز يا آندوكربن اثر مساعد دارد.

آرتيشو مغذي و محرك اشتهاست و گرد ريشه اش تب بر است. آب برگ آرتشيو خاصيت ادرارآوري و مقوي عمومي بدن است .

نسخه:

دم كرده ،40 یا 50 گرم برگ آرتيشو در يك ليتر آب جوش به مدت 20دقيقه مخلوط با عسل در مورد نارسايي هاي كبدي يا به عنوان ادرار آور و ضد رماتيسم همراه با هر وعده غذا يك فنجان تناول شود.

آرتشيو به عنوان سبزیجات محرك اشتها است و مغذي است و براي افرادي كه كارهاي فكري مي كنند و به اندازه كساني كه كار دستي مي كند مفيد است. آرتيشو ميزان آوره و كلسترول خون را پايين مي آورد و از اين رو تصفيه كننده خون است. براي درمان يرقان نفخ، سنگ صفرا، تجويز شده است ، ريشه اش خاصيت تب بري دارد و به علت وجود اينولين در رژيم هاي غذايي بيماران مبتلا به ديابت اثرات مفيد و قابل قبولي دارد.

شيره برگ آرتيشو داراي املاح معدني و سينارين است كه مصارف درماني فراواني دارد. بهتر است زنان در دوره شير دادن از مصرف آرتشيو خودداري كنند،  زيرا ترشح شير را كاهش مي دهد.

اسفناج:

اسفناج تازه از سبزیجات است و حاوي مواد آبومينوئيدي و مواد چرب و مواد قندي و لسيتين و سكرتين و همچنين استات دوپتاس و كلروفيل ،كاروتن، ساپونين،و خصوصا اكسالت ها مي باشد. در تخم جوانه زده شده اسفناج و در جوانه هاي آن مقداري آنزيم هاي جنتيوبيازو سلوبيازو ليكناز يافت مي شود و ماده اي به نام اسپيناسين كه ترشحات مربوط به هاضمه را تحريك مي كند. به گزارش آسان طب اسفناج همچنين سرشار از ويتامين هاي (A،B،C،D،K ) نياسين و مواد معدني و املاح مانند آهن ، فسفات، فسفر، ارسنيك، پتاسيك ، كلسيم، هيدرو كربنهفوليك اسيد، اسيد فسفوريك مي باشد.

خواص و اثرات درمانی:

طبع اسفناج بر اساس نظر حكماي طب سنتي كمي سرد و تر و تا حدي مي توان گفت نه گرم است و نه سرد بلكه معتدل است. اسفناج داراي خواص خون افزا، ملين طبع، سريع الهضم، جلا دهنده، ادرار آور و تقويت كننده معده مي باشد. تخم آن جهت درد كبد، درد دل و درد سر نافع است.

برگ آن خنك كننده است و براي كاهش تب و ورم ريه و روده كوچك نافع است. تخم آن ملين خنك كننده و براي درمان يرقان سفيد موثر است. اسفناج در موارد رفع سرفه هاي خشك آسم، رفع سردرد، تب هاي حاد، كم خوني دختران جوان است. اسفناج يكي از سبزيجات بسيار مفيد براي مبارزه با سرطان است.

پونه

پونه:

حاوي تركيبات شيميايي نظير رزين، اسانس روغني قند، استات مي باشد.

خواص اثرات دارويی پونه:

طبع پونه از نظر اطباي طب سنتي گرم و خشك است و داراي خواص بادشكن، محلل، خلط آور، ضدعفوني كننده، صفرا بر، هضم كننده غذا، ادرار آور، مقوي و مسهل هضم است.

پونه از سبزیجات است و در طب سنتي جهت رفع سياه سرفه، آسم، نفخ ، نقرس، هيستري، جلوگيري از سكسه به كار مي رود.

در مصارف خارجي جهت رفع لكه هاي پوستي به كار مي رود، اسانس آن موجب پراكندگي حشرات مي شود.

شياف آن در مهبل جهت تسهيل اخراج جنين و مشيمه موثر است. ماليدن دم كرده آن جهت خارش و دفع گازهاي رحم و رفع سستي مفيد است. استشمام بوي آن براي رفع غشي مفيد است . ماليدن سوخته گياه براي تقويت لثه هاي دندان مفيد و موثر است. پونه مضر روده هاست بايد با كتيرا خورده شود.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

کربوهیدرات پایین و معرفی برخی از منابع گیاهی حاوی آن

میوه‌ها و سبزیجات به کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *