سه شنبه 3 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » خواص ماهیچه های بدن

خواص ماهیچه های بدن


خواص ماهیچه های بدن  بسیار متنوع است . حرکات بدن به کمک انقباض های عضلات و ماهیچه ها صورت می گیرد . بنابراین مهمترین خاصیت عضلات و ماهیچه ها کیفیت انقباض است که در ماهیچه های مخطط معمولا سریع ، ولی در ماهیچه های صاف با کندی اجرا می گردد .

خواص عمومی ماهیچه ها عبارتند از :

خاصیت قابلیت انقباض ، خاصیت تحریک پذیری ، خاصیت قابلیت ارتجاع ، خاصیت کار عضلانی ، خستگی عضلانی ، جمود نعشی و خاصیت تونوس عضلانی یا تونسیته

1- خاصیت ارتجاع از خواص ماهیچه های بدن

ماهیچه ها قابلیت ارتجاعی دارند و این قابلیت از خواص قرص های روشن هر تارچه است . هنگامی که ماهیچه ای تحریک گشته و منقبض می گردد و قرص تیره کوتاه و حجیم گردیده و در این موقع قرص های روشن به سرعت کشیده شده ، دراز و نازک می شوند و در حین کوتاه شدن طول ماهیچه به حالت اولیه رجعت می کند .

این قابلیت ارتجاعی ماهیچه حدی دارد که اگر از آن حد بیشتر کشیده شود ، دیگر به حالت اولیه باز نمی گردد . این قابلیت قرص های روشن سبب می شود که انقباض سریع قرص های تیره ملایم گشته و به آهستگی به اهرم های استخوانی منتقل گردد .

قابلیت ارتجاع ماهیچه ها از خواص مهم ماهیچه ها و عضلات است و همین خاصیت است که حرکات اعضای بدن را ممکن می سازد . زیرا چنانکه می دانید برای هر حرکتی دست کم دو ماهیچه هست که عکس هم کار می کنند .

هنگامی که ماهیچه ای منقبض می شود ، استخوانی را از وضع اولیه دور می کند و ماهیچه ی دیگر منبسط می گردد تا بتواند به موقع استخوان را به حالت اولیه باز گرداند .

2- خاصیت تحریک پذیری از خواص ماهیچه های بدن

قابلیت تحریک پذیری ماهیچه ، خاصیتی است که در نتیجه آن سلول های ماهیچه ای تحت تاثیر عوامل خارجی واقع شده و از حالت استراحت به حالت فعالیت در می ایند ، یعنی منقبض می گردند .

چنانکه می دانیم قابلیت تحریک از خواص ماده زنده است و هر یاخته ی زنده ای چنین قابلیتی را دارد منتهی این قابلیت در ماهیچه ها به صورت انقباض ظهور میکند .

هر عاملی که ماهیچه را به انقباض در آورد ، محرک نامیده می شود . محرک های ماهیچه ها متنوع بوده و ممکن است به صورت های زیر باشد .

1-محرک مکانیکی مانند ضربه و نیشگون و نیش سوزن

2-محرک جسمی مانند نور و حرارت می باشد و تغییر سریع درجه حرارت نیز از محرک های ماهیچه ها مخصوصا ماهیچه های صاف است .

نور نیز بعضی از ماهیچه ها مانند عنبیه چشم را تحریک می کند .

3-محرک های شیمیایی مانند اسیدهای معدنی خیلی رقیق مثل آمونیاک و آب آهک و یا (اسیدها و بازها) را می توان نام برد .

برای آنکه هر محرکی قادر به تحریک ماهیچه ای باشد ، باید شدت معینی داشته باشد ، این شدت موثر را استانه تحریک میگویند .

4-از محرک های عادی و طبیعی ماهیچه ها ، موج عصبی و محرک فیزیولوژیکی را می توان نام برد که به وسیله جریان های عصبی اعصاب حرکتی از مراکز اعصاب به ماهیچه ها می رسد . سیر جریان عصبی ، ایجاد خستگی نمی کند .

 خاصیت تحریک پذیری ماهیچه های بدن

3- خاصیت قابلیت انقباض Contractililite از خواص ماهیچه های بدن

وقتی که ماهیچه تحت اثر محرکی قرار می گیرد ، منقبض می شود و باعث حرکت استخوان ها می گردد . هنگام انقباض از طول ماهیچه ها کاسته شده و بر قطرش افزوده می گردد . ولی در حجم آن تغییری حاصل نمی شود . انقباض ماهیچه ها پدیدهای چندی در بر دارد که نتیجه آنها تبدیل انرژی شیمیایی به کار مکانیکی و حرارت می باشند و این پدیده ها عبارتند از :

– آثار و پدیده های مکانیکی یا ظاهری انقباض

– آثار و پدیده های شیمیایی ماهیچه ها – انرژی انقباض

– آثار و پدیده های حرارتی ماهیچه ها

– آثار و پدیده های الکتریکی ماهیچه ها

– آثار و پدیده های مولد انرژی ماهیچه ها

– آثار و پدیده های خستگی عضلانی یا خستگی ماهیچه ها

خواص ماهیچه

4- خاصیت تونوس عضلانی Tonicite از خواص ماهیچه های بدن

ماهیچه ها در حال استراحت دارای فعالیت مخصوصی هستند که اصطلاحا تونسیته می گویند . تونوس را می توان نوعی انقباض خفیف به شمار آورد که به طور دایم در ماهیچه برقرار است . تونوس با انقباض عادی این فرق کلی را دارد : اولا مدت ها بدون آن که خستگی ظاهری عارض شود ادامه می یابد . به گزارش آسان طب ثانیا با مصرف مقدار بسیار کم انرژی همراه است . در صورتی که در انقباضات دایم عضلانی اولا با خستگی توام است ثالثا با مصرف مقدار زیادی اکسیژن همراه می باشد . تونوس ماهیچه ای اصولا بر اثر رسیدن جریان های عصبی ثابت از مراکز اعصاب به ماهیچه ها است . به طوری که اکر عصب حرکتی مربوط به ماهیچه را قطع کنند ، حالت تونوس از بین می رود .

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

درمان سندروم روده تحریک پذیر

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سنتی چگونه است؟

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری معمولی در روده بزرگ است. این بیماری علایمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *