نقش طبی میوه ها و فواید میوه ها

فواید میوه ها برای سلامتی بسیار است و آنها املاح ، مواد معدنی و ویتامین ها را به بدن می رسانند. میوه ها به اندامی که از تغییرات و نمو بخشی از گل بدست می اید گفته می شود. میوه ممکن است خوراکی بوده و یا مصرف دارویی داشته باشد. میوه غالبا از عمل لقاح از نمو قسمت هایی از گل به وجود می اید. ولی در بعضی موارد نیز بدون آنکه عمل لقاح رخ دهد. میوه تولید می شود که این کیفیت را پارتنوکارپی parthenocarpie نامند. در این حالت گاهی میوه بی دانه حاصل می شود. مانند نارنگی بی دانه . بعضی اوقات بدون عمل لقاح باز هم میوه دانه دار بوجود می اید که در این مورد مسلما پارتنوکارپی همراه باکره زائی (پارتنوژنز) است. بشره میوه حاصل موجودات ذره بینی نظیر مخمرها،  قارچ های مختلف، میکروب ها، عوامل تخمیر و فاسد کننده می باشد و گاهی برای خوشرنگ کردن میوه موادی از قبیل اتیلن و استیلن بکار می برند. بنابراین لازم است بشره میوه را به خوبی شسته و سپس مصرف نمایند. به گزارش آسان طب از طرف دیگر هنگام چیدن بعضی از میوه  ها مانند انجیر و خربزه درختی ، شیرابه ای خارج می شود که حاوی آنزیم پروتئاز می باشد و  برای پوست دست مضر است. لذا باید برای چیدن این قبیل میوه ها دستکش استفاده شود . در این بخش درباره فواید میوه ها اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

نقش طبی و فواید میوه ها

میوه از نظر پزشکی در بدن انسان اعمال مهمی را انجام می دهد ، به شرح زیر :

1- یکی از مهمترین فواید میوه های اینست که قسمت اعظم آب بدن را به ویژه در فصل تابستان تامین می کنند .

2- همچنین یکی از فواید میوه ها اینست که میوه اشتها را تحریک می نماید .

3- یکی دیگر از فواید میوه ها اینست که میوه مدر است . یعنی به علت دارا بودن آب زیاد و املاح معدنی مخصوصا نمک های پتاسیم تا حدی دفع ادرار را می افزایند و از این طریق مقداری از سموم بدن خارج شده احساس فرح و نشاط در شخص به وجود می اید .

4- از دیگر فواید میوه ها میتوان به این مورد اشاره کرد که میوه به علت دارا بودن اسیدهای مختلف و مخصوصا ترکیبات پکتیکی و سلولز معمولا ملین است و بعضی دیگر به علت دارا بودن مقداری تانن قابض می باشند و لذا برای درمان اسهال به کار می روند .

5- میوه ها انواع مختلف ویتامین را به بدن انسان می رسانند .

6- یکی دیگر از فواید میوه ها تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن است. یعنی به توسط میوه ها مقدار قابل توجهی کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، ید و غیره که همگی برای انسان لازمند وارد بدن می شود .

7- میوه حالت اسیدی که از تغذیه گوشت زیاد و دیگر مواد پروتئینی حاصل می گردد کم نموده و محیط داخلی بدن را متعادل می کند .

8- بعضی از میوه ها به خاطر ترکیبات شیمیایی ویژه خود برای شفای عده ای از امراض مفید بوده و گاهی اعجاز می کنند .

تذکر : چون بعضی از میوه جات مانند توت فرنگی ، موز و غیره ممکن است برای افراد مخصوصی ناسازگاری داشته باشند لازم است هر کس بر حسب تبحر خود یا توصیه پزشکان در مصرف انواع میوه ها دقت و توجه کامل نماید .

.

فواید میوه ها
فواید میوه ها

نقش غذایی میوه ها و دیگر فواید میوه ها

انسان با خوردن میوه مقداری از کمبود غذایی خود را تامین می کند . زیرا ترکیبات غذایی که برای بدن لازمند کم یا بیش در ساختمان میوه ها بکار رفته اند . از مهمترین فواید میوه ها تامین موارد زیر برای بدن است :

1- آب

2- مواد معدنی

3- قندها و مواد مشابه آنها مانند ترکیبات پکتیکی

4- چربی ها

5- پروتئین ها

6- اسیدهای امینه

7- ویتامین ها

8- تانن

9- اسیدهای آلی

10- رنگدانه میوه

11- ترکیبات معطر (اسانسها)

فواید میوه ها
فواید میوه ها

فواید میوه ها و اهمیت آن موضوع این بخش از اسان طب بود. میوه انقدر ویتامین دارد که هر چه بخورید کم است. میوه برای سلامتی پوست و مو عالیست. حتی میتوانید ان را روی پوست خود بگذارید تا فوایدش به پوستتان هم برسد. میوه کالری خیلی کمی دارد و در لاغر شدن تاثیر گذار است. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره فواید میوه ها تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

منبع : https://asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا