نشانه های دیفتری را بشناسید

نشانه های دیفتری در قسمت های مختلف بدن متفاوت است. از نشانه های دیفتری اینست که دوره نهفتگی بیماری 2 تا 6 روز است و بیماری به آهستگی شروع می شود. درجه حرارت افزایش می یابد ولی لرز، استفراغ و درد پشت و اندامها معمولا وجود ندارد. درد گلو اغلب خفیف و بیمار ممکن است دچار ضعف و بیحالی باشد. شدت علایم عمومی اغلب بستگی به شدت ضایعه موضعی دارد. در این بخش نشانه های دیفتری را در بخش های مختلف بدن به شما معرفی می کنیم :

نشانه های دیفتری

با نشانه های دیفتری در این بخش از مجله پزشکی آسان طب اشنا شوید. از نظر محل ضایعه ، بیماری دیفتری دارای اشکال بالینی زیر می باشد :

نشانه های دیفتری در قسمت قدامی بینی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ترشح از یک یا هر دو سوراخ بینی وجود دارد که در ابتدا کم و رقیق بوده و آغشته به خون است ولی بعدا غلیظ و چرکی –خونی می شود. گاهی سبب سوزش مدخل سوراخ های بینی و پوست بالای لب می گردد. در داخل بینی غشاء نازک زرد رنگ وجود دارد. حال عمومی معمولا خوب بوده و بیمار فعالیت عادی دارد. زیرا مقدار بسیار کمی سم از مخاط بینی جذب می شود. میزان عوارض شدید در دیفتری بینی بسیار کم است و به عکس، به علت فراوانی کورینه باکتریوم در ترشح بینی، خطر انتشار بیماری و در نتیجه ابتلا دیگران در این نوع دیفتری زیاد است . روی همین اصل در مجزا نمودن این گروه بیماران باید دقت بسیار نمود.

نشانه های دیفتری در لوزه

در ابتدای بیماری ممکن است فقط نقطه ای کوچک روی یکی از لوزه ها وجود داشته باشد که به رنگ سفید متمایل به زرد بوده و حاشیه آن چین خورده است. در اشکال خفیف ضایعه از این درد تجاوز نمی کند ولی اکثرا وقتی بیمار مبتلا به دیفتری لوزه برای بار اول مورد معاینه قرار می گیرد غشا بخش اعظم هر دو لوزه را پوشانده و برنگ زرد متمایل به خاکستری و بندرت سفید صدفی است . غشا مذکور یکپارچه بوده و ضخامت آن تا یک میلی متر می رسد تا بسختی به لوزه چسبیده و در حاشیه آن یک منطقه باریک قرمز وجود دارد . بقیه مخاط حلقی طبیعی و بر خلاف آنژین های چرکی ، قرمزی شدید وجود ندارد . به جز در موارد استثنائی که به آنژین دیفتری عفونت استرپتوکوکی هم اضافه شده باشد ، معمولا درجاتی از بزرگی و حساسیت خفیف غدد لنفاوی گردنی زیر زاویه فک وجود دارد . نشانه های بیماری دیفتری در لوزه در ابتدای بیماری دیفتری بقدری خفیف است که ممکنست پزشک متوجه عاقبت وخیم بیماری نشود و اقدام درمانی لازم انجام نگردد . لذا با مشاهده همان ضعف مختصر و رنگ پریدگی ابتدایی باید هر چه زودتر اقدام درمانی لازم به عمل اید .

نشانه های دیفتری در حلق

غشاء در ابتدا روی کناره های برجسته زبان کوچک بوده و سپس در قسمتهای دیگر آن پخش می شود ، به طوری که ممکنست از جلو ، سقف دهان و از عقب ، مری و حنجره را بپوشاند . به نظر برخی از پزشکان در هر آنژین اگزوداتیو که زبان کوچک از غشاء پوشیده شده باشد ، تشخیص اول دیفتری است . امکان دارد غشاء کاذب به ناحیه نازوفارنکس رسیده و از آنجا بداخل حفرات بینی برود . لبه آن ضخیم بوده و رنگ آن از سبز تا سیاه تغییر می کند و در حالیکه قسمتهای جدید تشکیل می شود ، قسمتهایی از غشاء که در ابتدا ایجاد شده ، نکروز می گردد . به علت نکروز و دخالت میکروب های دیگر به ویژه اجرام بی هوازی ، بوی عفنی از دهان بیمار استشمام می شود . این بوی نامطبوع را در گذشته خاص آنرژین دیفتری می دانستند اما در هر آنژینی که نکروز مخاط وجود داشته باشد به علت عفونت اجرام بی هوازی ، چنین بوی بدی به مشام می رسد . به گزارش اسان طب در اشکالی از منونوکلئوز عفونی که همراه با آنژین شدید و نکروز باشند خونریزی در لبه های غشاء و یا در مرکز نکروتیک آن وجود دارد واین موارد غشاء به رنگ سیاه در می اید .

نشانه های بالینی دیفتری

نشانه های دیفتری در لب

معمولا از توسعه عفونت حلق بیمار حاصل می شود ، ولی گاهی به صورت عفونت اضافی در استوماتیت گوشه لب ها در بین زندانیان جنگ در خاوردور گزارش داده اند . این از نشانه های دیفتری لب است .

نشانه های دیفتری در چشم

چشم ممکن است از راه مجرای نازولاکریمال و یا مستقیما بوسیله قطرات بزاق آلوده شود . دیفتری ملتحمه چشم امکان دارد به عنوان تنها تظاهر دیفتری در یک بیمار خود نمایی کند . گاهی تنها یک حالت کاتارال در چشم و یک اگزودای شفاف و یا غشا در داخل ملتحمه پلکی وجود دارد که به سرعت تمام چشم را فراگیرد . شکل اخیر می تواند موجب نکروز ملتحمه وضایعات شدید قرنیه گردد .پیدایش پان افتالمی نادر است .

نشانه های دیفتری

نشانه های دیفتری موضوع این بخش از اسان طب بود. این بیماری در چشم ، لب ، حلق ، لوزه و … نشانه های خاص خود را دارد که در بالا به ان اشاره کردیم. اگر نشانه های بالا را در خود دیدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا بیماری شما کشف شده و سریعا درمان شوید.

منبع : https://asanteb.com

 

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا