خانه » اخبار پزشکی » عفونت های مننگوکک را بشناسید

عفونت های مننگوکک را بشناسید

عفونت های مننگوکک در اثر نیسریامننژیتیدیس ایجاد شده و ممکن است سبب ابتلای دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی ، خون ، سیستم عصبی مرکزی ، مفاصل ، قلب ، چشم ، پوست و دستگاه ادراری تناسلی گردد . هر یک از این عفونت ها می تواند به تنهایی یا همراه با گرفتاری دیگر اندام ها باشد .

تاریخچه عفونت های مننگوکک

مننژیت که شناخته ترین شکل عفونت مننگوکک است اولین بار در سال 1805 میلادی توسط Vieusseux در ژنو و در سال 1806 توسط Danielson و Mann در ماساچوست شرح داده شد . Weichselbaum در سال 1887 ثابت کرد که مننگوککها ایجاد مننژیت می کنند .

عوارض عفونت های مننگوکک

لوکالیزاسیون متاستاتیک عفونت ، آسیب های دائمی سیستم عصبی مرکزی و عفونت های انترکوران عوارض اشکال مختلف عفونت های عفونت های مننگوکک را تشکیل می دهند که ممکن است در مرحله حاد بیماری یا بعد از آن ظاهر شوند . در صورت تشخیص به موقع و درمان مناسب می توان از بروز آنها جلوگیری کرده یا از میزان آنها کاست .

کونژونکتیویت پان افتالمیت و اوتیت ممکنست در اثر مننگوکک ایجاد کردند . مننگوکک یکی از علل نادر سینوزیت است . پنومونی ناشی از این میکروب را قبلا از تظاهرات نادر به حساب می آورند ولی در یک گزارش 68 درصد سربازان مبتلا به پنتومونی در اثر مننگوکک گروه Y بوده اند . پلورزی نیز گزارش شده است .

آندوکاردیت باکتریال ، پریکاردیت و میوکاردیت ممکن است حاصل شود . پریکاردیت مننگوککی معمولا در دوران قبل از کشف آنتی بیوتیک ها به دنبال یک عفونت مننگوککی یا مننگوکوکسمی حاصل می گردد .

در سال های اخیر یک شکل اولیه از این پریکاردیت PMP نیز تشخیص داده شده است که اغلب ناشی از مننگوکک گروه C و عمدتا یک بیماری بالغین است که با درمان مناسب عاقبت آن خوب است . به ندرت تامپوناد قلبی به دنبال این عارضه گزارش می شود ، تغییرات EKG از نشانه های زودرس بیماری بوده و به تشخیص کمک می کند .

این عارضه را بر اساس زمان بروز ، خصوصیات پاتولوزیک ، افوزیون و نتایج کشت میکروبی در دو گروه با اتیولوژی عفونی و ایمونولوژیک قرار می دهند .

عفونت های حاصل از مننگوکک در دستگاه ادراری تناسلی نظیر اورکیت ، اپیدیدیمیت ، آلبومینوری و هماتوری گذرا گزارش می شود و از نظر بالینی از بیماری گونوککی قابل تشخیص نمی باشند . نیسریا مننژیتیدیس را در موارد قابل توجهی از مجرای ادرار و مقعد بیماران و افراد به ظاهر سالم جدا کرده اند .

منوآرتریت یا پلی آرترتریت چرکی ، استئومیلیت ، خونریزی و نکروز غدد سورنال ف ایکترو بالاخره نارسائی هپاتورنال ثبت شده است .

عفونت سیستم عصبی مرکزی ممکن است منجر به تشنج ، فلج موقت یا دائمی ، همی پلژی ، آنسفالیت و آنسفالومیلیت ، نوروپاتی محیطی ، اختلالات عمل مغز ، ترومبوز و آبسه مغزی و هیدروسفالی گردد . در نوزادان و اطفال خردسال افوزیون سودورال گزارش می شود .

تقریبا هر عارضه ای ممکن است ایجاد یادگاری های دائمی کند که شایع ترین آنها کری ، فلج اعصاب چشمی ، کوری ، هیدروسفالی ، عقب افتادگی ذهنی و پسیکوز می باشد . مننژیت شناخته ترین نوع عفونت های مننگوکک است .

عفونت های مننگوکک

تشخیص عفونت های مننگوکک

تشخیص قطعی عفونت های مننگوکک بر اساس یافتن میکروب است . عفونت های مننگوکک را می توان به اسانی در کشت خون ، مایع نخاع و گاهی مواد آسپیره شده از بثورات پوستی یا مفاصل بدست آورد . با استفاده از روش buffy coat می توان مننگوکک را در خون مبتلایان به مننگوکوکسمی مشاهده کرد . بدست آوردن مننگوکک از نازوفارنکس به تنهایی تشخیص بیماری را اثبات نمی کند .

فشار مایع مغزی نخاعی افزایش یافته و ممکن است شفاف یا کاملا چرکی باشد . تعداد سلول ها و اغلب چند هزار در میلی متر مکعب می باشد که اکثر آنها را نوتروفیل ها تشکیل می دهد . در اسمیر رنگ آمیزی شده سدیمان مایع نخاع ، می توان دیپلوکوک های گرم منفی داخل یا خارج سلولی را به تعداد متغیر مشاهده نمود . پروتئین مایع نخاع افزایش یافته و قند آن معمولا پایین است . به گزارش اسان طب  با استفاده از روش های مناسب می توان عفونت های مننگوکک را در کشت مایع نخاع بدست آورد . در اوایل بیماری که مایع نخاع تغییر سلولی و شیمیایی عمده ای را نشان نمی دهد کشت اغلب مثبت است . در صورت امکان ، استفاده از کانترایمونوالکتروفورز حتی درصورت عدم مشاهده ارگانیسم ها در اسمیر ، اغلب موفقیت آمیز است .

عفونت های مننگوکک

الکتروفورز مایع نخاع با روش های خاص می توانند به تشخیص مننگوککهای گروه A یا C کمک کند . ولی با این روش نمی توان آنتی ژن میکروب های گروه B یا سایر سروتیپ ها را شناسایی کرد .

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

درمان رفلاکس معده به مری

10 روش خانگی برای درمان رفلاکس معده به مری

درمان رفلاکس معده روشهای زیادی دارد. رفلاکس معده با سوزش سر معده و یا سوزش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *