دوشنبه 2 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » سوزاک در زنان چیست و چه دسته هایی دارد ؟

سوزاک در زنان چیست و چه دسته هایی دارد ؟

 سوزاک در زنان موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

سوزاک در زنان و اورتریت :

سوزاک در زنان  پس از یک دوره نهفتگی 2 تا 8 روز ، اغلب به صورت سوزش و تکرر ادرار تظاهر می کند . این اورتریت اغلب زودگذر و در اغلب موارد خفیف یا کاملا بدون علامت است و در اکثر اوقات به یک سیستیت نسبت داده می شود . لذا زنان جوان مبتلا به سوزش ادرار بایستی مورد معاینه لگنی قرار گیرند . فشار دادن پیشابراه از دیواره قدامی واژن به طرف سمفیزپوبیس ممکنست ترشحات پیشابراهی را نشان دهد که جهت رنگ آمیزی گرم و کشت فرستاده می شود . زنان جوانی که پیوری و نشانه های بالینی داشته اند ، ولی کشت ادرار آنها استریل گزارش داده شده است باید از نظر عفونت گونوککی و کلامیدیائی بررسی گردند .

علایم حاد اورتریت در زنان ممکنست خودبخود و یا با درمان ناکافی توسط سولفامیدها یا داروهای ضد عفونی کننده ادراری فروکش کند .

سوزاک در زنان و آندوسرویسیت :

در کمتر از 50 درصد زنان مبتلا با علایم بالینی همراه می باشد . عفونت گونککی می تواند موجب افزایش ترشح واژینال یا دیزوری ، تکرر ادرار ، حساسیت فرج ، مقاربت دردناک و خونریزی قاعدگی نامرتب گردد . در امتحان وازینال اغلب ترشح چرکی غلیظ از کانال سرویکال مشاهده می گردد . افزایش ترشح واژینال و سوزش ادرار 5 تا 10 روز بعد از مقاربت می تواند نشانه یک عفونت گونککی باشد .

بارتولینیت در افرادی که در سنین فعالیت جنسی قرار دارند باید دقیقا از نظر سوزاک در زنان مورد بررسی قرار گیرد . عفونت مجرای ادرار ، رکتال و حلق به ندرت منجر به عوارض موضعی در زنان می شود، ولی سالپنزیت تقریبا در 20 درصد موارد سرویسیت سوزاکی دیده می شود .

شروع سالپنژیت ، حاد و با تب و درد قسمت تحتانی شکم تظاهر می نماید . در معاینه فیزیکی معمولا حساسیت قسمت تحتانی شکم ، ایجاد درد با حرکت دادن گردن رحم و حساسیت ضمائم رحم جلب نظر می کند .

شواهدی در دست است که عفونت گونککی آندوسرویکس با ایجاد زایمان زودرس یا طولانی شدن زمان زایمان سبب افزایش میزان مرگ ومیر جنین می گردد .

سوزاک در زنان و بیماری آماسی لگن :

انتشار عفونت از آندوسرویکس به آندومتر رحم ، لوله های فالوپ ، سطح تخمدان و صفاق یکی از عوارض مهم عفونت سوزاکی است که احتمالا در 15 درصد از زنان مبتلا دیده می شود . درد مبهم یا به طور اتفاقی کرامپ در ناحیه تحتانی شکم که گاهی اوقات با عادت ماهیانه شروع یا تشدید می گردد در بیش از 90 درصد زنان مبتلا وجود دارد . افزایش مختصر در ترشحات واژینال ، بی نظمی در عادت ماهیانه و دیزوری در ده درصد بیماران ، مشاهده می شود . حساسیت لوله رحم و تخمدان در امتحان واژینال در اکثر موارد و تب و توده حساس مشاهده می شود . حساسیت لوله رحم و تخمدان در امتحان واژینال در اکثر موارد و تب و توده حساس قابل لمس در آدنکس در نیمی از بیماران وجود دارد . لمس گردن رحم دردناک است .

PID اغلب عود کننده بوده و احتمال عقیمی یا زایمان خارج رحمی در این موارد افزایش می یابد . یک حمله بیماری آماسی لگن موجب عقیمی در 15 درصد بیماران مبتلا خواهد شد و مسلما با افزایش دفعات ابتلا ، احتمال بروز این عوارض بیشتر می گردد .  در حمله اولیه PID می توان در هشتاد درصد موارد گونوکک را از ترشحات سرویکس جدا کرد، ولی در عودهای بعدی میزان کشت مثبت به کمتر از 50 درصد کاهش می یابد .

سوزاک در زنان

سوزاک در زنان و عفونت آنورکتال :

عفونت رکتال در نیمی از زنان مبتلا به سوزاک بواسطه انتشار عفونت از ناحیه اداری تناسلی به رکتوم وجود دارد که معمولا بدون علامت است . پروکتیت شدید ممکنست با درد توام با سوزش رکتوم ، وجود خون و چرک در مدفوع ودرد هنگام اجابت مزاج تظاهر نماید . در اشکال خفیف تر مختصری سوزش یا خارش در ناحیه مقعد ممکنست تنها شکایت بیمار باشد . به گزارش اسان طب این نشانه ها در بین مردان هم جنس باز که عفونت سوزاکی ندارند نیز شایع است . در معاینه با پروکتسوب ممکنست منظره ای مشابه با کولیت زخمی دیده شود و یا کاملا نرمال باشد .

سوزاک در زنان وفارنژیت :

بندرت به صورت فارنژیت اگزوداتیو و اکثرا بدون علامت است . این عفونت در 20 درصد مردان هم جنس باز یا زنانی که با مردان سوزاکی سکس دهانی داشته اند دیده می شود . گاهی تونسیلیت و ژنژیویت نیز گزارش شده است . در یک گزارش 15 درصد از زنانی که بیک کلینیک قبل از زایمان مراجعه کرده بودند کشت مثبت حلق از نظر گونوکک در حالیکه تنها 0/7 درصد آنها کشت مثبت سرویکس داشتند .

سوزاک در زنان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره سوزاک در زنان مطالعه کرده اید استفاده لازم را هم برده باشید. این بیماری یک بیماری زنانه است که اگر به علایم مشکوکی برخوردی باید سریعا به پزشک زنان مراجعه کنید تا علت و راه درمان را به شما معرفی کند.

از علایم اصلی سوزاک در زنان میتوان به سوزش ادرار و تکرر ادرار اشاره کرد که به کمک پزشک درمان خواهد شد.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

اختلالات ناشی از اضطراب و تاثیر آن بر ایجاد بیماری آلزایمر

یکی از مواردی که در سراسر ایالات متحده و یا حتی جهان بسیار شایع است، …

یک دیدگاه

  1. باسلام و احترام
    خواستم تشخیص ساده سوزاک رادر زنان بدانم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE