سه شنبه 3 بهمن 1396
خانه » خانواده » تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف

تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف

رفتار والدین با فرزندان مختلفشان گاهی متفاوت است . همه می دانند که بچه ها با خلق و خوی کاملا متفاوتی به دنیا می ایند ، بعضی از بچه ها طبیعتا فعال و زودجوش و بعضی ها آرام و خجالتی هستند .  پس ممکن است رفتار والدین متفاوت باشد .

چرا رفتار والدین با فرزندان مختلف ، فرق دارد ؟

چه خوشتان بیاید چه نیاید ، شما نمی توانید مدل بچه ای را که می خواهید سفارش بدهید و باید او را همان طور که هست ، تحویل بگیرید .

اگر بچه ای که تحویل می گیرید کاملا با تصوری که در ذهن داشته اید فرق کند چه خواهد شد ؟ تجربه به ما نشان داده است که اگر از چنین وضعیتی آگاه نباشید و خود را برای آن آماده نکنید ، همین موضوع می تواند منشا دلشکستگی های عمیقی بین والدین و فرزندشان شود . البته شخصیت پدر و مادرها هم شکل گرفته و آنها نمی توانند یک شبه خودشان را عوض کنند و رفتار والدین با فرزندان ممکن است متفاوت باشد . ممکن است یک زوج ارام و ملایم بتوانند به شکل ایده آلی یک پسر احساساتی را بزرگ کنند ، ولی خیلی برای بزرگ کردن بچه پر انرژی و لجبازی که به رغم عشقی که پدر و مادرش به او دارند دائما دنبال جار و جنجال و دعواست ، آمادگی نداشته باشند . زوج دیگری ممکن است یک پسر شلوغ و شاد وشنگول را راحت اداره کنند ، ولی از دیدن یک بچه متفکر و ساکت ، کاملا دلسرد شوند . بنابراین رفتار والدین بسیار متفاوت است .

واقعا چندان مهم نیست که بدانیم پدر و مادرها انسان های هوشمندی هستند که می دانند نمی توانند مدل بچه ای را دوست دارند سفارش دهند . آنها بشر هستند و توقعات غیر منطقی جزو ذاتشان است و نمی توانند جلوی احساس دلسردیشان را بگیرند .

از این گذشته ، موقعی که بچه ها کمی بزرگ می شوند ، ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه ما را به یاد برادر ، خواهر ، پدر یا مادری که روزگاری زندگی را برای ما سخت کرده بودند ، بیندازند . یک دختر ممکن است خلق و خوی خاله کوچکترش را داشته باشد که همیشه موی دماغ خواهرش می شد و خواهر هم نمی توانست تشخیص دهد که این کارش علت اصلی ناراحتی اوست . این امر می تواند یکی از دلایل تفاوت رفتار والدین با فرزندان باشد .

بعضی ها این وضع را «خوبی جور شدن » می نامند ، یعنی این که توقعات ، اهداف ، آرزوها ، رویاها و امیدهای شما برای فرزندانتان با استعدادها و خلق و خویی که با آنها به دنیا آمده اند ، جور خواهد شد . همین جور شدن است که نقشی اساسی درباره جور بودن اوضاع شما و فرزندانتان در هنگام بزرگ کردن آنها ، دارد .

تجربه نشان داده که مسائل مربوط به خوب جور شدن بیشترین انضباط را از سوی والدین می طلبد و در رفتار والدین موثر است و بیشترین مسائل را برای آنها ایجاد می کند . برای مثال ، اگر شما دائما از این که فرزندتان نابغه ریاضی نیست یا خوب همکاری نمی کند ، ناامید هستید و اگر وقت زیادی را صرف این کار می کنید که از او آن چیزی را بسازید که نیست صددرصد تضمین می کنم  مشکلات فراوانی پیش خواهد آمد . از سوی دیگر اگر شما بتوانید یاد بگیرید که فرزندتان را همانگونه که واقعا هست بپذیرید و اصل رفتار با کودکان را رعایت کنید و دوست داشته باشید زندگی هر دوی شما در کنار هم آرامتر خواهد بود .

ایا قرار است رفتار والدین با فرزندان یکسان باشد ؟

رفتار والدین با فرزندان دغدغه بسیاری از والدین شده است .این سوال بسیاری از والدین با وجدان را نگران می کند ، چون احساس می کنند که گاهی رفتارشان با فرزندان یکسان نیست . آنها چون در مقابل فرزندان مختلف خود ، احساس متفاوتی دارند ، دچار عذاب وجدان می شوند . آنها از خود توقع محالی دارند .

پدر و مادرهای خوب از این جنبه که به تک تک بچه هایشان تعلق خاطر دارند و بهترین چیزها را برای همه آنها می خواهند و در صورت لزوم ، فداکاری هایی را برای رسیدن به این هدف انجام می دهند ، بچه هایشان را یکسان دوست دارند ، ولی از آنجا که بچه ها کاملا با هم فرق دارند ، هیچ پدر و مادری نمی تواند نسبت به آنها احساسات یکسانی داشته باشد . به گزارش اسان طب این که ما در باره فرزندان خود احساسات متفاوتی داشته باشیم ، از دست بعضی از خصلت های بعضی از آنها به تنگ بیائیم و در مورد خصلت های بقیه احساس غرور کنیم ، امری طبیعی ، انسانی و غیر قابل اجتناب است . پس تفاوت رفتار والدین با فرزندان کاملا منطقی است .

به گمان من پذیرش و درک این احساسات متفاوت بیشتر از احساس عذاب وجدان درباره آنها ، به شما امکان می دهد که به همه فرزندان خود همان عشق و توجه ویژه ای بدهید که هر یک از آنها نیاز دارند .

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

تمرین برای افزایش تمرکز

چند تمرین برای افزایش تمرکز را بدانید

افزایش تمرکز مساله مهمی است که باید به آن توجه شود. شما با افزایش تمرکز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *