درمان خانگی یبوست چگونه است ؟ - آسان طب

درمان خانگی یبوست چگونه است ؟

درمان خانگی یبوست مساله ای است که ذهن بسیاری از مادران و کل خانواده را درگیر کرده است . در صورتي كه از شكم درد رنج نمي بريد ، به احتمال قوي مي توانيد خود يبوست خود را درمان كنيد توجه به نكات زير مفيد است :

*مصرف فیبر برای درمان خانگی یبوست

برای درمان خانگی یبوست به مقدار زيادي از فيبر غذايي نياز داريد . فيبر غذايي ؛ مواد غير قابل هضمي است كه در سبوس ، غلات ، ميوه جات و سبزيها مي توان یافت . دست كم به دو روش از ايجاد يبوست پيشگيري مي كنند ، فيبرها در مدفوع به مانند يك اسفنج آب را به خود جذب مي كنند و موجب مي گردند تا مدفوع قوام بگيرد .

مزاياي فيبرهاي غذايي به اينجا ختم نمي شود ، در واقع ورورد فيبرهاي غذايي به كولون به نوعي چراغ سبزي براي تحركات كولون است ، و از آنجا كه كولون آخرين منزل در سفر گوارشي است ، خيلي زود پيامهاي دفع ارسال خواهد گرديد .

از فيبرهاي غذايي موجود درد داروخانه ها  هم می توان برای درمان خانگی یبوست استفاده كرد . اگر تمايل نداريد و يا نمي توانيد از فيبرهاي غذايي موجود در غذاها استفاده كنيد ، از فيبرهاي غذايي موجود در فروشگاه هاي دارويي استفاده كنيد . متاموسيل ، سيتروسل و يا پرديم از اين دسته مي باشند . البته توجه كنيد به گزارش آسان طب اگر به مقدار كافي مايع به اين مواد اضافه نكنيد ، ممكن است يبوست شما حتي بدتر شود به هرحال بهترين روش ، عمل مطابق دستور العمل موجود در داروها است .

*مصرف مایعات برای درمان خانگی یبوست

مايعات را فراموش نكنيد . برای درمان خانگی یبوست صرف نظر از از اين كه تمايل به مصرف آب و يا آب ميوه داريد يا نه ، بيشتر پزشكان توصيه مي كنند با نوشيدن 6 تا 8 ليوان 250 ميلي گرمي آب در روز از بروز يبوست پيشگيري كنيد.

*مصرف نکردن مسهل های صناعی برای درمان خانگی یبوست

از مصرف مسهل هاي صناعي بپرهيزيد . به گزارش آسان طب شواهدي در دست است كه با مصرف مداوم داروهاي مسهل ممكن است به كولون آسيب وارد وارد آيد . مصرف مداوم اين داروها ، به طور مثال روزي يك عدد براي مدت يكسال ، بدترين اقدامي است كه ممكن است انجام شود .

*فعالیت و ورزش برای درمان خانگی یبوست

فعاليت و ورزش كنيد . ورزش و فعاليت موجب تحريك كولون مي شود . به مقدار مصرف آهن دقت كنيد. اگرچه آهن يكي از مهمترين مواد معدني براي انسان است ، به ويژه در بانوان ، مصرف زياد آن موجب بروز يبوست مي شود.

*سایر نکات برای درمان خانگی یبوست

همچنين شما مي توانيد به جاي آن كه به طور مستقيم آهن مصرف كنيد ، مقدار مورد نياز خود را با مصرف مولتي ويتامين تامين كنيد ، مگر آنكه پزشك غير از اين تجويز كرده باشد .

داروهاي مصرفي خود ار بررسي كنيد . تعدادي از داروهاي با مهار ناقل هاي شيميايي كه به رانش مواد زائد از بدن كمك مي كند ، موجب بروز يبوست مي شودند . به گزارش اسان طب داروهاي پايين آورنده فشا رخون ، داروهاي ضد سايكوز و حتي آنتي هسيتامين ها و برخي مسكن ها از اين دسته مي باشند .

اگر از داروهايي كه فروش آنها در دارواخانه ها آزاد مي باشد استفاده مي كنيد ، مدتي مصرف آن ها را قطع كنيد و بررسي كنيد آيا تفاوتي به وجود مي آيد يا خير . در مورد داروهاي ديگر حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

تنقيه كنيد . چناچه يبوست به درمان هاي معمول جواب ندهد ، ممكن است به تنقيه نياز شود اين كار را بايد تنها در مواردي نادر انجام داد .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *