شياف ناپروكسن 500 و اطلاعات دارویی - آسان طب

شياف ناپروكسن 500 و اطلاعات دارویی

شياف ناپروكسن 500 با مهار آنزيم سيكلواكسيژناز ، ميزان پروستاگلاندين ، پروستاسايكلين و ترومبوكسان كاهش مي يابد. ناپروكسن بطور كامل جذب شده و به ميزان زياد به پروتئين هاي پلاسما پيوند يافته، دركبد متابوليزه و نيمه عمر آن 15 -12 ساعت مي باشد. دارو عمدتاً از راه ادرار دفع ميگردد.

شرايط نگهداري  شياف ناپروكسن 500 اینست که در دماي پايين تر از 30 درجه سانتيگراد نگهداري  می شود و از يخ زدگي باید محافظت گردد . دور از دسترس اطفال نگهداري شود.این دارو از دسته دارویی ضد التهاب غير استروئيدي (NSAIDS ) است .

مواد مصرف و موارد منع مصرف شياف ناپروكسن 500

موارد مصرف

در درمان آرتيت روماتوئيد، استـئوآرتريت، آرتريت جوانـان، درد، نقـرس، التهاب غير روماتيسمـي، تب و قاعدگي دردناك مصرف مي شود.

موارد منع مصرف

اين دارو در صورت وجود سابقه واكنش آلرژيك شديد از قبيل شوك آنافيلاكسي يا آنژيودام ناشي از آسپرين يا ديگر داروهاي ضد التهاب غير استروئيد (NSAIDS ) و پوليپ بيني همراه با اسپاسم برونس به علت مصرف آسپرين، نبايد مصرف شود.

شياف ناپروكسن  به صورت های زیر موجود است

 • قرص ناپروکسن 250 میلی‌گرمی
 • قرص ناپروکسن انتریک کوتد Enteric coated 500 میلی‌گرمی
 • شیاف ناپروکسن 500 میلی‌گرمی

شياف ناپروكسن 500 و وضعیت بیمار

قبل از مصرف ناپروکسن اگر وضعیت های ذکر شده در زیر را دارید حتماً آنرا به پزشک خود اطلاع دهید

 • بارداری یا شیردهی
 • سن بالای 65 سال
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • آسم یا دیگر بیماری‌های آلرژیک
 • زخم معده یا دوازدهه
 • بیماری قلبی
 • وجود خون در مدفوع
 • بیماری لوپوس
 • مصرف داروهای دیگر
 • حساسیت به دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • پولیپ بینی
 • بیماری انعقادی
 • مصرف الکل و سیگار

 

 • سیاف ناپروکسین 500 چیست ؟

عوارض جانبي شياف ناپروكسن 500

هر دارویی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است همان‌طور که برای شما فوایدی دارد ممکن است مصرف آن همراه با عوارض ناخواسته ای هم باشد.

 از عوارض این دارو می توان به تهوع، سوزش معده، يبوست شديد، كبودي پوست، كاهش قدرت انعقاد خون، احتباس مايعات، كوتاه شدن تنفس، سردرد، سرگيجه، خواب آلودگي، وزوز گوش ، عدم تعادل، بثورات پوستي، خارش اشاره کرد .

ناپروکسن می‌تواند احتمال سکته قلبی یا سکته مغزی را بالا ببرد. هر چه طول مدت مصرف دارو بیشتر می‌شود احتمال بروز این عارضه هم بیشتر می‌شود. این دارو را قبل و بعد از عمل جراحی بای پس کرونری مصرف نکنید. اگر بعد از مصرف این دارو علائم قلبی مانند درد قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، اختلال دید یا تعادل و یا اختلال در صحبت کردن را پیدا کدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر عوارض احتمالی مصرف شياف ناپروكسن 500 عوارض گوارشی مثل زخم شدن معده است که موجب خونریزی از آن می‌شود. این عارضه ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علامت قبلی ایجاد شود. هر چه سن بیمار بالاتر باشد احتمال بروز این عارضه بیشتر است. اگر علائمی مانند مدفوع قرمز یا سیاه یا استفراغ خونی دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. هیچ‌وقت به طور سر خود داروهای دیگر را همزمان با ناپروکسن مصرف نکنید. بسیاری از داروهای ضد سرماخوردگی یا ضد درد حاوی موادی با اثر مشابه ناپروکسن هستند و مصرف همزمان آنها می‌تواند احتمال عوارض ناپروکسن را بیشتر کند. همزمان با مصرف ناپروکسن از الکل استفاده نکنید چون احتمال خونریزی معده را بیشتر می‌کند.

شیاف ناپروکسن 500 پوست را به نور خورشید حساس می‌کند. پس وقتی از ناپروکسن استفاده می‌کنید پوست بدن خود را بپوشانید، کلاه بر سر بگذارید و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. مصرف ناپروکسن در دوران بارداری به خصوص سه ماهه آخر بارداری مضر است. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شياف ناپروكسن 500 در شیر مادر شیرده ترشح می‌شود پس زنان در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنند. ناپروکسن ممکن است عوارض کلیوی داشته باشد پس اگر بعد از مصرف آن کمتر از حد معمول ادرار می‌کنید و یا وزنتان به سرعت بالا رفت ممکن است دچار اختلال کارکرد کلیه شده باشد. در این حال سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف ناپروکسن ممکن است موجب بروز علائمی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل، اسهال، یبوست و نفخ شکم شود. دیگر عوارض احتمالی مصرف ناپروکسن سرگیجه، سردرد، اضطراب، خارش یا قرمزی پوست، تاری دید و سوت زدن گوش است.

تداخلات دارويي شياف ناپروكسن 500

اگر این دارو با  داروهاي ضد انعقاد  همزمان مصرف شود ، سبب تشديد اثرات اين داروها و با ليتيم باعث كاهش دفع ليتيم ميگردد. اثرات داروهاي مهار كننده گيرنده بتا مانند پروپرانولول و غلظت پلاسمايي سيكلوسپورين در صورت مصرف همزمان با ناپروكسن ممكن است افزايشو اثر كاهنده فشار خون تريامترن، با اين دارو كاهش يابد.

خطر بروز خونريزي در صورت مصرف همزمان با اسيد والپروئيك افزايش مي يابد، مصرف همزمان اين دارو با آسپرين توصيه نميشود.

هشدار در مورد شياف ناپروكسن 500

در هنگام این موارد  از این دارو با احتیاط استفاده کنید . به گزارش اسان طب  بيماري التهابي با اولسراتيو قسمت فوقاني يا تحتاني مجراي گوارش، هموفيلي يا ساير اختلالات انعقادي، اختلال كليه، استوماتيت، بيماران سالخورده، بيماراني كه احتمال بروز خونريزي و زخم گوارشي در آنها زياد است، خونريزي و التهاب ناحيه ركتوم و آنوس، هموروئيد و التهاب ركتوم.

مقدار مصرف شياف ناپروكسن 500

در بزرگسالان:

– ضد روماتيسم 500 – 250 ميلي گرم دو بار در روز

– ضد التهاب، ضد درد و ضد قاعدگي دردناك، ابتدا 500 ميلي گرم سپس 250 ميلي گرم هر8 -6 ساعت تا زمان كاهش درد.

در كودكان 6 سال به بالا:

دوز معمول 10 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن ( = 24 ساعت) هر 12 ساعت يكبار.

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *