یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » آموزش تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال

آموزش تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال

تنفس مصنوعی نوزاد برای جلوگیری از خفگی او الزامی است . مجاری تنفسی امکان دارد به علل مختلف از قبیل پریدن جسم خارجی به حلق ، غرق شدن ، در معرض دود غلیظ قرار گرفتن ، عفونت جدی ریوی یا شوک الکتریکی بسته شوند . در چنین موارد تنفس نوزاد به سرعت باز نمی گردد و کودک از کمبود اکسیژن رنج می برد و احتمالا دچار صدمه مغزی می شود .

اگر کمبود اکسیژن برای چند دقیقه طول بکشد ، ضربان قلب او قطع می شود و نیاز به احیای قلبی پیدا می کند .

برای تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال و خفگش اش چه کنیم ؟

1-برای شروع تنفس مصنوعی نوزاد ، اگر کودک بیهوش نیست . یک دستتان را زیر بدن او ببرید و سر و گردنش را نگه دارید . با دست دیگر آرواره او را بین شست و انگشتان دیگر بگیرید و آرنج را روی شکم او بگذارید .

2- طوری که صورت بچه رو به پائین و بدنش پایین تر از شکمش باشد او را سرازیر کنید . شکم او را با دست دیگرتان که روی رانتان تکیه داده اید نگه دارید .

3- با پاشنه یک دستتان ضربات سریعی به وسط پشت کودک و در فاصله بین شانه ها بزنید .

4- در تنفس مصنوعی نوزاد ، اگر شیئی با این ضربات بیرون نیامد کودک را به پشت برگردانید . مراقب باشید که سر کودک پایین تر از پاهایش قرار بگیرد . انگشت اشاره و میانی خود را روی انتهای استخوان جناغ بگذارید و چهار بار به سرعت فشار بدهید طوری که یکی دو سانت فرو برود .

5- اگر تنفس کودک برقرار نشد یا بیهوش شد ، کسی را به کمک بخواهید و به کودک تنفس مصنوعی بدهید . ابتدا زبان کودک و آرواره ی پائین را بکشید ببینید جسم در انتهای گلوگیر نکرده ، اگر چیزی دیدی ، انگشت کوچک خود را داخل گونه هایش و به انتهای گلو ببرید و جسم را بیرون بیاورید . (اگر چیزی نمی بینید دستتان را داخل دهان نبرید چون ممکن است بیشتر باعث انسداد مجرای تنفس شوید . )

6- اینک با پائین کشیدن چانه کودک ، تنفس مصنوعی را شروع کنید . پیشانی او را عقب بکشید .

7- اگر کودک هنوز نفس نمی کشد ، سرتان را عقب بکشید ، چانه او را کاملا پایین بیاورید و با دهانتان بینی و دهان او را کاملا بپوشانید و هر یک و نیم ثانیه یک بار به او تنفس بدهید ، طوری که قفسه سینه او بالا بیاید .

8- اگر هوا وارد ریه ها نشد ، یعنی که مجاری تنفس هنوز بسته است . به گزارش اسان طب دوباره از مرحله 3 شروع کنید و تا مرحله ی 7 ادامه بدهید تا وقتی برسد که کودک سرفه کند ، نفس بکشد ، گریه کتد ویا کمک از راه برسد .

آموزش تنفس مصنوعی کودکان بالای یک سال

آموزش تنفس مصنوعی نوزاد
آموزش تنفس مصنوعی نوزاد

تنفس مصنوعی نوزاد و کودکان مساله مهمی است که اگر به ان توجه نشود مشکلات زیادی را ایجاد میکند و حتی ممکن است سلامت انها را به خطر بیندازد.

سعی کنید تا میتوانید در این باره اطلاعاتی کسب کنید و در مواقع ضروری عکس العمل درست نشان دهید.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

محافظت از روده و بررسی تاثیرات کلم بروکلی بر روی آن

یکی از سبزیجاتی که برای محافظت از روده و ارتقای سطح سلامت آن مورد استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *