اقدامات لازم و اولیه در مسمومیت کودکان

مسمومیت کودکان یکی از بیماری های شایعی است که در کودکان وجود دارد و به دلایل مختلف اتفاق می افتد . سالانه حدود دو میلیون کودک را به دلیل خوردن مواد سمی به مراکز مسمومیت و بیمارستان ها می آورند ، در عین حال که در مورد مواد سمی خانه خود را ایمن می سازید ، تلفن نزدیکترین مرکز مسمومیت را دقیقا کنار میز تلفن نگه دارید و همیشه شربت قی آور را دم دست داشته باشید .

همه داروها حتی ویتامین ها را باید در مورد کودک سمی تلقی کنید . حتی داروهایی را هم که کودک شما دائما می خورد ، اگر یک مرتبه بخورد مسموم می شود . سیگار و تنباکو ، اسید بوریک ، آسپرین ، قرص های ویتامین ، محلول های محتوی آهن ، اسپری های گیاهی و حشرات ، بعضی از گیاهان ، استون ، عطر ، مایع ظرفشویی و امثال اینها برای کودک یک ساله حکم سم را دارند و موجب مسمومیت کودکان می شوند .

اقدامات لازم و  اولیه در مسمومیت کودکان

اگر مطمئن نیستید که کودک چیزی سمی خورده یا نخورده ، موارد زیر را در نظر بگیرید :

1-کنارش بمانید و ببینید که ایا تنفس او منظم می ماند و هوشیار هست یا نه . چون حال کودک خوب به نظر می رسد منتظر کمک نمانید . تاثیر بسیاری از سم ها مثلا آسپرین ، آنی نیست و ساعت ها طول می کشد تا مشخص شود ، ولی معالجه باید زود صورت بگیرد .

2- کودکی را که نیمه بیهوش است وادار به استفراغ نکنید .

3-به مرکز مسمومیت نزدیک خانه تان تلفن بزنید و نام دارو یا محصولی را که کودک خورده به آنها بگویید .

4- تا مرکز مسمومیت یا پزشک دستور نداده ، داروی قی آور به کودک ندهید .

میزان داروی قی آور  برای مقابله با مسمومیت کودکان به این شرح است : کودک 6 تا 12 ماهه 2 قاشق چای خوری ، 1 تا 12 سال 1 قاشق سوپخوری ، بالای 12 سال 2 قاشق سوپخوری . احتمالا به شما می گویند که همراه داروی قی آور به کودک شیر یا آب بدهید . تقریبا 20 دقیقه بعد از دادن شربت قی آور ، کودک شروع به استفراغ می کند .

اگر کودک شما دارو یا ماده سمی خورده و نمی توانید سریع او را به پزشک یا بیمارستان برسانید ، برچسب روی آن را با دقت بخوانید . معمولا روی آن می نویسد که باید چه چیزی به کودک بدهید که استفراغ کند .

موادی که در مسمومیت کودکان نباید کودک را در صورت خوردن آنها وادار به استفراغ کنید عبارتند از کروسین ، تربانتین ، آمونیاک ، بنزین ، نفت ، پولیش ماشین ، بنزن ، پولیش چرم و چوب ، مایع سفید کننده ، اسپری ضد حشرات ، مایعات تمیز کننده و اسیدهای قوی .

5- مرکز مسمومیت به شما می گوید که ایا ضرورت دارد کودک را به بیمارستان ببرید یا نه . باقیمانده قرص یا سم را همراه کودک به بیمارستان ببرید .

سم رو پوست

هر چند ما فکر می کنیم که پوست لایه ای حفاظتی است ، بسیار مهم است که تشخیص بدهیم بعضی از داروها و سم ها از طریق پوست جذب می شوند و اگر از حد عادی بالاتر بروند ایجاد مسمومیت کودکان را  می کنند .  به گزارش آسان طب برای مقابله با مسمومیت کودکان اگر لباس کودک شما به سمی آلوده شد ، بلافاصله لباس را از تنش بیرون بیاورید و پوست او را کاملا با آب و صابون بشویید . لباس سمی را در کیسه پلاستیکی بگذارید و از دسترس بقیه بچه ها دور نگه دارید . کودک را همراه لباس به بیمارستان برسانید .

7 راه تسکین درد دندان قبل از رسیدن به پزشک

مسمومیت کودکان

مسمومیت کودکان مساله مهمی است که باید به ان توجه شده و به موقع درمان شود . اگر شما اطلاعات دیگری در این باره دارید لطفا در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران از ان استفاده کنند.

مسمومیت کودکان به دلایل مختلف مثل دست زدن به شوینده و مواد سمی ویا خوردن مواد مسموم و … اتفاق می افتد.

منبع:

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک نظر

  1. سلام.اگر به هردلیلی یک فرد بزرگسال درحدود 50 ساله مایع دستشویی با غدا خورده باشد کمکهای اولیه آن چیست و آیا عوارض بعدی هم دارد و آیا باید آزمایشهای خاصی انجام بدهد مثل آزمایش خون و دستگاه گوارش تا مبادا به سرطان منجرو نشودیا جای نگرانی نیست؟متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا