یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » تغذیه » برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

برگ ها و میوه برگ بو مصرف می شود . دم کرده برگش برای جوش های صورت و دمل ها موثر است . خاکستر برگ ها و میوه برگ بو برای بهبود خستگی است و در قدیم آنها را مثل اسفند دود می کردند و عقیده داشتند که برای دفع سحر و جادو و بیماری ها اثر دارد . میوه اش با حالت ضد سمی تریاق است .

فواید برگ بو

برگ بو  ضد نفخ شکم و ترشی معده می باشد و درباره رفع نفخ شکم اثر فوری و معجزه آسا دارد . ضماد برگ آن برای جلوگیری از آبریزش چشم مناسب است .

برگ بو  از ( تخمیر غذا در معده و تولید بوی بد آن ) به شدت جلوگیری می کند . برگ بو  ضد عفونی کننده قوی برای عفونت های روده ای و گریب می باشد و موجب نیرو بخشیدن و تحریک روده ضعیف و معالجه برونشیت مزمن می گردد .

برگ های این گیاه را برای معطر کردن غذاها و تحریک اشتها مصرف می کنند، مثلا در تهیه ترشی لیته و انواع دیگر ترشی ها و از بین بردن بوی ماهی که در شکم ماهی ( ماهی شکم پر) و داخل انواع غذاها قرار می دهند . به گزارش اسان طب اسانس برگ بو دارای کوادی نظیر سینئول ، پینن ، اژنول و استراگول می باشد .

مقدار مصرف دم کرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است که از مقدار 4 گرم برگ آن یا 2 عدد میوه اش در یک لیوان آب جوش تهیه می شود . دم کرده برگ بو موجب تسریع در هضم غذاها و دفع گازهای جمع شده در معده و رفع نفخ آن می شود .

خواص دارویی گیاه پنجه مریم

دارای مقدار زیادی املاح پتاسیم و مقداری هورمون اکسی توسن است که مشابه اکسی توسین غده هیپوفیز پسین اثر می کند و در ضمن مقداری هم مواد محرک هیپوتالاموس را دارد .

در بعضی از روستاها هنگام سختی وضع حمل زنان آن را در آب حیس می کردند و آب آن را به زن زائو می خوراندند و موجب سهولت وضع حمل او می شد ( امروزه هم در بعضی نواحی اطراف اصفهان ، یزد کم و بش معمول است )

همچنین  به گزارش آسان طب مالیدن آب و عصاره این گیاه برای رفع بواسیر مفید می باشد و اگر آن را بر محل برص و خال های سیاه فرور فته در گوشت و ( نوعی پیسه که با لمس کردن پوسته می شود یا به صورت لکه سیاه که اگر سوزن در آن فرو برند خون می ریزد) بمالند بسیار مناسب است .

برگ بو  و پنجه مریم

برگ بو و پنجه مریم دو مورد از گیاهان دارویی است که فواید بسیاری برای سلامتی ما و همچنین درمان بیماری ها دارد. یکی از خواص برگ بو ضد نفخ بود و ضد ترش کردن معده است.

برگ بو دشمن سرطان است و با ان مقابله میکند. برگ بو را با برگ مو ( برگ درخت مو ) اشتباه نگیرید.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

کربوهیدرات پایین و معرفی برخی از منابع گیاهی حاوی آن

میوه‌ها و سبزیجات به کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماری‌های مزمن کمک می‌کنند. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *