زخم های دهانی ؛ علایم و درمان - آسان طب

زخم های دهانی ؛ علایم و درمان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

زخم های دهانی هنگامی که زخم دهان شما پس از دو هفته هنوز بهبود نیافته باشد و زخم بدون دردی در دهان شما به وجود آمده باشد جدی است . علایم بیماری زخم های دهانی به این شرح است . در حقیقت این زخم های کوچک دردناک بدون خطر می باشد . اما دو قلوی شیطانی آنها ، تبخال و یک ضایعه عفونی مسری که باید بی شاز انواع قبلی به آن توجه کرد . در این بخش درباره زخم های دهانی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

زخم های دهانی
زخم های دهانی

زخم های دهانی چیست ؟

هر دو این زخم ها تا حدودی شبیه به یکدیگر به نظر می رسند ، آنها گرد و سرخ احتمالا پر از چرک می باشند . زخم های دهانی عموما به مانند تاول های تب خال گرد یکدیگر جمع نمی شوند این ضایعات به طور بارزی در قسمت های متحرک و انعطاف پذیر دهان نظیر زبان و بافت های زیرین آن ، کام نرم ، و داخل گونه ها ظاهر می شوند . هنگامی که زخم های دهان به وجود می آیند ، احتمالا حالت سوزشی که نشانگر شروع تبخالهای هرپس است رخ نمی دهد . پزشکان دقیقا نمی دانند که چرا برخی از مردم به زخم های دهانی ، که واژه تخصصی آن ضایعات آفتی است مبتلا می شوند .

به نظر می رسد وراثت در این بین نقش مهمی را ایفا می کند . تعدادی از افراد به ابتلا به باکتری استرپترکوکوس که موجب بروز زخم می شوند حساس ترند . چنانچه یک بار به زخم دهانی گرفتار شوید احتمال ابتلای مجدد نیز وجود دارد . دندانپزشکان می گویند خانم ها نسبت به ابتلا به این ضایعات مستعد تر می باشند به ویژه در دوران بارداری و نیز دوره ای از چرخه قاعدگی فشارهای روحی و حساسیت های غذایی ، عدم قرارگیری مناسب دندانهای مصنوعی در محل خود ، گاز گرفتن و یا خراشیدگی نیز در زمره مسببین این ضایعات می باشند .

تسکین علائم زخم های دهانی

زخم های دهانی ، به واقع دردآور می باشند . این زخم ها به خودی خود طی 10 تا 14 روز از بین می روند . البته احتمالا شما نمی خواهید در این مدت طولانی با این درد زندگی کنید . بنابراین در اینجا چند راه کار ارائه می گردد. سطح آن را با هیدرو کورتیزون بپوشانید . ژل ها یا خمیرهای حاوی هیدورکورتیزون ممکن است موجب التیام زخم ها شوند و احساس بهتری به وجود آورده ، بهبود ضایعات را سرعت بخشند .

مقداری مرهم بر روی زخم بگذارید . پمادهایی نظیر زیلاکتین و بلیستکس سطح زخم را می پوشاند و نیز تا حدودی سطح آن را سترون ( استریل) می کنند . این پمادها دست کم می توانند با بی حس کردن موضع شرایط بهتری برای شما مهیا کنند . با سالین درد را تسکین دهید . چندین بار در روز دهان خود را با آب نمک بشویید ، این کار درد تخفیف می دهد برای این کار یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان 250 میلی لیتری آب گرم حل کنید و سپس آب را در دهان بگردانید .

از مصرف مواد اسیدی بپرهیزید . ادویه ها و نیز مواد غذایی حاوی مقداری اسید نظیر گوجه فرنگی و مرکبات موجب سوزش و تحریک زخم می شوند ، لذا از مصرف آنها بپرهیزید . بهداشت دهان را را رعایت کنید . دهان و دندان ها را به دقت بشویید و به دندانپزشک مراجعه کنید .

زخم های دهانی

گاز گرفتن زبان مشابه زخم های دهانی

هنگامی که به کرات زبان و یا داخل گونه های خود را در حین غذا خوردن و یا صحبت کردن گاز می گیرد . یا خونی که از موضع گازگرفته شده جاری می شود در طی ده دقیقه متوقف نشود .

علائم این بیماری

هنگامی که بخشی از دهان خود را گاز می گیرید ، در اصل یک زخم به وجود می آورید ، زخمی مشابه دیگر زخم های دهانی . بسته به شدت جراحات این زخم ممکن است خونریزی کند و یا این که خونریزی نکند اما شدت خونریزی نشانگر شدت زخم نیست ترکیب چند قطره خون با بزاق ممکن است حالتی شبیه به خونریزی گسترده به وجود آورد .

خوشبختانه بیشتر این ضایعات چندان شدید نیستند . جز درمواردی که ضربه و یا افتادن بر زمین آنقدر شدید باشند که زخم های عمیقی را به وجود آورند دردیگر موارد ضایعات بی خطرند . اما هنگامی که تعداد و دفعات بروز این زخم ها زیاد شوند ، ایجاد ناراحتی جدی می کنند . به گزارش آسان طب  این زخم ها ممکن است ناشی از مشکلات دندانهای مصنوعی و یا نظم قرار گیری دندانها باشد .

دندانهای کاذب که از جای خود لغزیده و به سوی دیگری متمایل شده اند ، می توانند شما را در حس نشانه ها دچار اشتباه کرده منجر به آن شوند که اجزای داخل دهان خود را گاز بگیرید . به همین ترتیب دندانهای حقیقی نیز اگر به طور منظم نروییده باشند و در جای خود قرار نگیرند می توانند موجب بروز چنین مشکلی شوند .

زخم های دهانی

زخم های دهانی یکی از بیماری های دهانی است که در برخی افراد رخ می دهد. برای درمان این مشکل باید اول از همه علت کشف شده و سپس راه درمان ان پیشنهاد داده شود. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره زخم های دهانی تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان