فواید پیازعنصل (Squill) چیست ؟ - آسان طب

فواید پیازعنصل (Squill) چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

پیازعنصل مقوی معده است و در رفع خون مردگی زیر پوست هم موثر است . همچنین برای رفع تنگی نفس و سرفه کهنه و بیماری سیاتیک و درد مفاصل و نقرس ، درد شقیقه و سر درد سنگ مثانه و گرفتگی مجرای ادراری مفید است . نوشیدن دو قاشق غذاخوری عسلی که پیاز عنصل در آن پخته شده برای رفع درد معده ، سوء هاضمه ، تقویت معده ، یرقان ، سرفه کهنه ، و مشکل دفع بول اثر قطعی دارد . در این بخش درباره خواص پیازعنصل اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

خواص پیازعنصل
خواص پیازعنصل

خواص پیازعنصل

به گزارش مجله پزشکی آسان طب اگر برگ پیازعنصل را در عسل بجوشانید و به قوام آورند برای تنگی نفس موثر می باشد . پاشیدن آب برگ های عنصل یا آبی که در آن پیاز و برگ عنصل را جوشانده اند ،  برای فرار حشرات مفید است . اگر پیازعنصل را به صورت قطعات کوچک ببرند و در روغن زیتون بجوشانند به حدی که پیاز خشک گردد این روغن برای معالجه سرما زدگی انگشتان دست و پا و بیماری نقرس داروی بسیار خوبی است .

ضماد کوبیده پیازعنصل مخلوط با عسل و کمی گوگرد برای جرب و تاول های ترشح دار پوست و نیز خارش و کچلی موثر است .
ضماد پیازعنصل که با زفت و حنا تهیه شده باشد برای معالجه دانه های روی سر اطفال (که مردم آن را کپه یا سوا) می گویند بسیار مفید است و پخته آن را در سرکه برای کشتن موش ها به کار می برند از این جهت آن را پیاز موش هم می گویند .

همراه داشتن پیاز عنصل موجب می شود که جانورانی مثل شپش ، مورچه ، مگس از شخص دور شوند . به گزارش اسان طب  در معالجه بهق ( لکه های سفید رنگ روی پست که اگر نوک سوزن در آنها فرو برند خون خارج گردد یا لکه های سیاه که اگر ماساژ دهند پوسته از آن جدا شود ) از کوبیده پیازعنصل در سرکه و مالیدن آن در حمام بر محل این عارضه بسار مفید است ( حتی انواعی از این بیماری که با هیچ دارویی خوب نمی شود) ضماد – کوبیده پیاز عنصل همراه با ریشه هایش در سرکه برای معالجه ترکیدگی پوست دست در اثر سرما در زمستان نافع است .

در قدیم معروف بود که اگر پیاز عنصل را زیر درخت انگور بکارند موجب اصلاح میوه آن می شود همچنین کاشتن آن زیر درخت انار و به مانع ریختن گل هایش می گردد .

فواید پیازعنصل
فواید پیازعنصل

دیگر فواید پیازعنصل

بخش قابل مصرف برگ ها و گل آن که مقوی بدن و ریه ها و معده و مدر بول و مولد شیر بوده و برای رعشه و سکته هم مفید می باشد . خیسانده آن در سرکه به صورت ضمد برای درد مفاصل موثر است .

اگر بوته و گل هایش را در لای لباس قرار دهند از بید خوردگی آن جلوگیری می کند در صورتی که آن را در مرکب بخیسانند رنگ آن پس از نوشتن پایدار می ماند و ناپدید نمی شود .

اگر پیاز عنصل  را در روغن زیتون خیسانده به بدن بمالند مانع گزیدن پشه می شود . پاشیدن آب حاصل از جوشاندن آن موجب کشته شدن کک ها می گردد. اگر مخلوط گل افسنتین و روغن زیتون و یا روغن کنجد را به نسبت 4 و 1 برای مدت چهل روز در آفتاب قرار داده سپس صاف کنند و با عسل یا سکجبین مصرف نمایند مانع مستی و موجب رفع خماری می شود .
برگ و گل آن برای نارسایی کبد هم اثر خوبی دارد. در طب سنتی دم کرده و جوشانده آن مصرف می شد که امروز هم معمول است

طریقه مصرف پیازعنصل

دم کرده :

یک قاشق بزرگ سوپخوری ، از گل یا برگ افسنتین را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم می کنید و هر روز 2-3 فنجان آن را قبل یا بعد از غذا می خورند .

جوشانده :

بیشتر برای شستشوی زخم های عمیق و یا تهیه ضماد برای دمل ها مصرف می شود که در این صورت 30-40 گرم برگ یا گل آن را در یک لیتر آب به مدت 7 دقیقه باید جوشانید و ان را مصرف کرد . اثر ضد سرطانی ( ضد سرطان پستان ) هم دارد .

فواید پیازعنصل

فواید پیازعنصل موضوع این بخش بود. امیدواریم از مطالعه ان بهره مند شده باشید. فواید پیازعنصل اینست که استفاده از ان باعث دوری پشه ، مگس ، شپش و ... می شود و این مخصوصا برای کسانی که به این حشرات حساسیت دارند  توصیه می شود.

منبع:

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان