علل دزدی بچه ها چیست؟ - آسان طب

علل دزدی بچه ها چیست؟

دزدی بچه ها یکی از اسیب های اجتماعی جامعه است . هنگامی که کودک یا نوجوانی اقدام به دزدی می کند ، عامل مهمی رخ داده است . در این شرایط والدین حق دارند که واقعا نگران شوند . نگرانی آنها از این بابت است که چرا فرزندشان دزدی می کند و آیا دزدی آنها ممکم است در نهایت منجر به بزهکاریشان در آینده شود . به نظر می رسد دربرهه ای ازدوران رشد طبیعی است که بچه ها بعضی از چیزهایی را که برایشان هیجان آور است بردارند . این مسئله نمیتواند به عنوان دزدی بچه ها برچسب بخورد . حداقل این کار تا زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ نشده باشد نباید صورت گیرد . در این بخش درباره علل و روشهای کاهش دزدی بچه ها اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

دزدی بچه ها
دزدی بچه ها

علل دزدی بچه ها

کودکان از سنین 5 سالگی به طور واقعی می دانند که بعضی چیزها متعلق به افراد خاصی است و نباید آنها را بردارند . جوانه های این هوشیاری نسبت به مالکیت در افراد از سن سه سالگی پی ریزی می شود . مسلما والدین باید به صورت فعالانه به درک کودکانشان در خصوص اموال شخصی افراد و ملاحظه مالکیت دیگران بر اشیا و اموال یاری رسانند .

کودکان باید یاد بگیرند که دزدی کردن بچه ها ، یعنی برداشتن اموال و اشیا دیگران کار اشتباهی است . در کودکان بزرگتر و نوجوانان به علل مختلف ممکن است دزدی بروز نماید . جوان ترها گاهی برای اینکه داشته های خود را با برادر و خواهرهایشان برابر کنند اقدام به دزدی می کنند . گاهی نیز برای اینکه شجاعت خود را برای دوستانشان به اثبات برسانند اقدام به برداشتن اشیاء می کنند .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آموزش سقط جنین با گیاهان دارویی جدید

گاهی نیز برای تحسین و مشهور شدن در بین بچه های دیگر خصوصا در دوران مدرسه دست به دزدی می زنند .
والدین باید توجه داشته باشند که چرا فرزندانشان بدون اینکه نیاز داشته باشد و صرفا برای جلب توجه دزدی می کند . در این زمینه گاهی می توان دلایل دزدی را به پرخاشگری جابجاشده نسبت داد.

زمانی که بچه ها از مسئله یا فردی ناراحت و عصبانی می گردند ، برای کاهش عصبانیت خود اقدام به دزدی می کنند . در این وضعیت والدین آگاه تلاش می کنند که بچه ها را به عنوان عضوی مهم در خانواده مورد پذیرش قرار دهند . آگاهی والدین از ویژگی های رشدی و شخصیتی بچه هایشان در این وضعیت کاملا کمک کننده است .

علل دزدی بچه ها
دزدی بچه ها

کاهش دزدی کردن بچه ها

روانشناسان و روان پزشکان توصیه می کنند وقتی والدین متوجه دزدی بچه ها شدند از راهبردهای زیر جهت کاهش و تعدیل شرایط ایجاد شده استفاده نمایند .

1- به بچه ها بگویند دزدی کاری اشتباهی است.

2- به کوچکترها کمک کنند تا اموال دزدی شده را پس داده و یا سرجایش بگذارند .

3- مطمئن گردند که بچه ها از دزدی خود سود نمی بردند .

4- از نصیحت کردن آنها پرهیز نمایند . عواقب طبیعی رفتار آنها را تشریح کنند و نشان دهند که از دزدی بچه ها مطلع هستند .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
دوا و درمان زود انزالی در آقایان

5- کاملا روشن کنند که رفتارهای مذکور از نظر سنت خانواده و عرف جامعه غیر قابل قبول است .

6- هنگامی که اموال دزدیده شده برگردانده شد ، موضوع مذکور نباید توسط والدین مطرح گردد . بنیاد آن عمل را به یاد کودک آورند .

7- اگر به رغم اجرای توصیه های مذکور دزدی ادامه یابد آن را می توان نتیجه مسائل حادتر و جدی تر تلقی کرد . مسائلی که در روند رشد عاطفی کودک اختلال ایجاد کرده است .

بچه هایی که مکررا اقدام به دزدی می کنند ، به سختی به دیگران اعتماد می نمایند و روابطشان با افراد به صورت بسته است .

این بچه ها به جای احساس گناه ، رفتار دیگران را مسبب اقدامتشان دانسته و دیگران را با بحث کردن مورد مسائلشان به باد انتقاد می گیرند . به گزارش اسان طب  آنها ممکن است بگویند : چون دیگران آنچه را که نیاز داشتم به من ندادند پس خودم ان را برداشتم .
بعضی از بچه ها به خاطر ترس از وابستگی دزدی می کنند . در واقع آنها می خواهند به هیچ کس وابسته نباشند .

بر این اساس باید علت واقعی دزدی بچه ها را فهمید . برنامه های درمانی این کودکان وابسته به تشخیص علل احتمالی بروز دزدی در آنها است .

جنبه مهم درمان این کودکان آن است که به آنها یاد دهند که در روابط خود به دیگران اعتماد نمایند و به خانواده نیز کمک گردد تا از تغییرات کودک در مسیر رشد طبیعی و درست حمایت گردد .

منبع : asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *