هگزاکلروفن ( Hexachlorophene) چیست ؟ - آسان طب

هگزاکلروفن ( Hexachlorophene) چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

هگزاکلروفن پودر سفیدی است که به صابون ، روغن ها یا کرم های افزوده می گردد و اثر آنتی سپتیک دارد . با توجه به تاثیر آن بر کوکسیسهای گرم مثبت ( اثر باکتریواستاتیک) و حفظ خاصیت در حضور صابون ، جهت شستشوی دست جراحان و دندانپزشکان و یا آماده ساختن پوست قبل از اعمال جراحی از آن استفاده می شود . در شیرخوارگاهها محلول رقیق هگزاکلروفن برای حمام دادن نوزادان و جلوگیری از عفونت های پوست ، زرد زخم و diaperash بکار می رود . این ماده خاصیت تحریکی ندارد و قعالیت آن در حضور سرم خون و عوامل آلی کاهش می یابد . همچنین بدلیل آنکه الکل اثر بخشی هگزاکلروفن را کم می کند نبایستی همراه و یا قبل از مصرف این ماده مصرف گردد .

هگزاکلروفن Hexachlorophene

فایزوهکس Phisohex که یک نام تجارتی است ترکیبی از PHisoderm و 3 درصد هگزاکلروفن می باشد .

گزارشات اخیر حاکی از آنست که هگزاکلروفن و محصولاتی که حاوی این ماده می باشد پس از مصرف روزانه و به طور مرتب ممکن است موجب به خطر انداختن حیات نوزادان گردد . زیرا مقادیری از آن از پوست جذب می شود . لذا پس از مصرف در این گروه سنی ، باید پوتس بخوبی شستشو شود .

مواردی که نباید به کار رود : از این ترکیب نباید به صورت تامپون واژینال ، به شکل پانسمان مرطوب یا لوسیون ، در محل سوخته ویا ضایعات پوستی ، غشاء مخاطی ، برای استحمام تمام بدن و یا برروی سطح وسیعی از پوست مصرف شود . باید توجه داشت که جذب این ماده از طریق پوست ممکنست موجب ضایعات عصبی و حتی مرگ گردد . در کسانی که پس از مصرف ترکیبات هالوژنه فنل ، حساسیت به نور پیدا کرده اند نباید از هگزاکلروفن استفاده کرد . کاربرد آن در دوران بارداری مجاز نمی باشد .

عوارض جانبی هگزاکلروفن

درماتیت و حساسیت به نور ، خشکی و تفلس پوست گزارش شده است . مواردی از مسمومیت به دنبال خوردن هگزاکلروفن و تحریکات سیستم عصبی مرکزی و تشنج در نوزادان ( به دلیل جذب از طریق پوست ) مشاهده شده است .

مراقبت های پرستاری هگزاکلروفن

1-درتمام موارد پس از مصرف ( به خصوص مناطق حساس پوست ، نظیر بیضه و ناحیه مقعد) شستشوی کامل پوست لازم است .

2- مراقب باشید که در چشم وارد نگردد . در صورت ورود فورا با آب شستشو دهید .

3- از مصرف آن در زخم های باز ، مخاط بدن ، بریدگی ها یا سوختگی ها خودداری کنید .

4- تنها برای مصرف خارجی است .لذا به گزارش آسان طب برای جلوگیری از بروز اشتباه ، دارو را غیر از ظرف اصلی آن در شیشه های دیگر نریزید .

5- در صورت بروز نشانه های حساسیت یا التهاب پوست مصرف دارو قطع شود .

با بیماری التهاب لگن (علل،علائم و درمان)  آشنا شوید .

هگزاکلروفن

هگزاکلروفن Hexachlorophene  دارویی بود که در اینجا اطلاعاتی را درباره ان بیان کردیم. امیدواریم استفاده لازم را برده باشید.

منبع:

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان