بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE - آسان طب

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE یک بیماری مولتی سیستم با اتیولوژی تقریبا ناشناخته می باشد . بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در نتیجه اختلالات ایمونولوژیک و اتو آنتی بادهای مختلف که بر علیه اجزاء سلول ها و بافت ها ایجاد می کند ، سبب التهاب و تخریب سلولی و ارگان ها می شود . تظاهرات بالینی و مرگ و میر نتیجه گرفتاریهای ارگان های بدن و یا به علت عوارض داروهائی است که در درمان لوپوس بکار می رود . 90% موارد بیماری در زنان روی می دهد . معمولا سنین باروری لیکن در مردان و کودکان و افراد مسن نیز دیده می شود . هر عضوی که عروق بیشتری داشته باشد بیشتر در معرض بیماری قرار میگیرد و تظاهرات بالینی در آن شدید تر است ، مانند پوست و کلیه .

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در همه جهان شیوع دارد ، منتهی شیوع آن در نقاط مختلف جهان متفاوت است . در ایالت متحده آمریکا بین 15 تا 50 مورد در هر یکصدهزارنفر می باشد . در سایر کشورها هم این بیماری با شیوع متفاوت وجود دارد .شیوع بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک  SLE در جهان با عوامل ژنتیکی و زمینه های فامیلیال و یا عوامل محیطی ارتباط دارد . به گزارش اسان طب از نظر نژادی لوپوس در همه نژادها دیده می شود ، لذا این بیماری در سیاه پوستان سه برابر سفید پوستان است . نژاد علاوه بر شیوع و بروز بیماری بر چهره بیماری نیز تاثیر میگذارد که این موضوع در سیاه پوستان بخوبی آشکار است .

شیوع بیماری در زنان جوان بیشتر است ، بخصوص در سنین باروری شایعترین سن ابتلاء به SLE در دهه ی سوم عمر می باشد و نسبت ابتلاء زنان به مردان حدود 9 به 1 است . بروز بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE در سن پائین و سن بالا نسبت ابتلاء زن و مرد نزدیک هم میشود . به طور کلی برخی از افراد به طور ژنتیکی مستعد SLE هستند . تحت تاثیر ژن های متعدد – که احتمالا توسط برخوردهای محیطی شروع به فعالیت میکند که به شدت تحت تاثیر جنسیت هستند . این افراد ممکن است به تعدادی از سندرم های مختلف بالینی مبتلا شوند که این سندرم ها معیارهای تشخیصی SLE را تکمیل می کند . البته علت این سندرم ها پیچیده بوده و از یک بیمار به بیمار دیگر تفاوت می کند .

عوامل زیادی در بروز بیماری لوپوس منتشر یا  SLE دخالت دارند که به عنوان ریسک فاکتورهای اتیولوژیک محسوب می شوند . این عوامل شامل عوامل محیطی – عوامل آندوکرین و متابولیک و فاکتورهای ژنتیکی زمینه ای .

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک

عوامل محیطی شامل اشعه ماوراء بنفش که طیف B اشعه ممکن است در انسان مهمتر از طیف A باشد . (UV-A و UV-B) اشعه ماوراء بنفش نور خورشید از عوامل محیطی هم در بروز و تشدید بیماری SLE می باشد .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان