آرتریت روماتوئید اطفال (JRA و JCA ) - آسان طب
خانه » اخبار پزشکی » آرتریت روماتوئید اطفال (JRA و JCA )

آرتریت روماتوئید اطفال (JRA و JCA )

آرتریت روماتوئید اطفال عارضه ایست که با سینوزیت مزمن مشخص شده و با علایم التهابی خارجی مفصلی نیز همراه است . این بیماری یکی از شایعترین بیماریهای رماتیسمی دوران کودکی است . هیچگونه برتری نژادی و قومی برای این بیماری پیدا نشده است .

بیماری آرتریت روماتوئید اطفال  JRA در برگیرنده چندین زیر گروه بالینی وسیع می باشد . بیماری پلی آرتیکولر با فاکتور رماتوئید مثبت بیشترین شباهت را با آرتریت رماتوئید تیپ بالغین دارد . بیماری پاسی آرتیکولر تیپ I همراه با ایریدوسیکلیت مزمن همراه است . بیماری پاس آرتیکولر تیپ II علائم بیماری را در بالغین تقلید می کند که به آنها اسپوندیلو آرتروپاتی می گویند .

اتیولوژی واپیدمیولوژی آرتریت روماتوئید اطفال

اتیولوژی آرتریت روماتوئید اطفال و مکانیسم تداوم التهاب مزمن بافت سینویال در این بیماری مانند نوع بزرگسالان تقریبا نامشخص است ، اما همان تئوری پاتوژنز نوع بالغین که شروع می شود با یک trigger روی یک زمینه ژنتیکی مناسب و ایجاد یک واکنش اتوایمون که نتیجه آن یک پروسه التهابی است . پیدایش آرتریت های مزمن در بیماران مبتلا به کمبود jgA و هیپوگاماگلبولینمی حاکی از آن است که نقص ایمنی می تواند زمینه ساز ایجاد آرتریت مزمن باشد . معذلک تاکنون در بیماران JRA هیچگونه نقص ایمنی محرزی شناسایی نشده است . شروع بالینی بیماری ممکن است به دنبال یک عفونت حاد سیستمیک یا نروترومای فیزیکی به یک مفصل باشد . تشدیده بیماری ممکن است به دنبال بروز یک بیماری دیگر وهمچنین به دنبال یک فشار عصبی روحی ایجاد شود .

آنتی ژن بیماری آرتریت روماتوئید

علایم بالینی آرتریت روماتوئید اطفال

آرتریت روماتوئید اطفال با گرفتاری مفاصل متعدد مشخص می شود که به طور تیپیک شامل مفاصل کوچک دستها می باشد . بیماری پلی آرتیکولر بدون علایم سیستمیک واضح در 35% از کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید اطفال JRA عارض می شود . این شکل بیماری خود به دو زیر گروه تقسیم می شود که شامل پلی آرتریت های فاکتور روماتوئید منفی و پلی ارتریت های با فاکتور روماتوئید مثبت می باشد .

در بیماران با فاکتور روماتوئید مثبت شروع بیماری در اواخر دوره کودکی بوده و ارتریت شدت بیشتری داشته وندول رماتوئید نیز شایع است و گاهی با واسکولیت نیز همراه است . در نوع با فاکتور رماتوئید منفی شروع بیماری می تواند در هر زمان در دوران کودکی باشد. به گزارش اسان طب علایم معمولا خفیفتر بوده ، ندول رماتوئید به ندرت دیده می شود و در هر دو گروه دخترها بیشتر از پسرها مبتلا می شوند . علایم بالینی و گرفتاری مفاصل مانند نوع بالغین هر مفصل متحرک و نیمه متحرک را ممکن است مبتلا سازد .

آرتریت روماتوئید اطفال

آرتریت روماتوئید اطفال یکی از بیماری هایی بود که در کودکان و اطفال اتفاق می افتد و در این باره اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشتیم.

این بیماری با سینوزیت مزمن شروع میگردد.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

معرفی کامل گیاهان دارویی استان کرمان در طب سنتی

استان کرمان که بعد از جداسازی خراسان حالا به عنوان پهناورترین استان ایران شناخته می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code