سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom - آسان طب

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

آرتریت راکتیو آرتروپاتی های نسبتا حاد غیرچرکی و استریل می باشد که به دنبال روند عفونی در محلی دور از عفونت اولیه بروز می کند . سندرم رایتر یکی از تظاهرات کلینیکی شایع آتریت راکتیو با علائم سه گانه ( آرتریت ، اورتریت غیر گنوکوکی ، و کنژیکوتیوت می باشد .) این تریاد اولین بار توسط Hans Reiter در سال 1916 به دنبال دیسانتری در یک افسر نظامی توصیف شد . در آن زمان آقای رایتر نتوانست رابطه این سمپتوم ها را توجیه کند . مطالعاتی در این مورد توسط صاحبنظران فن انجام شد ، به طوری که در انتهای جنگ دوم جهانی عود این بیماری به دنبال اپیدمی شیکلایی مورد توجه قرار گرفت و بالاخره در سال 1973 با توجه به HLAB27 مثبت در 80 % بیماران زمینه ای ایمنوژنتیک سندرم رایتر مشخص گردید . مطالعات اخیر حضور اجزاء غیر عفونت زای میکروارگانیسم را در داخل مایع و یا بافت سیندیوم ثابت نموده اند . در حال حاضر تعریف راکتیو هنگامی است که میکروارگانیسم عفونت را نتوان از مایع یا بافت سینویوم مشاهده کرد یا کشت داد .

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom
سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom

فیزیوپاتولوژی سندرم رایتر

فیزیوپاتولوژی سندرم رایتر و آرتریت راکتیو با tigger عفونی روی یک زمینه مناسب ژنتیکی شکل می گیرد و البته نقش CD8,T سیتوتوکسیک که روی زمینه HLA-B27 راکسیون ایجاد می کند ، البته نقش سوپرآنتی ژن را هم باید در نظر داشت .   به گزارش آسان طب خلاصه آنکه برای شکل گیری بیماری  سندرم رایتر عوامل مختلف دخالت دارند که عمده ترین آن شامل :

1-زمینه ژنتیک مساعد در آرتریت راکتیو HLA-ClassI می باشد .

2- نقش عوامل شروع کننده نامحدود باکتریال به وضوح مشخص می باشد .

3-اختلال های سلول ایمنی از جمله نقش مهم سلولهای CD8 مثبت در پاتوژنز این بیماری می باشد .

4- اختلال در نفوذپذیری مخاط سیستم گوارشی مخصوصا روده در ناحیه ایلئوکولونیک وجود دارد .

5- محور نوروآندوکرین نیز مانند بروز هر بیماری اتوایمیون نقش دارد .

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو
سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو

درمان سندرم رایتر

هدف از درمان بیماران آرتریت راکتیو یا سندرم رایتر حفظ فونکسیون مفصل گرفتار کنترل درد در التهاب و از بین بردن میکروب احتمالی در سیر بالینی  است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID یکسان عمل می کنند ، ولی به نظر می رسد 75 تا 150 میلیگرم ایندومتاسین موثر باشد . گاهی التهاب و درد فاسیای پلانتار (خار پاشنه ) با تزریق موضعی کورتیکواستروئید درمان می شود .

هنگامیکه تجویز NSAID قادر به کنترل بیماری نباشد ، سولفاسالازین 2 گرم روزانه تجویز می شود . بیماران معمولا در عرض چند ماه بهبود می یابند . داروهای سیتوتوکسیک معمولا استفاده نمی شود . برای درمان عوارض پوستی سندرم رایتر از کورتیکواستروئید و پمادهای کراتولیتیک استفاده می شود . برای اطمینان از زمینه عفونی کلامیدیا یا یرسینیا دکسی سیکلین موثر می باشد . شاید به عنوان سرکوبگر متاپروتئیناز نیز موثر باشد . تجویز بی مورد آنتی بیوتیک پیشنهاد نمی شود .

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو موضوع این بخش از اسان طب بود.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان