انواع سبکهای فرزندپروری در والدین - آسان طب

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

براساس میزان محبت و کنترلی که والدین در برخورد با فرزندان دارند ، می توان سبکهای فرزندپروری انها را طبقه بندی کرد . محققان در تقسیم بندی سبکهای فرزندپروری والدین برای تربیت فرزندان از چهار جنبه استفاده کردند : کنترل ، توقعاتی از کودک برای عاقلانه رفتار کردن ، روشن بودن ارتباط بین والدین و کودک ، و مراقبت از سوی والدین شامل سرگرمی ، محبت ، نگهداری و دلسوزی .

بر این اساس سه سبک والدینی یا فرزندپروری شناسایی شد : 1- زورگویانه یا استبدادی . 2- سهل گیرانه . 3- دلگرم کننده ( قاطع و اطمینان بخش) . دو سبک اول ، دلسرد کننده هستند . سبک سوم دلگرم کننده است . این سبکها توسط دایانا بامریند مورد بررسی قرار گرفته است .

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین
انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

انواع سبکهای فرزندپروری

در این قسمت درباره انواع سبکهای فرزندپروری در والدین اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم :

1-زورگویانه یا استبدادی از انواع سبکهای فرزندپروری :

روش زورگویانه یا استبدادی یکی از سبکهای فرزند پروری است که در این روش بر کنترل بچه ها اصرار دارند و محبت حداقل است . پدر و مادرهای زورگو نقش رییس ، آمر ، قانونگذار ، متوقع ، پاداش دهنده ی اطاعت و تنبیه کننده نافرمانی را بازی می کنند . جان کلام این سبک ، « محدودیت بدون آزادی » است . پدر ومادرهای زورگو ، حسن نیت دارند و می خواهند بچه ها زندگی ثمربخشی داشته باشند ، در دام نیفتند و از تجارب آنان عبرت بگیرند . اما نتیجه ی خوبی نمی گیرند . بچه های این والدین ، متخصص انجام ندادن کارهایی می شوند که پدر و مادرشان می گویند باید انجام دهند و در عین حال دقیقا همان کارهایی را که پدر و مادر آنها نمی خواهند انجام بدهند ، انجام می دهند . بررسی ها نشان داد که کودکان چنین والدینی ، مضطرب ، گوشه گیر و ناخشنود هستند . وقتی که با همسالانشان تعامل می کنند ، در صورت ناکامی ، با خصومت واکنش نشان می دهند . در استانه ی نوجوانی و جوانی چنین کودکانی قدرت را به دست گروه همسالان داده و به شدت تحت تاثیر آنها قرار می گیرند .

2-سهل گیرانه از انواع سبکهای فرزندپروری

یکی دیگر از سبکهای فرزندپروری روش سهل گیرانه است . دراین روش کنترل کم و محبت بیش از حد است و پدرمادرهای سهل گیر و نازپرور ، عاشق فرزندانشان هستند و در کارهای خود حسن نیت دارند . جان کلام این سبک ، «آزادی بدون محدودیت » است . این والدین مهرورز هستند ولی متوقع نیستند واز هر گونه اعمال کنترل خودداری می کنند و وظایف فرزندان خود را بر عهده می گیرند و کارهایی که بچه ها می توانند انجام دهند برای انها انجام می دهند . کودکان در این سبک والدین به صورت نابهنجار رشد می کنند و عضله ی روانی ندارند ودر عمل به توان دیگران وابسته اند .

3- دلگرم کننده از انواع سبکهای فرزندپروری 

روش دلگرم کننده یکی از سبکهای فرزندپروری است . در این روش کنترل و محبت در حد متوسط و مناسب است . این روش رهبری محترمانه است . در این سبک قاطعیت و مهربانی ومحبت به طور همزمان وجود دارد . جان کلام این سبک ، «آزادی درون محدودیت» است . به گزارش اسان طب والدین به عنوان رهبران خانواده ، همزمان برای فرزندشان و خودشان ارزش قایل می شوند . رهبری محترمانه بر پایه اصل احترام متقابل اجرا و در تمام شئونات تعامل والد – کودک رعایت می شود . این گروه در مقایسه با سایر گروهها گرمتر و با محبت تر هستند و بافرزندان خود رابطه برقرار می کنند . آنها صمیمیت و محبت نشان می دهند ، صبورانه به نقطه نظر های فرزندشان گوش می کنند . و مشارکت در تصمیم گیری خانوادگی را ترغیب می نمایند . فرزندان این والدین ، بسیار خوب پرورش می یابند . آنها شاد و سرحال هستند ، در تسلط یابی بر تکالیف جدید ، اعتماد به نفس دارند و خودگردان هستند .

این را هم بخوانید : تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف را بدانید .

این سبک های والدینی نه فقط روابط پدر و مادر با فرزندان ، بلکه روابط متقابل بین خودشان را نیز منعکس می کند .

در این قسمت درباره انواع سبکهای فرزندپروری اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی را بدست اورده باشید.

فرزندپروری و تربیت فرزند مساله بسیار مهمی است که همه والدین باید به ان توجه کنند تا فرزندان سالمی ( از نظر جسمی ، روحی و اخلاقی ) تحویل جامعه دهند.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان