ویژگی خانواده متزلزل چیست؟ - آسان طب

ویژگی خانواده متزلزل چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

خانواده متزلزل یعنی حالتی که خانواده دچار از هم گسیختگی ، ناتوانی در انجام کارکردها و روابط نابسامان در بین اعضای آن است . ممکن است خانواده ای در بدو تشکیل میزانی تعادل را داشته باشد ، لیکن سیر و تحول آن به سمتی باشد که دچار حالت تزلزل گردد . یا بر عکس ، خانواده ای در تحول و رشد خود حالت تعادل و استحکام روزافزونی پیدا کند . برای درک بیشتر مفهوم تعادل در زندگی خانوادگی بهتر است ویژگیهای حالت متضاد آن ، یعنی خانواده متزلزل را بشناسیم . در این بخش ویژگی خانواده متزلزل را به شما معرفی می کنیم.

ویژگی خانواده متزلزل
ویژگی خانواده متزلزل

خصوصیات و ویژگی خانواده متزلزل

اگر در خانواده ای این خصوصیات وجود داشته باشد می توانیم بگوییم درجاتی از تزلزل را داراست و خانواده متزلزل است :

1-احساس جدایی روانی بین زن و شوهر

شما می توانید از خودتان بپرسید وقتی با همسرتان هستید چه احساسی دارید ؟ احساس تنهایی یا اینکه واقعا حس می کنید با دیگری هستید که با شما هم رای ، همدل و همراه است ؟ به هر میزان که در چنین مواقعی احساس ، حاکی از جدایی و تنهایی باشد ، فضای خانواده دچار تزلزل و سستی است و خانواده متزلزل شده است .

2- تعارض در احساسات و عوارض

حالاتی از قبیل محبت در مقابل نفرت ، امیدواری در برابر ناامیدی ، جذبه در مقابل دفع نسبت به زندگی خانوادگی ، حکایت از وجود تعارض در درون ما دارد . ما در موقعیتهای مختلف زندگی باید تصمیم گیری وعمل داشته باشیم . در حال اگر در اتخاذ تصمیم یا اقدام برای عمل این احساس دوگانه و ناسازگار در ما به طور متناوب و تقریبا مستمر ادامه داشته باشد ، وحدت و انسجام در روابط خانوادگی ما را سست می کند و نشان از تزلزل دارد .

3-فقدان اهداف روشن در زندگی ویژگی خانواده متزلزل

اینکه زن یا شوهر ندانند از زندگی خود چه انتظاری دارند و تلاشهایشان باید در چه جهتی و رسیدن به چه اهدافی باشد ، از شرایط خانواده متزلزل و نامتعادل است . البته هدف داشتن به تنهایی برای بنای یک زندگی مطلوب کافی نیست . چرا که اهداف زندگی باید حقیقی و مطابق با معیارهای رشد و کمال باشد و سازگار با روح زندگی خانوادگی ، نه اهداف پست یا کاذب ، لیکن بی هدف بودن عامل مضاعفی در ایجاد تزلزل و گسیختگی خانواده است .

4- عدم درک متقابل دو همسر ویژگی خانواده متزلزل

گاه ممکن است زن یا شوهر ویا هر دو از نظر عاطفی و شخصیتی به رشد لازم نرسیده باشند و لذا در ارتباط با یکدیگر نتوانند انتظارات و شرایط روانی و روحی هم را درک کنند . گاه نیزممکن است به علت پیچیدگی خصوصیات شخصیتی همسر ، فرد نتواند او را درک کند و یا نتواند خواستها و انتظارات خود را به وی بفهماند. در چنین مواقعی نیز علایم تزلزل در زندگی خانوادگی آشکار می شود .

ویژگی خانواده متزلزل

5- انگیزه ها و نیازهای کاذب ویژگی خانواده متزلزل

یکی از مشکلات بسیاری از خانواده های امروزی خواستها و نیازهایی است که در زندگی انسان ضروری نیست . نیازهایی که از قبیل تجمل ، استفاده از وسایل لوکس ، تنوع بیش از حد در خوراک و پوشاک و ... در زندگی فردی بعضی از اشخاص وجود دارد . لیکن ورود این قبیل نیازها در زندگی خانوادگی وا جتماعی باعث دورشدن افراد از اهداف متعالی خواهد شد و اثرش بر خانواده ، توقف رشد و کمال آن یا تشدید تعارض ها و کشمکش ها در درون آن است . به گزارش آسان طب  گاه دیده می شود بعضی خانواده ها زندگی آرام وبدون مشکلی در ظاهر دارند ولی به واسطه ی غلبه نیازهای پست و کاذب در درون آن و استمرار این حالت تصمیم گیری ها و رفتارها ، بالندگی و کمال در خانواده ها وجود ندارد . چنین خانواد ه هایی به رغم تعادل ظاهری وسطحی ، در مقابله با موقعیتهای بحران زا ومولد فشار ، مستعد از هم پاشیدگی هستند و در حوادث روانی و اجتماعی ، بسیار اسیب پذیرند.

12 ویژگی از یک زن خوب  را بخوانید .

ویژگی خانواده متزلزل را در این بخش مطالعه کردید. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان