4 بعد از کارکردهای خانواده - آسان طب

4 بعد از کارکردهای خانواده

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

کارکردهای خانواده در ابعاد مختلف (اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، روانی ، جسمانی ، اعتقادی و اخلاقی )   متنوع و گوناگون است :

الف - مسئولیت های کارکردی که جامعه به عهده ی خانواده واگذار می کند . مانند تامین نیازهای اساسی برای بقا ، آموزش و پرورش ، تربیت فرزندان ، ایجاد محیط زیستی روانی و اجتماعی برای رشد ، کنترل اجتماعی اعضا خانواده و پیوندهای تربیتی عاطفی به منظور تقویت رشد روانی و عاطفی در افراد خانواده .

ب- پدیده های رفتاری که در درون خانواده رخ می دهد و موجب حرکت و پویایی در خانواده می گردد .

کارکردهای خانواده

4 بعد از کارکردهای خانواده

فرنچ (1977) در تعریف عملکرد خانواده در قالب سیستم ، بر چهار بعد مهم از کارکردهای خانواده تاکید می ورزد .

1-اضطراب – وجود اضطراب در خانواده الزاما ناسالم تلقی نمی شود . بلکه نشانه ای از وجود ترس در خانواده است و نشانگر نیاز به ایجاد تغییر در خانواده است .

2- تغییر پذیری – خانواده ممکن است به تغییر قوانین و مقررات و سازگاری خود با موقعیت های جدید نیاز داشته باشد .

3- نقش فرد مشکل دار در خانواده – مشکل دار عبارت است از شناسایی شخص خاص به عنوان مشکل یا فرد مشکل دار . تعیین و شناسایی فرد مشکل دار در بین خانواده های متفاوت یکسان نیست .

4- قدرت – کارکرد قدرت در خانواده ، اساسا شامل تصمیم گیری در این زمینه است که چه کسی مسئولیت کنترل واجرای سه بعد از کارکردهای قبلی را در خانواده به عهده دارد . به گزارش آسان طب شخص قدرتمند در خانواده است که آگاهی دارد و فرد مضطرب را کنترل می کند ، او می داند چه کسی باید تغییر کند و چه کسی فرد مشکل دار در خانواده است .

با بکارگیری این چهار بعد می توان به وضعیت سلامت خانواده و چگونگی کارکردهای خانواده پی برد .

کارکردهای خانواده مطلوب

دیوید 1978 خانواده سالم را اینگونه تعریف کرده است : «یک واحد خانوادگی سالم ، خانواده ای است که به طور کارآمد خود را با استرس های فرهنگی ، محیطی ، اجتماعی و اقتصادی در مراحل گوناگون دوران زندگی خانوادگی ، سازگار می سازد .»

کارکردهای خانواده سالم مبتنی بر آگاهی از انتخاب ها وتصمیم گیری های ضروری و نیز شناسایی راه حل های مختلف و میزان درجه ارزیابیهای واقع بینانه از هزینه ها و پیامد انتخاب هاست . به بیان دیگر ، انتخاب ها و تصمیم گیری های درست در مراحل مهم زندگی (در زمینه ازدواج ، انتخاب شغل خوب و ... ) و ارزیابیهای دقیق و واقع بینانه از تبعات و پیامدهای این قبیل تصمیمات و بالاخره شناسایی راهبرد و راهکارهای گوناگون از ویژگیهای کارکرد یک خانواده سالم است .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان