4 بعد از کارکردهای خانواده

کارکردهای خانواده در ابعاد مختلف (اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، روانی ، جسمانی ، اعتقادی و اخلاقی )   متنوع و گوناگون است :

الف – مسئولیت های کارکردی که جامعه به عهده ی خانواده واگذار می کند . مانند تامین نیازهای اساسی برای بقا ، آموزش و پرورش ، تربیت فرزندان ، ایجاد محیط زیستی روانی و اجتماعی برای رشد ، کنترل اجتماعی اعضا خانواده و پیوندهای تربیتی عاطفی به منظور تقویت رشد روانی و عاطفی در افراد خانواده .

ب- پدیده های رفتاری که در درون خانواده رخ می دهد و موجب حرکت و پویایی در خانواده می گردد .

کارکردهای خانواده

4 بعد از کارکردهای خانواده

فرنچ (1977) در تعریف عملکرد خانواده در قالب سیستم ، بر چهار بعد مهم از کارکردهای خانواده تاکید می ورزد .

1-اضطراب – وجود اضطراب در خانواده الزاما ناسالم تلقی نمی شود . بلکه نشانه ای از وجود ترس در خانواده است و نشانگر نیاز به ایجاد تغییر در خانواده است .

2- تغییر پذیری – خانواده ممکن است به تغییر قوانین و مقررات و سازگاری خود با موقعیت های جدید نیاز داشته باشد .

3- نقش فرد مشکل دار در خانواده – مشکل دار عبارت است از شناسایی شخص خاص به عنوان مشکل یا فرد مشکل دار . تعیین و شناسایی فرد مشکل دار در بین خانواده های متفاوت یکسان نیست .

4- قدرت – کارکرد قدرت در خانواده ، اساسا شامل تصمیم گیری در این زمینه است که چه کسی مسئولیت کنترل واجرای سه بعد از کارکردهای قبلی را در خانواده به عهده دارد . به گزارش آسان طب  شخص قدرتمند در خانواده است که آگاهی دارد و فرد مضطرب را کنترل می کند ، او می داند چه کسی باید تغییر کند و چه کسی فرد مشکل دار در خانواده است .

با بکارگیری این چهار بعد می توان به وضعیت سلامت خانواده و چگونگی کارکردهای خانواده پی برد .

کارکردهای خانواده مطلوب

دیوید 1978 خانواده سالم را اینگونه تعریف کرده است : «یک واحد خانوادگی سالم ، خانواده ای است که به طور کارآمد خود را با استرس های فرهنگی ، محیطی ، اجتماعی و اقتصادی در مراحل گوناگون دوران زندگی خانوادگی ، سازگار می سازد .»

کارکردهای خانواده سالم مبتنی بر آگاهی از انتخاب ها وتصمیم گیری های ضروری و نیز شناسایی راه حل های مختلف و میزان درجه ارزیابیهای واقع بینانه از هزینه ها و پیامد انتخاب هاست . به بیان دیگر ، انتخاب ها و تصمیم گیری های درست در مراحل مهم زندگی (در زمینه ازدواج ، انتخاب شغل خوب و … ) و ارزیابیهای دقیق و واقع بینانه از تبعات و پیامدهای این قبیل تصمیمات و بالاخره شناسایی راهبرد و راهکارهای گوناگون از ویژگیهای کارکرد یک خانواده سالم است .

منبع :

asanteb.com

بازدید کننده محترم اگر تجارب یا سوالی پیرامون این مطلب دارید خوشحال می شویم در بخش تالار گفتگوی آسان طب که به تازگی راه اندازی شده است، با سایر کاربران و کارشناسان سایت آسان طب در میان بگذارید.

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *