خصوصیات مو : قطر ، استحکام ، حالت ارتجاعی - آسان طب

خصوصیات مو : قطر ، استحکام ، حالت ارتجاعی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

خصوصیات مو متنوع و گوناگون دارد . موی انسان ویژگی هایی دارد که با توجه به آن می توان نوع و کیفیت مو را تشخیص داد . همچنین نحوه ی مراقبت از مو را با توجه به این خصوصیات می شناسیم . مو خیلی محکم است . وزن لازم برای پاره کردن یک تار مو را نیروی قطع کننده می نامند که بین 60 تا 120 گرم متغیر است . به بیان دیگر مو می تواند کشش وزنی بین 60 تا 120 گرم را قبل از پاره شدن تحمل می کند .  در زیر به سه مورد از خصوصیات مو اشاره شده است :

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو : قطر تار مو

قطر تار مو یکی از  خصوصیات مو است که معمولا بر حسب رنگ و سن تغییر می کند . به طور کلی ، موهای بلوند نازک و حتی خیلی نازک بوده و کمتر از 60 میکرون قطر دارد . هر میکرون یک هزارم میلی متر است . موهای بلوطی دارای قطر متوسطی است ( حدود 80 میکرون ) و موهای سیاه قطر زیادی دارد . به طور متوسط 105 میکرون در ژاپنی ها . به همین دلیل اکثر کلاه گیس های تهیه شده از موی طبیعی ، از آسیا وارد می شود .

موی نوزادان خیلی نازک است اما محکم است . در آزمایشگاههای جنین شناسی از آن برای برش دادن تخمک های نابارور شده استفاده می کردند . البته هنگامی که شخص پیر می شود این قطر نیز مجددا کاهش می یابد .

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو :  استحکام مو

مو خیلی محکم است . وزن لازم برای پاره کردن یک تار مو را نیروی قطع کننده می نامند که بین 60 تا 120 گرم متغیر است . به بیان دیگر مو می تواند کشش وزنی بین 60 تا 120 گرم را قبل از پاره شدن تحمل می کند . از نظر تئوریک ، اگر این استحکام و مقاومت را برای مجموعه ی موهای سر محاسبه کنیم ، خواهیم توانست بگوییم مجموعه ی موهای سر می تواند وزنی حدود ده تا دوزاده تن را تحمل کند . این گفته چندان تعجب آور هم نیست زیرا بارها در نمایشات سیرک مشاهده می شود که زنان از موی بلند خود بدون هیچ حقه ای آویزان می شوند و موهایشان به سادگی وزن آنها را تحمل می کند .

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو :  حالت ارتجاعی مو

حالت ارتجاعی مو یکی از ویژگیهای مو است . مو نسبتا حلت ارتجاعی دارد و می توان آن را تا حد معینی کشید . اما اگر کشش ادامه پیدا کند ، مسلما مو پاره می شود . اگر مویی را کشیده و رها کنیم ، دوباره به اندازه ی اولیه خود برمیگردد. اگر مو را خیس کنیم ، می توان آن را تا دو برابر طول معمولی اش کشید .

برای یادآوری اینکه با مرطوب شدن مو ، چه حالت ارتجاعی خارق العاده ای در آن ایجاد می شود ، بایستی از پرگارهای دقیقی که معروف به پرگار مویی است نام برد . به گزارش اسان طب  در قدیم از این پرگار برای رطوبت هوا استفاده می شد . این کار بر حسب تغییر طول یک تار مو که روی کادری به حالت کشیده قرار داشت و وزنه ای به آن آویخته بود ، انجام می شد . به وزنه سوزنی متصل بود که روی صفحه ای قرار می گرفت و میزان دقیق رطوبت را مشخص می کرد .

قطر مو ، استحکام مو و حالت ارتجاعی مو از خصوصیات مو است. شما باید به موهایتان رسیدگی کنید تا کیفیت خود را از دست ندهد و همیشه سر زنده باشد.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان