ترکیبات مو و عناصر سازنده - آسان طب

ترکیبات مو و عناصر سازنده

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

ترکیبات مو شامل کربن ، 50 درصد هیدروژن ، 6 درصد اکسیژن ، 20 درصد گوگرد ، 6 درصد ازت و 16 درصد (مواد معدنی شامل فسفر – سدیم – کلسیم – مس – منگنز – نیکل – منیزیم – سرب – ارسنیک و همینطور اسید های آمینه شامل سیستین – ایزولوسین – لوسین – لیزین – متیونین – والین و ..) می باشد . در این بخش درباره ترکیبات مو اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

ترکیبات مو
ترکیبات مو

کراتین از ترکیبات مو

کراتین یعنی عنصر اصلی سازنده مو ، ماده پروتئینی غنی از اسیدهای آمینه ی گوگرد دار می باشد . این عنصر از ترکیبات مو و زنجیره های طولانی مولکول های موازی با محور مو تشکیل شده است . این زنجیر با پل های کوچکی که به آنها پل های دی سولفوره گفته می شود به یکدیگر متصل می شود . علت نامگذاری این است که این پل ها از دو اتم گوگرد که روی یک مولکول اسید آمینه تثبیت شده تشکیل یافته است .

وجود همین پل ها است که استحکام خاص کراتین را به آن می دهد . در حالی که زنجیره های قرار گرفته در طول تار مو ، این امکان را می دهد تا مو ، شکل فیزیکی بازیک خود را حفظ کند .

ترکیبات مو و عناصر سازنده
ترکیبات مو و عناصر سازنده

ملانین از ترکیبات مو

ملانین یک ماده رنگی عامل اصلی مو است . موی بلوند مثل گندم یا موی سیاه مثل جوهر . نکته اساسی مقدار تمرکز این ماده رنگی ، ساختار و وضعیت قرار گرفتن آن در بطن مو است .

به طور کلاسیک چهار نوع حالت پایه ای وجود دارد که موجب رنگ بلوند ، بلوطی روشن ، تیره و قهوه ای می شود . به این چهار حالت پایه ای ، سه زیر مجموعه ی دیگر افزوده می شود که از همراهی این چهار حالت با یکدیگر به وجود آمده و شامل رنگ های طلایی ، خاکستری و حنایی است . البته بین این رنگ ها ، رنگ های متنوع دیگری را نیز میتوان یافت .

ترکیبات مو و عناصر سازنده

ملانین به دوشکل در بطن مو وجود دارد . در حالت اول ، مثل این که در توده ی موها پخش شده ( که در این حالت ، رنگ های بلوند ، بلوطی روشن یا حنایی تولید می شود ) و شکل دیگر آن به صورت متمرکز است . به گزارش آسان طب در مجموع و به طور کلی ، بین این دو رنگ نیز رنگ های مختلف دیگری وجود دارد . این ماده رنگی ، در سلول های خاصی در لایه ی پایه ای اپیدرم (روپوست) به نام ملانوسیت شکل می گیرد .

ملانین در وافع یک پولیمر است و هر اندازه که رنگ مو قهوه ای تر باشد میزان پولیمری بودن آن بیشتراست . از سوی دیگر ملانین حتی در موهای سفید دوران پیری نیز وجود دارد و تنها موی افرادی که دچار زالی هستند به طول کلی فاقد آن است .

ترکیبات مو و عناصر سازنده

آیا علل چربی مو را می دانید ؟

ترکیبات مو و عناصر سازنده موضوع این بخش از سایت اسان طب بود. ملانین یکی از اصلی ترین عناصر مو است که به رنگ مو مربوط می شود.

منبع :

asanteb

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان