آیا علل چربی مو را می دانید ؟ - آسان طب

آیا علل چربی مو را می دانید ؟

چرب شدن مو یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلف برای انسان ها بوجود می اید که مشکلات زیادی را در پی دارد . چندین عامل متنوع در چرب شدن موها دخالت دارد  که در زیر به ان اشاره می کینم :

-عامل توارث از علل چربی مو :

اگر والدین شما دارای موهای چربی هستند شما آمادگی ابتلای به چربی مو را دارید .

– عامل درون ریز از علل چربی مو :

اختلال در کار و فعالیت غدد درون ریز هنگامی که با ترشح بیش از حد هورمونهای مردانه ( آندروژنیک) همراه باشد ، آمادگی ابتلای به چربی بیش از حد مو را به وجود می آورد . دلیل این حالت را می توان در انچه که در دوران نوجوانی می گذرد دریافت . در دوران بلوغ ف موها شروع به چرب شدن می کند و این دقیقا مصادف با زمانی است که تولید هورمونهای جنسی آغاز شده است . خانم هایی که دارای ترشحات آندروژنی زیادی هستند . معمولا موهای بدنشان به شکل غیر طبیعی رشد می کند نیز آماده ی ابتلا به این مشکل هستند .

– عامل تغذیه از علل چربی مو :

عامل تغذیه مساله ای اساسی برای چربی مو است . موهای ما ، دقیقا انعکاسی از آنچه که می خوریم است . تمام اشتباهات تغذیه ای ما به خاطر تخریب وضعیت و سلامتی موهایمان ( بالاخص مصرف زیاد چربی و قند که باعث ایجاد تحول به سمت سبوره می شود ) در ارتباط است .

برخی از ناراحتیها ، مانند یبوست ، چاقی مفرط ، اشباع کبد و کیسه ی صفرا از چربی باعث ایجاد موهای چرب می شود .

-عامل عصبی از علل چربی مو :

وجود فشار عصبی دایمی با هر ریشه ی ممکن ترشح بیش از حد چربی را تسریع می کند و از علل چربی مو است  . افراد دارای موهای چرب ، غالبا کسانی هستند که بیش از سایر مردم مضطربند و کمتر شوک های احساسی و هیجانی راتحمل می کنند .

-عدم تطابق مواد شستشو دهنده :

کیفیت یا دفعات استفاده از این مواد مساله مورد بحثی است که دو گروه نظریات متصاد را در پی داشته است . عده ای می گویند : افرادی که دارای موهای چرب هستند ، بیش از حد موهای خود را می شویند و این کار ، دائما فعالیت غدد چربی را بیشتر تحریک می کند . به همین دلیل آنها باید شستشوی سر را تا حد امکان با فاصله زمانی بیشتری انجام بدهند .

گروهی دیگر معتقدند این وضعیت ناشی از دفعات شستن نبوده بلکه حاصل کیفیت شستشو است . شامپوهای تجاری ارائه شده برای موهای چرب ، بیش از حد پاک کننده ی چربی است و این حالت باعث می شود که غدد چربی واکنش شدید تری از خود نشان بدهند و فعالیت خود را برای جبران تهاجم این مواد پاک کننده بیشتر کنند . به گزارش آسان طب بنابراین بهتر است به جای کمتر شستن موها ، انها را با شامپوهای خیلی ملایم که غدد چربی موی سر را تحرکی نمی کند بشوییم .

چرب شدن موی سر را از بین ببرید

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *