دلایل کوتاهی قد در کودکان و افراد مختلف - آسان طب

دلایل کوتاهی قد در کودکان و افراد مختلف

کوتاهی قد یکی از مشکلاتی است که ذهن افراد را درگیر کرده است . مخصوصا ذهن مادران را . مادران نگرانند که نکند کودکانشان رشدشان کند باشد و قد کوتاه بمانند . دلایل کوتاهی قد متنوع است . این عوامل به تعداد زیاد و به صورتهای مختلف می باشند ، اکثر مواقع آثار ظاهری ندارند و پی بردن به آنها نیز دشوار است . ذیلا چند نمونه از این عوامل معرفی می شوند .

1-گاهی وجود اختلالاتی در سیستم عصبی مرکزی ، از دلایل کوتاهی قد است و سبب کندی رشد بچه ها می گردد .

2- ناراحتی های کلیوی مانند عفونت مجاری ادراری نیز می تواند سبب این امر شود در این گونه اطفال کوتاهی دست ها و پاها و کوتاهی انگشتان نیز مشاهده می گردد .

برخی دیگر از عواملی که سبب کندی رشد بچه ها و از دلایل کوتاهی قد می باشد  :

3- عوامل ارثی و ژنتیکی نیز یکی از عوامل شایع کندی رشد و کوتاه قدی  و از دلایل کوتاهی قد می باشد و این کوتاه قدی فامیلی گویند .

4- عوامل هورمونی یعنی کمبود ترشحات غده هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی نیز می تواند از دلایل کوتاهی قد باشد و  سبب کندی رشد و کوتاه قدی اطفال شود . اما این حالت کمتر مشاهده می شود و این گروه کمتر از 5 درصد بچه های کوتاه قد را شامل می شود .

5- عوامل گوارشی مانند سوء جذب مواد غذایی در روده ها و یا التهاب روده ها  (با دستگاه گوارش و بیماریهای معده و روده آشنا شوید)و یا محرومیت غذایی و فقر سبب کوتاه قدی و کندی رشد اطفال می گردد .

6- کم خونی مزمن نیز از دلایل کوتاهی قد در کودکان می باشد .

7- بیماری های مادرزادی قلبی نیز می توانند سبب این امر شوند .

8- ناراحتی های ریوی مانند اسم یا هر ناراحتی تنفسی دیگری که مانع رسیدن اکسیژن کافی به بدن شوند .

9- ناراحتی های روحی و روانی و افسردگی سبب می شوند که رفتار و غذاخوردن و خوابیدن و سایر اعمال طفل دستخوش اختلال شده و نتیجتا در رشد طفل وقفه ای ایجاد گردد . به گزارش اسان طب در چنین مواقع دیده شده ناراحتی طفل برطرف می شود .رشد و نمو او تسریع می گردد .

10- مصرف بی رویه بعضی داروها

11- هر کاری که جسمی باشد یا فکری و خارج از قدرت طفل باشد رشد او را کند و سبب کوتاه قدی او می شود .

12- گاهی در اثر عواملی زودتر از موقع در طفل اثار بلوغ ظاهر می شود که آن را بلوغ زودرس و بی موقع نامند که این امر سبب توقف رشد کودک و کوتاه ماندن قد او شده و عوارض دیگری را نیز دنبال دارد .

دلایل کوتاهی قد

دلایل کوتاهی قد مختلف است. ورزش نکردن ، وراثت ، کمبود ویتامین ها و …  و سایر عوامل میتواند در کوتاهی قد تاثیر بگذارد. اگر میبینید کودکتان قدش کوتاه است از همان بچگی او را به کلاس های ورزشی مثل والیبال و بسکتبال بفرستید تا قدش بلندتر شود.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *