دلهره یا دلهوله چیست ؟ - آسان طب

دلهره یا دلهوله چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

گاهی در اثر فکر وخیال زیاد و گرفتاری های فکر و فشارهای روانی و غم و غصه و اندوه و اضطراب زیادتر از حد توان فرد در او یک بیماری روان تنی مخصوص به نام دلهره یا دلهوله به وجود می اید . فرم ناصحیح غذا خوردن و پری دستگاه گوارش از مواد و بخارات نیز سبب تشدید دلهره می گردد و کلیه کارهایی که انجام آنها با مشقت همراه باشد این مرض را افزایش می دهند و هر قدر که بدن ضعیف تر شود و روحیه فرد تضعیف گردد بیماری بیشتر به فرد غالب می شود . تنهایی هم برای بیماران دچار دلهره مضر است چون فرد را درفکر و خیالات بیهوده می کشاند . گاهی نیز در اثر کثرت مطالعه و بی خوابی در دانشجویان بخصوص ایام امتحانات این ناراحتی پدید می اید .

علت و کنترل دلهره یا دلهوله

مشاهده شده است در افرادی که بدهی داشته و قادر به پرداخت آن نیستند گاهی دلهره عارض می شود ، گاهی نیز جنبه ی روانی و مغزی نداشته و تنها در اثر ازدیاد انگل در داخل دستگاه گوارش به وجود می اید که در این حالت با دفع انگل از بدن بهبود حاصل می گردد و نیاز به داروی دیگر نیست .

به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب اطبا سنتی دلهره را ناشی از آسیب رسیدن به مراکز عصبی داخل جمجمه می دانند که به دنبال آن قلب نیز ضعیف شده و به آن آسیب می رسد .  اما بیماری خطرناک و کشنده ای نیست و گاهی هم مشاهده شده که خود به خود و بدون مصرف دارو و درمان بهبود حاصل شده است . اطبا سنتی دستور می داده اند که چنانچه بیمار مشکلی در زندگی دارد که افکار او را مغشوش نموده ، ابتدا مشکل او را برطرف نمایند تا از لحاظ فکری آسوده خاطر شود و به او تفهیم کنند که ناراحتی او جزیی و زودگذر و قابل مداوا بوده و مرض مهمی نیست .

سایر دانستنی ها درباره دلهره یا دلهوله

برای درمان دلهره ابتدا به بیمار منضجی می داده اند که مقوی قلب و دستگاه عصبی باشد مانند سنبل الطیب ، اصل سوس ، رازیانه و صندل سفید یا صندل سرخ از هرکدام دو مثقال را جوشانده و پس از صاف کردن آب صاف شده دارو را همراه با پنج مثقال ترنجبین در دو نوبت و هر نوبت نصف دارو را به طور ناشتا تجویز می کرده اند . سپس روز سوم دستور خوردن مسهلی متناسب با مزاج بیمار داده می شده به طوری که اگر زبان بیمار بار داشته باشد و بار زبان زرد رنگ باشد مسهل صفرا و اگر سفید رنگ باشد مطهل بلغم و رطوبات بلغمی و اگر جرم یا بار زبان سیاه رنگ باشد از مسهل های سوداوی یا سایر مسهل ها منجمله از سلوفات دوسود نیز می تواند استفاده نماید .اضطراب و استرس را چگونه درمان کنیم؟

البته سیاهی جرم زبان منظور افرادی است که سیگاری یا مغتاد نیستند چون افراد معتاد یا سیگاری بالطبع دارای زبانی سیاه رنگ می باشند . ضمنا جهت تقویت قلب و اعصاب اینگونه افراد اضافه بر دستورات فوق می توان از معجون شیخ برای افراد سرد مزاج و از معجون مفرح برای افراد گرم مزاج استفاده نمود . گاهی اطباء سنتی به این بیماران قرص ارسنیک تجویز می نمودند که روزی یک یا دو قرص میل کنند . این دارو نیز سبب تقویت قلب و تقویتا عمومی بدن می شده است .

دلهره یا دلهوله

دلهره یا دلهوله به دلایل مختلف اتفاق می افتد. مثل ترس از کسی ، ترس از اتفاقی ، ترس از امتحان ، بیماری یا ...  . ولی یادتان باشد این دلهره هیچ فایده ای ندارد جز اینکه سلامت جسم و روح شما را به خطر بیندازد.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان