خانه » اخبار پزشکی » زحیر نوعی دل پیچه

زحیر نوعی دل پیچه

در مشکل دل پیچه ، در حالت پیچش ساده شکم پیچش دارد و هر دفعه ای که بیمار برای دفع مدفوع می رود ، شکم مقدار کمی عمل می کند و در واقع مدفوع کم ولی تعداد عمل دفع زیاد است . به نظر اطباء سنتی سبب آن ریختن صفرا زیادتر از مقدار لازم در امعاء یا خراش در امعاء یا گیردادن موادی است در روده ها و یا هر دو طریق اخیر و یا وجود مختصر ورمی است که در روده ها پیدا شده است و مدفوع در این افراد یا به صورت موادی است صفراوی یا به صورت بلغم است. و یا مقدار کمی مدفوع است که از کنار آنچه در روده گیر کرده می گذرد در این صورت آن را عصاره محتبس می گویند .

و اما علاج دل پیچه در موارد مذکور فوق با هم شبیه است و معالجه با ملین های لعابدار همراه با روغن بادام شیرین می باشد . بارهنگ ، قدومه ، بهمن پیچ ، تخم ختمی یا گل ختمی و بنفشه از هر کدام دو مثقال یعنی ده گرم بجوشانند و پس از صاف کردن آب آنرا در دو وعده و هر وعده با بیست گرم روغن بادام شیرین میل کنند و غذای بیمار باید حریره بادام باشد و اگر نشد آش برنج یا کته نرم کم چربی باشد و از خوردن نان امتناع ورزند و اگر بطریق مذکور مداوا نگردید باید مقدار ده گرم هلیله زرد را در آب جوش خیس کرده و مدت دو روز ناشتا میل کنند و دستور غذایی به صورت فوق می باشد .

زحیر نوعی دل پیچه

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب در صورتی که دل پیچه  اسباب پیچش شکم در روده فراخ یا راست روده باشد زحیر نامیده می شود و مداوای آن به طریق فوق است و می توان از جوشانده و صاف شده دوای فوق مقداری را نیز به صورت تنقیه بکار برد و یا روغن بادام را به صورت تنقیه اضافه بر دارو مصرف نمود . در صورتی که دل پیچه و پیچش شکم یا درد شکم با اسهال همراه باشد باید از دادن داروهای ملین یا مسهل خودداری نمود و از داروها و غذاهای قابض استفاده نمود و برای این افراد و معالجه اسهال آنان بیشتر داروهای افیونی مفید واقع می شود . مانند حبی که از تریاک و رب سوس و صمغ عربی ساخته می شود . (تریاک یک گرم ، رب سوس هفت گرم و صمغ عربی هفت گرم را کوبیده و با آب مخلوط و به صورت حب در می آورند که اندازه حب ها به اندازه ی عدس باشد از این حب ها چهار عدد صبح و چهار عدد عصر خورده می شود .)

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

محافظت از روده و بررسی تاثیرات کلم بروکلی بر روی آن

یکی از سبزیجاتی که برای محافظت از روده و ارتقای سطح سلامت آن مورد استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *