علایم گرمازدگی و مقابله با آن - آسان طب

علایم گرمازدگی و مقابله با آن

رسیدن گرمای زیاد به بدن موجب پیدایش عوارض و علائمی می گردد که مجموعه ی این عوارض را گرمازدگی گویند . در گرمازدگی  زیاد ، رگ های سطحی بدن باز می شوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش می یابند و قلب و مغز قدری ناراحت می شوند . به طوری که گاهی ناراحتی های قلبی و گاهی ناراحتی های روانی عارض می شوند و اگر شخص به حالت ایستاده و بی حرکت باشد مانند سربازانی که در محل پست خود ایستاده اند و بی حرکت هستند ممکن است سنکوپ نمایند و قلب و یا مغز آنان از کار بیفتد . اما اگر مقداری حرکات جسمی داشته باشند از بروز سنکوپ جلوگیری می کند .

علایم گرمازدگی چیست ؟

گرمازدگی به سه نوع گرما زدگی خفیف Heat cramps  ، گرما زدگی متوسط Heat syncope  ، گرما زدگی شدید Heat stroke  تقسیم می شود .

به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب وقتی انسان از یک محیط سرد یا ملایم وارد منطقه ای گرمسیری می شود حدود ده روز طول می کشد تا بدنش بتواند با محیط جدید سازش نماید . برای جلوگیری از گرمازدگی ضمن اینکه لازم است در حد توانش خود را از گرما دور نگهدارد ، باید آب کافی بخورد تا آب بدن کم نشود و مقدار نمک دفعی بدن نیز جبران گردد . همچنین تا زمانی که به هوای گرم عادت کند فعالیت جسمی ملایمی داشته باشد و از لباس های گشاد کتانی که عرق بدن بتواند به خوبی از آن خارج شود استفاده کند . تاکید می کنیم تا جایی که می توانید دست های فرد گرمازده را ماساژ دهید تا خون در بدنش جریان پیدا کند .

ضمنا تغذیه کافی داشته باشد و از خوردن مشروبات الکی که در این گونه مواقع خطرناکند بپرهیزد . به علاوه خود را زیاد خسته نکند و از دخانیات نیز کمتر استفاده کند . فرد گرمازده باید لباسهای خود را کم کند یا کامل در آورد و همچنین تا می تواند آب بنوشد و خود را خنک تر کند .

علایم گرمازدگی

خستگی زیاد یکی از علایم گرما زدگی می باشد . گیجی و کم شدن آب بدن که عطش مفرط از علایم آن است نیز از علایم گرما زدگی است . از دیگر علایم گرمازدگی می توان به قطع عمل تعریق در پوست بدن ، بروز اختلالات روانی و پیدایش حال اغما و بالاخره سنکوب اشاره کرد . تشنج ، بی حسی اعضای بدن ، استفراغ ، خستگی بیش از حد و ضعف ، هیجان یا استرس ، زدن سخنان نا مفهوم هم از علایم گرمازدگی می باشد .

علایم گرمازدگی

علایم گرمازدگی متفاوت است. از این علایم میتوان به حالت تهوع و استفراغ ، سردرد و سرگیجه ، بی حسی و احساس ضعف و … اشاره کرد. شما خیلی نباید در محیط گرم بمانید وگرنه ممکن است دچار گرمازدگی شوید.

شربت ابلیموی خنک میتواند به گرمازدگی خفیف کمک کند. اگر بهتر نشدید به اورژانس مراجعه کنید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *