انواع گازهای شیمیایی جنگی - آسان طب

انواع گازهای شیمیایی جنگی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مطالعه و شناسایی این گازهای شیمیایی جنگی که به منظور های نظامی در هوا پخش می شوند از نظر علم سم شناسی و اثر آنها در بدن آدمی اهمیت به سزایی دارند . گازهای شیمیایی جنگی گاهی به صورت ابر در هوا پخش می شوند و گاهی به صورت دود و گاهی به صورت گازهای بی رنگ و بی بو که از همه انواع خطرناک ترند بکار برده می شوند .

گازهای شیمیایی جنگی

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع گازهای شیمیایی جنگی اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

1-گازهای اشک آور از گازهای شیمیایی جنگی

گازهای اشک آور از گروه  گازهای شیمیایی جنگی هستند و  سبب تحریک شدید ملتحمه چشم وریزش اشک و تحریک مخاط بینی و حلق و پوست می شوند و انسان موقتا نمی تواند جایی را ببیند و بعضی از انواع آنها مانند کلرپیکرین موجب استفراغ می گردند اما این گازها آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

2-گازهای عطسه آور

گازهای عطسه آور از دسته گازهای شیمیایی جنگی ، بیشتر از ترکیبات آرسنیک می باشند مانند دی فنیل کلراسین . این گازها سبب تحریک مخاط بینی و حلق و گاهی سردرد واستفراغ و ناراحتی شدید می شوند ولی اثرشان ظرف چند ساعت از بین می رود و آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

3- گازهای محرک ریه و خفه کننده

این گازها همه از ترکیبات کلر هستند و به علت تحریک شدید مخاط تنفسی و ورم حاد ریه ظرف چند ساعت موجب مرگ می شوند . کلر اولین گازی بود که در جنگ جهانی اول بدین منظور استعمال شد . به گزارش آسان طب  اگر با غلظت زیاد بکار رود موجب مرگ بلافاصله می گردد ولی در غلظت های کمتر عوارض دیرتر ظاهر می شوند و اگر مسموم 48 ساعت زنده بماند شفا می یابد .  راههای درمان و کمک به مسموم عبارتند از : استراحت بیمار – فصد ورید – استنشاق اکسیژن تحت فشار.

4- گازهای تاول زا

گازهای تاول زا به شکل مایع هستند که مانند ابر در هوا منتشر می شوند و عبارتند از خردل گوگرددار یا گاز خردل که اپیریت نام دارد و دیگری دی کلرودی اتیل سولفاید است . این ماده شیمیایی محلول در چربی و غیر محلول در آب است و در صورت خالص بودن بوی خردل و در صورت ناخالص بودن بوی سیر می دهد .

در جنگ جهانی اول از این گازها استفاده شده است . اثرات سمی این گاز پس از چند ساعت ظاهر می شود و این عوارض عبارتند از تحریک شدید بافت ها ، تغییر پروتئین های بدن ، ایجاد تاول و آلرژی . کمک های اولیه به این مصدومین عبارتند از : دور کردن لباس ها از مصدوم – شستن پوست بدن با آب و صابون ویا با نفت ویا باکلراین ، و شستن چشم ها .  ازت خردل نیز مانند گاز خردل تاول زا و خراب کننده مغز استخوان و غدد لنفاوی می باشد .

5- گاز لویزیت گازهای شیمیایی جنگی

اثر این گاز مانند ازت خردل است اما چون بوی میخک می دهد به وجود آن در هوا می توان پی برد .

انواع گازهای شیمیایی جنگی

انواع گازهای شیمیایی جنگی موضوع این بخش از اسان طب بود. پس متوجه شدیم که گازهای تاول زا ، گاز لویزیت ، گاز عطسه اور و گاز محرک ریه و .... جزو انواع گازهای شیمیایی جنگی هستند. از این گازها در جنوب کشور خیلی استفاده شد و بسیاری از هم وطنان ما شیمیایی شدند.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان