یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » راههای برطرف نمودن نفخ شکم

راههای برطرف نمودن نفخ شکم

بسیاری از مردم به خصوص در کشورهای صنعتی و افرادی که با تکنیک پیشرفته کارهای زندگی خود را انجام می دهند از نفخ شکم گله دارند . گازهایی که در دستگاه گوارش وجود دارند عبارتند از اکسیژن ، متان و گاز کربنیک که دارای بوی بد نیستند ویک سری گازهای بد بو که از تخمیر مواد غذایی هضم نشده به وجود می ایند . گاز اکسیژن و نیتروژن از بلعیدن هوا می باشند و افرادی که بیشتر هواخوری می کنند بیشتر باد گلو می نمایند و هوای خورده شده اکثرا با آروغ دفع می گردد .

گازهایی که در روده انسان بوجود می ایند بیشتر در اثر نامنظم بودن حرکات روده و کندی حرکت غذا در روده ها ویا در اثر کمبود آنزیم های گوارشی و ضعف عمل هضم به وجود می ایند . نوع غذا نیز در ایجاد نفخ شکم موثر است و غذاهایی مانند شیر ، نوشیدنی های گاز دار ، کلم پیچ و کلم قمری ، عدس ، باقلا ، کاهو ، پیاز خام ، سبزیجات خام ، لوبیا ، میوه های نارس و انگورهای پوست کلفت سبب افزایش گاز در روده ها می گردند .

برطرف نمودن نفخ شکم

برای برطرف نمودن نفخ شکم لازم است ابتدا سبب آن معلوم گردد ، اگر برطرف نمودن نفخ شکم مربوط به بدی برنامه غذایی باشد باید ضمن پرهیز از غذاهای نفاخ برنامه غذایی را اصلاح کرد و اگر نفخ در اثر اضطراب و ناراحتی های عصبی باشد چون اضطراب در امر گوارش وقفه ایجاد می کند باید نسبت به رفع آن و ایجاد آرامش عصبی اقدام شود . به علاوه باید غذا را با آرامش و تانی جوید و فرو برد تا خوب با آب بزاق مخلوط شده و دستگاه عصبی نیز برای هماهنگی کارهای گوارشی فرصت کافی داشته باشد ، اگر برطرف نمودن نفخ شکم از کندی حرکات روده باشد با مصرف داروهایی نظیر رازیانه بو داده و زیره سیاه و سایر داروهای ضدکندی حرکات روده که از همه آنها بهتر معجون راوند است می توان نسبت به تنظیم حرکات روده ها و تخلیه منظم روده اقدام نمود .

گاهی نفخ شکم به گونه ای است که جز با خوردن مسهل زایل نمی گردد . در این حالت می توان از مسهل سنای مکی و گل سرخ و یا سولفات دو سود یا بعضی روغن های گیاهی استفاده نمود و در افراد گرم مزاج از فلوس استفاده می گردد. اما بعد از مصرف مسهل انتخاب شده باید مدتی در مصرف غذا از نظر کمی و کیفی و فواصل زمانی دقت کافی مبذول گردد تا بیماری ریشه کن شود .

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، گاهی نیز سردی مزاج و ضعف ان سبب می شود که تخلیه معده کند و تمرکز موادغذایی در ان تولید گاز نماید این نفخ معده با حالتی که هواخوری شده فرق دارد . این حالت نوعی بیماری است در صورتی که هواخوری جزء بیماری ها محسوب نمی شود و در اکثر افراد سالم نیز موجود است .

این بیماری با داروهایی نظیر اصل سوس (مغز ریشه شیرین بیان ) ، پرسیاوشان ، افسنطین و تخم کرفس از هر کدام دو مثقال برطرف می شود و اگر با این منضج برطرف نشد به دنبال آن باید مسهل سنا خورده شود . معجون راوند نیز برای این افراد مفید است .درد شکم یا شکم درد چیست ؟

نفخ شکم

نفخ شکم بادی است که به دلایل مختلف در معده و شکم ایجاد می شود و باید تخلیه شود. نفخ شکم امری طبیعی مثل عرق کردن است  و در بدن انجام می شود. شما میتوانید با برخی روشها این نفخ را از بین ببرید و همچنین کلا نفخ کردن را کاهش دهید.

غذاخوردن و نوع و روش ان در نفخ شکم تاثیر زیادی میگذارد.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

محافظت از روده و بررسی تاثیرات کلم بروکلی بر روی آن

یکی از سبزیجاتی که برای محافظت از روده و ارتقای سطح سلامت آن مورد استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *