یکشنبه 1 بهمن 1396
خانه » اخبار پزشکی » درمان پیروزیس یا سوزش سر دل

درمان پیروزیس یا سوزش سر دل

پیروزیس درد و سوزش نامطبوعی است که در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود . این ناراحتی در اثر بالا آمدن قسمتی از محتویات معده به داخل مری و وارد شدن مواد اسیدی و پپسین معده در مری که سبب تحریک ناحیه تحتانی مری شده و ایجاد درد و سوزش می کند که در پشت جناغ سینه احساس می شود .

امروزه پزشکان متخصص جهاز هاضمه برای مداوای پیروزیس  مواد ضد اسید را تجویز می کنند و چون کاهش حالت اسیدی معده سبب کم شدن ترشحات معده و زیاد شدن فشار دریچه پیلور دهان معده می شود از برگشت مواد به داخل مری تا حدودی جلوگیری شده و سبب نقصان درد و سوزش مذکور می گردد .

راههای درمان پیروزیس یا سوزش سر دل

ضمنا دستور داده می شود که مصرف غذا کم باشد اما دفعات غذا خوردن زیادتر گردد و بیشتر از غذاهای خشک استفاده شود و هنگام خواب بالش بلند زیر سر گذارد و چند دستور دیگر ، اما به نظر اطباء سنتی هیچ یک از دستورات مذکور معالج اصلی پیروزیس نبوده بلکه بعضی نیز مزمن کننده بیماری خواهند بود مثلا مصرف زیاد داروهای ضد اسید ، معده را از حالت طبیعی خارج می سازد و تعداد زیاد دفعات غذا دستگاه گوارش را تنبل و ترشح آنزیم های گوارشی نامنظم می کند .

در اینگونه موارد لازم است مزاج بیمار نیز در نظر گرفته شده و چون عدم تخلیه به موقع و کامل معده از محتویات درونی خود سبب این عارضه گردیده باید ابتدا به خوردن یک منضج گرم مزاج و به دنبال آن مسهلی که دستگاه گوارش را پاک گرداند اقدام نموده سپس از معجون راوند یا داروهای دیگری که دستگاه گوارش را تقویت و کار آن را تنظیم می نمایند استفاده شود .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، معمولا مزاج اینگونه افراد سرد است و یکی از منضج هایی که بیشتر در این افراد بکار می رود عبارتست از اصل سوس ، تخم کرفس ، تخم شنبیله و رازیانه از هر کدام دو مثقال که جوشانده و روز اول می خورند و در روز دوم از مسهل سنا و گل سرخ یا سنای تنها استفاده می کنند (در این ناراحتی گل سرخ نصف مقدار سنا باشد .)

چون مسهل سنا و گل سرخ در بدن بعضی از افراد که تعداد آنان نیز اندک است اثر چندان مثبتی از خود نشان نمی دهد بلکه برای اینان ایجاد پیچش شکم می کند . اینگونه افراد می توانند به جای سنا و گل سرخ از مسهل سولفات دو سود استفاده کنند و مقدار خوراک آن از شش تا ده مثقال می باشد که صبح ناشتا آن را در آب گرم حل کرده می گذارند خنک یا ملایم شود و می خورند و آن روز را حق خوردن نان و اغذیه و ادویه قابض را ندارند و چنانچه از بالای آن در صورت داشتن عطش آب خنک بخورند اثر آن بیشتر خواهد شد .

منبع :

asanteb.com

درمان پیروزیس یا سوزش سر دل

درمان پیروزیس یا سوزش سر دل موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب بود.  برای درمان پیروزیس یا سوزش سر دل گاهی سنا و گل سرخ جواب میدهد. گاهی هم میتوانید از سولفات دو سود استفاده کنید.

این درد در پشت جناغ سینه اتفاق می افتد و در اصطلاح سوزش سر دل نامیده می شود.

همچنین ببینید

محافظت از روده و بررسی تاثیرات کلم بروکلی بر روی آن

یکی از سبزیجاتی که برای محافظت از روده و ارتقای سطح سلامت آن مورد استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *