نحوه استخوان بندی بدن انسان چگونه است ؟ - آسان طب

نحوه استخوان بندی بدن انسان چگونه است ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

بدن انسان از هزاران قطعه استخوان ریز و درشت تشکیل شده است که با نظم خاصی به هم متصل شده اند. استخوان بندی یا اسکلت بدن شامل دو قسمت است: اسکلت محوری و اسکلت اندامها. به طور خلاصه تعداد استخوان های بدن یک فرد بالغ 206 قطعه است. اکنون به طور مختصر به شرح این دو نحوه استخوان بندی بدن انسان می پردازیم :

استخوان بندی بدن انسان
استخوان بندی بدن انسان

اسکلت محوری در استخوان بندی بدن

اسکلت محوری  در استخوان بندی بدن شامل ستون مهره ای ، استرنوم (جناغ) ، دوازده جفت دنده و جمجمه یا اسکال است . استخوان هایویید در جلو و بالای گردن و اندام ها در طرفین ستون مهره ای قرار دارند .

-ستون مهره ای

به گزارش اسان طب ستون مهره ای از قاعده جمجمه شروع شده ، تمام طول گردن و تنه را می پیماید و از روی هم قرار گرفتن تعدادی مهره vertebra تشکیل می گردند . مهره ها توسط رباط ها و دیسک های بین مهره ای به هم متصل می گردند و یک ساقه ی انعطاف پذیر میانی می سازند که وزن تنه را تحمل می کند . در بچه ها ، تعداد مهره های جدا از هم به طور طبیعی 33 عدد است ، اما در بالغین چهار مهره اخر به هم جوش میخورند و استخوان کاکسیکس را می سازند و پنج مهره ماقبل آخر نیز به هم جوش می خورند و استخوان سیکروم (خاجی) را می سازند . از 24 مهره باقیمانده با توجه به اینکه شمارش مهره ها از بالا به پایین انجام می پذیرد ، هفت مهره اول را مهره های گردنی ، دوازده مهره بعدی را که با دنده ها نیز مفصل می شوند مهره های سینه ای و پنج مهره سوم را مهره های کمری می نامند .

استخوان بندی بدن انسان
استخوان بندی بدن انسان

اسکلت اندام ها در استخوان بندی بدن

در استخوان بندی بدن ، اسکلت اندام ها شامل اندام های فوقانی و اندام های تحتانی است . هر یک از اندام های فوقانی ، شامل 32 قطعه استخوان است که دوتای آنها به نام اسکپیولا (استخوان کتف) و کلویکل (ترقوه ) با هم تشکیل کمربند شانه ای را می دهند . اندام های فوقانی توسط کمربند شانه ای به قسمت فوقانی – طرفی قفسه سینه اتصال دارند . هر یک از اندام های تحتانی شامل 31 قطعه استخوان است که یکی از آنها استخوان هیپ (خاصره) با استخوان طرف مقابل مفصل شده و کمربند لگنی را تشکیل می دهند . استخوان های هیپ در جلو با یکدیگر و در عقب ، با استخوان سیکروم مفصل می شوند و جمعا اسکلت لگن را می سازند که پایین ترین قسمت حفره ی شکمی را در بر می گیرند .

تعدادی استخوان های ریز به نام استخوان های سسامویید و غیره در بدن موجودند که در شمارش استخوان بندی بدن به حساب نمی ایند .

به طور خلاصه تعداد استخوان های بدن یک فرد بالغ 206 قطعه است . بدین شرح :

کاسه سر و صورت یا اسکال – 22 قطعه – 21+1
استخوانک های گوش میانی – 6 قطعه – 2*3
ستون مهره ای در بالغین – 26 قطعه - 7 + 12 + 5 +1 +1
دنده ها و استرنوم – 25 قطعه - 2*2 + 1
استخوان هایویید – 1 قطعه – 1
استخوان های اندام های فوقانی – 64 قطعه – 2*3
استخوان های اندام های تحتانی – 62 قطعه –2*31

استخوان آهیانه چیست ؟

................

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان