خانه » اخبار پزشکی » استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

استخوان پرویزنی در زیر استخوان پیشانی و در جلو استخوان شب پره قرار گرفته و با استخوان های پیشانی ، شب پره ، اشکی ، فک بالا ، تیغه میانی بینی و استخوان های بینی مفصل می شود و در تشکیل صفحع میانی بینی ، دیوار خارجی و فوقانی بینی و دیواره داخلی کاسه چشم شرکت می کند . استخوان پرویزنی از یک صفحه عمودی ویک صفحه افقی و دو توده طرفی تشکیل شده است .

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

صفحه افقی در استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

این صفحه در وسط بریدگی استخوان پرویزنی در استخوان پیشانی قرار گرفته و قسمتی از سقف حفره بینی و کف جمجمه را می سازد و دارای سوراخهایی است که رشته بویایی از آن عبور می کند . در سطح داخلی جمجمه در وسط صفحه سوراخدار افقی یک زائده مثلثی شکل دیده می شود به نام زائده تاج خروسی که محل اتصال داس مغز است و در تشکیل سوراخ کور شرکت می کند .

صفحه عمودی در استخوان پرویزنی

در امتداد کریستا گالی و به سطح تحتانی صفحه افقی چسبیده و قسمت اعظم دیواره وسط بینی را تشکیل می دهد . این صفحه در عقب و بالا بااستخوان شب پره یا اسفنوئید sphenoid bone و در عقب و پائین با استخوان تیغه بینی vomer ودر جلو و بالا با استخوان های بینی و در جلو و پائین با غضروف میانی بینی مفصل می شود و ممکن است به یک طرف بیشتر خمیده باشد (انحراف بینی) و در قسمت بالای این سطح شیارهائی دیده می شود که اثر رشته های بویایی است . در صورتی که صفحه عمودی به یک طرف انحراف پیدا کند از حفره بینی هوا به راحتی عبور نمی کند . این امر باعث خشکی در محیط یک حفره و تورم و پرخونی در مخاط حفره دیگر بینی می گردد .

توده های طرفی در استخوان پرویزنی

هر کدام از توده های طرفی مکعبی شکل بوده و دارای شش سطح می باشند . هر یک از لابیرنتها شامل تعدادی حفره های هوایی است که به آنها حفره های هوایی اتموئیدال گویند . این حفره ها در سه گروه قدامی ، میانی و خلفی دسته بندی می شوند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، سطح فوقانی لابیرنت شامل تعدادی نیم سلول های هوایی است که با نیم سلول های هوایی مشابه از استخوان فرونتال تشکیل سلولهای هوایی اتموئیدال فوقانی را می دهند . در بین این سینوس ها دو کانال به نام های Ant.and Post ethmoidal canal وجود دارد که از روی هم قرار گرفتن ناودانهای مشابه موجود در دو استخوان تشکیل یافته اند .

عروق و اعصابی با همین نام از درون این دو کانال عبور می کنند و از اوربیت وارد حفره بینی می شوند . در ضربات سطحی که منجر به خونریزی از بینی می گردند شریان Ant.ethmoidal.a دچار خونریزی می شود .

سطح تحتانی لابیرنت با استخوان فک بالا مفصل گشته و دارای نیم سلولهایی است که با نیم سلولهای مشابه از فک بالا تشکیل سینوسهای بین دو استخوان را می دهد .

سطح خارجی لابیرنت به صورت یک صفحه صاف چهارگوش است و صفحه اوبیتال نام دارد . این صفحه در تشکیل دیواره داخلی اوربیت شرکت می کند . کنار قدامی این صفحع با استخوان اشکی ، کنار خلفی با استخوان اسفنوئید ، کنار تحتانی با فک بالا و زائده اوربیتال استخوان پالاتین و کنار فوقانی آن با استخوان فرونتال مفصل می شود .

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی موضوع این بخش از اسان طب بود. اگر اطلاعات دیگری در این باره دارید میتوانید در بخش نظرات بیان کنید تا دیگران از ان استفاده کنند.

منبع :

asanteb.com

همچنین ببینید

درمان رفلاکس معده به مری

10 روش خانگی برای درمان رفلاکس معده به مری

درمان رفلاکس معده روشهای زیادی دارد. رفلاکس معده با سوزش سر معده و یا سوزش …

یک دیدگاه

  1. س مدت یکسال است خلط پشت حلقی دارم,چه کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *