استخوان آهیانه چیست ؟ - آسان طب

استخوان آهیانه چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

استخوان آهیانه ، استخوانی است چهار گوش و مقعر که طرفین و سقف کاسه سر را تشکیل می دهد . پاریتال یا استخوان آهیانه با استخوان های اوکسیپیتال ، تمپورال ، بال بزرگ اسفنوئید ، فرونتال و آهیانه طرف دیگر مفصل می شود . پاریتال یا استخوان آهیانه دارای دو سطح داخلی وخارجی و چهار کنار و چهار زاویه است .

الف – سطح داخلی یا درون جمجمه ای ( استخوان آهیانه )

این سطح مقعر است و اثر شکنجهای نیمکره های مغزی و شیارهای عروق مغزی روی آن دیده می شود . در طول کنار فوقانی (در خط میانی) این سطح نیم ناودانی وجود دارد که با نیم ناودان مشابه از استخوان پاریتال مجاور ناودانی برای سینوس ساژیتال فوقانی تشکیل می دهد . به لبه های این ناودان داس مغز متصل می شود .

استخوان آهیانه دارای سوراخی است که خون وریدی داخل جمجمه را توسط Emissary با ورید خارج جمجمه مرتبط می سازد .

ب – سطح خارجی یا برون جمجمه ای

به گزارش اسان طب ، این سطح صاف و محدب است . در قسمت میانی این سطح دو خط منحنی شکل از جلو به عقب کشیده شده است به نام خط تمپورال فوقانی که محل اتصال فاسیای عضله تمپورالیس و خط تمپورال تحتانی که حد فوقانی اتصال عضله تمپورالیس می باشد .

کنار فوقانی استخوان با کنار مشابه از استخوان پاریتال مجاور مفصل شده و درزساژیتال پدید می اید . کنار تحتانی یا کنار صدفی از جلو به عقب به ترتیب با بال بزرگ اسفنوئید ، صدف تمپورال و ماستوئید تمپورال مفصل می شود . کنار قدامی استخوان با استخوان فرونتال مفصل شده و نیمی از درزکرونال را تشکیل می دهد . کنار خلفی با استخوان اکسپیتال مفصل شده و ستور لامبدوئید را می سازد .

زاویه قدامی – فوقانی استخوان آهیانه زاویه فرونتال نام دارد و تقریبا قائمه است .ناحیه تلاقی ستور سازیتال و کرونال نامیده می شود . زاویه قدامی – تحتانی یا زاویه اسفنوئیدال در محل تلاقی فرونتال با بال بزرگ اسفنوئید قرار می گیرد . محل نزدیک شدن چهار استخوان پاریتال ، اسفنوئید ، تمپورال و فرونتال را Pterion نامند که در مجموع محل مفصل شدن انها شبیه حرف H است . زاویه خلفی – فوقانی یا زاویه اکسپیتال در محل تلاقی ستور ساژینال و لامبدوئید قرار دارد . زاویه خلفی – تحتانی با استخوان اکسپیتال و ماستوئید مفصل می شود .

کاربردعملی استخوان آهیانه

استخوان آهیانه کاربردهای خاص خود را دارد . در زیر به سه مورد از آن اشاره می کنیم :

1-در تشکیل سینوس ساژینال فوقانی شرکت دارد

2- اتصال فاسیای عضله تمپورالیس روی این استخوان است .

3- در هنگام تولد در محل Beregma و Lambda ملاز Fontanel قدامی و خلفی است .

استخوان آهیانه

منبع :

asanteb.com

................................................

عناوین پیشنهادی :

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

استخوان شب پره یا اسفنوئید sphenoid bone

نحوه استخوان بندی بدن

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره استخوان ها و استخوان آهیانه تقدیم کردیم استفاده کرده باشید.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان