فرم و سطوح انواع دندان ها - آسان طب

فرم و سطوح انواع دندان ها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

دندان ها به اشکال مختلفی و به اسامی مختلف هستند و هر دندان شامل یک سطح دهانی یا لبی ویک سطح زبانی ، یک سطح جونده و یک سطح مزیال و یک سطح دیستال است . دندان های کانین یکی از انواع دندان ها با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند . در این بخش درباره انواع دندان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

انواع دندان ها
انواع دندان ها

انواع دندان ها کدامند ؟

 انواع دندان را بر حسب شکل به چهار نوع تقسیم می کنند .

1-دندانهای پیش (Incisor چهار دندان جلو )

2- دندان های نیش (Canine دو دندان )

3- دندان های آسیای کوچک (Premolar چهار دندان)

4-دندان های اسیای بزرگ Molar شش دندان در هر فک

انواع دندان ها
انواع دندان ها

شرح کلی انواع دندان ها

دندان های پیش یکی از انواع دندان هستند و  دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

دندان های کانین یکی دیگر از  انواع دندانها هست با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب دندانهای آسیای کوچک فک بالا و پائین یک شکل نیستند اما هر دو دارای دو کاسپ و یک ریشه می باشند . به استثناء دندان آسیای کوچک اول فک بالا که دو ریشه است . دندان آسیای کوچک را با نام اولین و دومین پره مولر نام گذاری می کند .

دندان های اسیای بزرگ را اولین ، دومین و سومین مولر گویند . سومیم مولر یا دندان عقل از نظر شکل تاج و ریشه خیلی متغیر است . مولر اول بالا دارای 4 کاسپ و سه ریشه است و دندان 6 سالگی است . کاسپ مزیو لینگوال آن از همه بزرگتر و روی آن یک برجستگی دارد به نام کاسپ کارابلی . مولر دوم بالا شبیه مولر اول اما کوچکتر از آن است . مولر اول پائین دارای 5 کاسپ و دو ریشه ، مولر دوم پائین 5 کاسپ و دو ریشه که کوچکتر از مولر اول است .( دندان های مولر اول بالا و پائین در 6 سالگی می روید و بنام دندان 6 سالگی معروف هستند.) 10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان را بخوانید.

تعداد و فرم  و  انواع دندان ها در زمان کودکی و بلوغ متفاوت است و در دو نوبت رویش دارند . یکی دندان های شیری به تعداد 20 دندان که در هر فک 10 دندان و در هر نیمه فک 5 دندان است .

انواع دندان ها

پس از این بخش از اسان طب دریافتیم که انواع دسته ها به دندان پیش - نیش - اسیای کوچک و اسیای بزرگ تقسیم می شود.

نکته : یادتان باشد مسواک زدن برای دندان کافی نیست. شما باید حتما نخ دندان هم بکشید.

همچنین اگر کلسیم و ویتامین دی شما کم باشد دندان هایتان از داخل خراب شده و ناگهانی می شکند. بدون اینکه شما از قبل می دانستید که این دندان خراب است.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان