آشنایی با ساختمان دندان ها The Teeth - آسان طب

آشنایی با ساختمان دندان ها The Teeth

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

دندان ها توسط ریشه های خود در حفره های زائده آلوئولار قرار گرفته و برجستگی ریشه روی استخوان های فک بالا و پائین دیده می شود که برجستگی کانین از همه بزرگتر است . این برجستگی در  ساختمان دندان نشان می دهد که دندان ها طوری در ضخامت آلوئولار قرار گرفته اند که به دیواره خارجی نزدیک تر هستند و به همین علت آبسه های ریشه دندان به سمت خارج در ناحیه وستیبول باز می شود و به ندرت در نواحی دیگر .

ساختمان دندان ها
ساختمان دندان ها

ساختمان دندان ها چگونه است ؟

دندان ها از لحاظ رویش دو دسته اند :

دندان های شیری و دندان های دائمی . تعداد دندان های شیری 20 عدد است شامل 4 دندان ثنایا دو دندان نیش و 2 دندان کرسی و. دندان های دائمی به تعداد 32 عدد شامل 4 دندان ثنایا ، 2 دندان کانین ، 4 دندان کرسی کوچک و 6 دندان کرسی بزرگ . ساختمان دندان شامل قسمت های زیر است :

1-تاج Crown که خارج لثه است .

2- ریشه Root که در آلوئول قرار گرفته .

3- گردن Neck حد فاصل بین تاج و ریشه .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب تاج در ساختمان دندان به اشکال مختلف دیده می شود و از ماده سختی به نام مینا Enamel پوشیده شده به ضخامت 1/5 میلیمتر که سخت ترین ماده بدن است و در ساختمان آن 90% املاح و 5% آباتس و از منشورهای کوچکی تشکیل شده است .

ریشه Root  در ساختمان دندان : تعداد و فرم آن در دندان های مختلف متفاوت است . بر حسب وظیفه هر دندان تغییر می کند و از ماده ای به نام سمان پوشیده شده و دارای 50% مواد معدنی است . ریشه توسط رشته های پیوندی به نام Periodontal Ligament به دیواره های آلوئل متصل می شود .

طوق یا گردن در ساختمان دندانها : محل اتصال لثه است که در افراد جوان در حد فاصل تاج و ریشه به دندان چسبیده و در افراد مسن لثه پائین تر قرار گرفته و تاج و دندان بلند به نظر می رسد .

ساختمان دندان ها
ساختمان دندان

عروق و اعصاب لنف در ساختمان دندان

شریان دندان های از شاخه های شریان فکی داخلی (شاخه انتهایی شریان کاروتید خارجی) است که برای فک بالا با نام شاخه های فکی . فوقانی ، خلفی . میانی و قدامی برای فک پائین از طریق شاخه شریان فک تحتانی Inf.Alveolar است . وریدها همراه شریان هستند .

اعصاب از شاخه ما گزیلاوری و ماندیبولار عصب تری ژمو است . لنف دندان ها به غدد لنفاوی تحت فکی و زیر چانه ای می ریزند . 10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

ساختمان دندان ها

ساختمان دندان ها از سه بخش اصلی تاج ، ریشه و گردن تشکیل شده اند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت درباره ساختمان دندان بیان کردیم استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان