کاکسیکس یا دنبالچه چیست ؟ - آسان طب

کاکسیکس یا دنبالچه چیست ؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

کاکسیس یا دنبالچه ، استخوان کوچک سه گوشی است که از جوش خوردن چهار مهره ی کالکسی جیال (گاهی هم سه تا پنج تا ) تشکیل شده است . پایین ترین استخوان های پشت است و می توان آن را از روی پوست لمس کرد . قاعده دنبالچه ، از سطح فوقانی اولین مهره ی کاکسی جیال ساخته شده و شامل یک رویه ی مفصلی بیضی شکل است که با راس ساروم مفصل می شود . در این بخش درباره کاکسیکس یا دنبالچه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کاکسیکس یا دنبالچه

قاعده دنبالچه ، از سطح فوقانی اولین مهره ی کاکسی جیال ساخته شده و شامل یک رویه ی مفصلی بیضی شکل است که با راس ساروم مفصل می شود . در قسمت خلفی – خارجی رویه ی مفصلی ، زایده های مفصلی فوقانی ، شاخهای کاکسی جیال را می سازند که با شاخ های ساکروم مفصل می شوند .

در طرفین شاخ ها ، زاید ههای عرضی قرار دارند . سطح قدامی ، رو به جلو و بالا است و به طرفین آن ، عضله ی لویتور اینای و کاکسی جیوس می چسبند . سطح خلفی ، رو به عقب و پایین است و به طرفین آن عضله ی گلوتیوس مکسیموس می چسبد . به راس کاکسیکس ، اسفینکتر خارجی مقعد می چسبد .

استخوانی شدن مهره ها و دنبالچه 

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، مراکز قسعات ساکروم یا استخوان خاجی در هفته سی ام و مراکز دنبالچه  بعد از تولد ظاهر می گردند . در هنگام تولد سنتروم و دو نیمه قوس ، استخوانی شده اند و توسط غضروف به هم اتصال دارند ، سپس از سال سوم تا هفتم تدریجا به طور کامل استخوانی می شوند . ناحیه گردن زودتر و ناحیه ساکروم دیرتر استخوانی می شود .

مراکز صانوی اپیفیسیس های مهره ای در حدود سن بلوغ ظاهر می گردند . اپیفیسیس های فوقانی وتحتانی تنه ، در حدود 9 سالگی و اپیفیسیس های زاید ههای خاری و عرضی در 18 سالگی ظاهر می گردند . این مراکز ثانویه در حدود 18 سالگی شروع به جوش خوردن به بقیه قسمت های مهره می کنند و در 25 سالگی کاملا جوش می خورند . مراکز اولیه تنه ی مهره های کاکسیکس یا دنبالچه ، از بدو تولد تا بلوغ ظاهر می گردند و مراکز ثانویه ندارند . استخوانی شدن اطلس و اکسیس و هفتمین مهره گردنی و مهره های کمری متفاوت است .

کاکسیس یا دنبالچه

مثلا اطلس از سه مرکز است . در هفته ی هفتم داخل رحمی ، یک مرکز در هر یک از توده های طرفی راست و چپ ظاهر می گردد و به تدریج به طرف قوس خلفی و قوس قدامی پیش می رود و بین سال های سوم و چهارم ، دو طرف راست و چپ به هم می پیوندند . هنگام تولد ، قوس قدامی لیفی غضروفی است و در اواخر سال اول یک مرکز ثانویه در ان ظاهر می شود که در سنین شش تا هشت سالگی به توده های طرفی می رسد .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان