شرایط استفاده از مواد افزودنی غذایی

مواد افزودنی غذایی ، یا مواد طبیعی هستند و یا سنتتیک که با اهداف خاص نگهداری به غذا افزوده می شوند . تعریف قانونی مواد افزودنی بر مبنای مقررات Food Labelling Regulation 1984 ، در زیر آمده است :

هر ماده ای که به طور طبیعی به عنوان غذا مصرف و به هر میزانی به ماده غذایی افزوده شود ، یا در داخل ماده غذایی و یا روی ماده غذایی استفاده گردد تا بتواند روی کیفیت های محافظتی ماده غذایی بافت – استحکام – ظاهر – طعم – بو – قلیاییت و یا اسیدیته ی آن با به کار گرفتن هر نوع عمل تکنولوژیکی در ارتباط با غذا تاثیر بگذارد مواد افزودنی نامیده می شود .

مواد افزودنی غذایی
مواد افزودنی غذایی

مواد افزودنی غذایی در چه گروههایی است؟

اغلب غذاهای فرایند شده و کارخانه ای شامل مواد افزودنی می باشند و در انگلستان استفاده افزودنی ها در گروه های زیر توسط قانون کنترل می شود :

1-نگاه دارنده  ها

2- آنتی اکسیدان ها

3- امولسی فایر ها و پایدار کننده ها

4- رنگ ها

5- شیرین کننده ها

6- افزودنی های متفرقه و گوناگون

در هر گروه فقط موادی که به عنوان مواد افزودنی مجاز شناخته شده اند ممکن است در غذا مصرف شوند . 4 گروه اول با طبقه بندی E.E.C مطابقت دارد . گروه 6 یا افزودنی های متفرقه شامل حلال ها – روغن های معدنی – تغییر دهنده ها یا اصلاح کننده های طعم – عوامل ضد کیک شدن و عوامل ور آمدن می باشد . هر ماده ای که در گروه های کنترل شده ی بالا قرار نداشته باشد ، ممکن است به غذا افزوده شود ولی طبق قوانین وضع شده توسط Food –Act نباید به سلامتی هیچ ضرری برساند .

مواد افزودنی غذایی
مواد افزودنی غذایی

به اکثر مواد افزودنی مجاز ، یک شماره سریال داده شده است . اگر مصرف انها توسط E.E.C کنترل شود شماره سریال یک پیشوند E به خود می گیرد .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، بعضی از مواد افزودنی مجاز ، مواد طبیعی هستند . مثلا پکتین از سیب گرفته می شود و به عنوان یک عامل ژل شدن مصرف می شود . سایر افزودنی های مجاز از روی ماده ی طبیعی آن ساخته می شوند . مثلا اسید اسکوربیک – L که در سطح وسیعی ساخته می شود و به عنوان افزودنی غذایی مصرف می گردد و از هر نظر با ویتامین C  ( کیوی منبعی از ویتامین C )طبیعی یکسان است . به علاوه ترکیبات طبیعی و یا شبه طبیعی تعداد قابل توجهی از افزودنی های مجاز وجود دارند که به طور طبیعی یافت نمی شوند و به طور خالص سنتتیک و مصنوعی می باشند . این به ان معنا نیست که انها مضرند ولی اصولا مردم با چنین افزودنی هایی مخالف هستند . دی کربن آمید ازت دار که به عنوان بهبود دهنده آرد مصرف می شود مصالی از این نوع افزودنی هاست .

مواد افزودنی غذایی اکثرا برای سلامتی مفید نیست . برای همین است که میگویند سعی کنید از غذاها ، خوراکیها ، شیرینی ها و …. مدل خانگی استفاده کنید تا از سلامتی ما مطمین باشید و هیچ گونه افزودنی نداشته باشند.

خب این افزودنی ها همه شیمیایی هستند و برای سلامتی مضر می باشند.

منبع :

asanteb.com

 

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا