نحوه مصرف سبزی ها در رژیم غذایی - آسان طب

نحوه مصرف سبزی ها در رژیم غذایی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

واژه سبزی را در چند حالت به کار می برد . همان طوری که در اصطلاح می گویند «حیوان – گیاه – مواد معدنی » که شامل تمام موادی می شود که منشا گیاهی دارند ، مانند میوه . سبزی ها را از نظر مواد گیاهی و یا قسمت هایی از مواد گیاهی که به عنوان سبزی از نظر فن آشپزی و دیدگاه تغذیه ای دیده می شود به حساب می اوریم . که شامل کلکسیونی بسیار بزرگ و گوناگون از گیاهان می گردد مانند گیاهان برگ دار (کلم – کاهو ) ریشه ها و میوه های زیر خاکی ( هویج – زردک – سیب زمینی ) و حتی گل (آرتیشو و گل کلم ) می گردد . اعضای یک گروه کامل از گیاهان (گوجه فرنگی – فلفل – بادمجان و خیار ) در حقیقت میوه هستند .

سبزی ها
سبزی ها

اطلاعاتی درباره ی سبزی ها

بیشتر سبزی ها را قبل از مصرف می پزند ، سبزی ها  یی که قبل از مصرف پخته نمی شوند به نام سبزی های سالادی می شناسند . تشخیص آن ساده و مشکل است . زیرا بسیاری از سبزی ها را که می پزند به صورت خام نیز در سالاد خورده می شوند و همان طور نیز سبزی های سالادی را نیز می توان پخت . بنابراین خلال هویج را در سالادها مصرف می کنند و گوجه فرنگی را نیز در سوپ ها و سس ها به مصرف می رسانند . به گزارش اسان طب  بعضی از سبزی ها تا پخته نشوند غیر قابل خوردن هستند . پختن ، چنین سبزی هایی را با حل کردن پکتین ها و همی سلولز هایشان و ژلاتنیزه کردن مواد نشاسته ای آنها نرم و قابل خوردن می نمایند . سبزی های نپخته و نشاسته دار سخت هضم می شوند زیرا گرانول های نششاسته در برابر آنزیم های هاضمه مقاومت نشان می دهند .

سبزی ها گروه غیر متجانس و گوناگونی را تشکیل می دهند که نمی توان به طور کلی راجع به مقدار مواد مغذی آن اظهار نظر نمود . به طور کلی سبزی ها ی سبز و برگ دار و سیب زمینی ها منبعی خوب از تامین کننده ویتامین ث هستند و سبزی لگوم نیز منبعی خوب از پروتئین است . مانند میوه ، سبزی ها ترکیب شده از آب هستند اما به هر حال اگر سبزی به مقدار زیادی خورده شود نیمی از ویتامین ث ، 15 تا 20 درصد ویتامین آ ، تیامین ، نیاسین و آهن و تقریبا 10 درصد پروتئین و انرژی را در رژیم غذایی متوسط اروپایی ها تامین می نماید .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان