چگونه از تغذیه مناسب برخوردار شویم؟ - آسان طب

چگونه از تغذیه مناسب برخوردار شویم؟

با توجه به انچه که درباره انواع ترکیبات مواد غذایی و نیاز بدن به تغذیه مناسب می دانیم اینک باید موادغذایی مصرفی روزانه را طوری انتخاب کنیم که تامین کننده احتیاجات مختلف بدن ما باشد . گاهی برای آسان شدن مطلب از عنوان گروههای غذایی استفاده می کنند .  مثلا می گویند گروههای عمده ی غذایی عبارتند از :

1-گروه گوشت و تخم مرغ و ماهی

پنیر را هم در همین گروه قرار می دهند و در واقع این گروه تامین کننده مقدار قابل توجهی از پروتئین از نوع بسیار مرغوب است .

2- گروه حبوبات

این گروه مقدار زیادی پروتئین گیاهی دارد  . البته مقدار مواد گلوسیدی (قندی و نشاسته ای ) در آن نیز قابل توجه است .

3- گروه غلات و سیب زمینی

این گروه منبع اصلی تامین گلوسیدها و انرژی و بخش مهمی از غذای روزانه است .

4-گروه چربیها

شامل انواع روغن ها و کره ، این گروه نیز از منابع مهم تامین انرژی است .

5- گروه سبزیجات و میوه جات

این گروه تامین کننده انواع ویتامین ها و مواد معدنی است .

6- گروه شیر و ماست

این گروه از نظر تامین کلسیم و بعضی ویتامین ها اهمیت زیادی دارد – البته سهم قابل توجهی نیز از پروتئین مرغوب از این گروه قابل تامین است .

7- گروه قند و شکر و فرآورده های آن

این گروه فقط منبع تامین گلوسید وانرژی است.

نکاتی درباره تغذیه مناسب و قابل اطمینان

تغذیه مناسب باید دارای انرژی کافی باشد . برای دریافت انرژی کافی باید غذای کافی خورده شود . مقدار کالری مورد نیاز برای هر سن و شرایط فعالیت مشخص شده است .

در رژیم غذایی و  تغذیه مناسب باید پروتئین کافی باشد . خوب است بخشی از پروتئین از نوع پروتئین های حیوانی و سهم بیشتری از پروتئین از غلات و حبوبات تامین شود .

همه روزه باید مقداری سبزیجات تازه و میوه جات در غذای انسان باشد . سبزیجات –  نحوه مصرف سبزی ها در رژیم غذایی – را باید قبلا ضد عفونی نماییم . همچنین از لبنیات به خصوص شیر و ماست همه روزه در رژیم غذایی باید استفاده شود .

در برنامه غذایی و  تغذیه مناسب به مساله تنوع توجه کنیم و از انواع مختلف مواد غذایی به تناسب فصل استفاده کنیم و سعی کنیم همه روزه از لبنیات نیز به صورتی استفاده کنیم .

پر خوری و کم خوری هر دو نادرست است . به گزارش آسان طب ،  اگر قبل از احساس سیری کامل دست از غذا برداریم و تا احساس گرسنگی و میل به غذا نکرده ایم به غذا خوردن مشغول نشویم گرفتار زیاده خوری و عوارض آن نخواهیم شد .

خوب جویدن غذا ، توجه به بهداشت دهان و دندان ، صرف غذا در محیط ارام ، زیاد آب نیاشامیدن در وسط غذا ، خودداری از خوردن غذاهای پی در پی به تامین یک تغذیه مناسب و سالم کمک می کند .

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب ویژگیهای خاص خود را دارد. نداشتن تغذیه مناسب مستقیما رابطه دارد با بیماری.

یک تغذیه مناسب شامل میوه ، سبزی ، گوشت سفید و قرمز ، حبوبات ، لبنیات و … است. نمک ، روغن و قند جزو سموم موجود در تغذیه هاست که به شدت باید از وعده های ما کم شود.

خوب جویدن این تغذیه ها هم در سلامتی ما تاثیر گذار است.

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *