جلوگیری از آلودگی ثانویه موادغذایی - آسان طب

جلوگیری از آلودگی ثانویه موادغذایی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

گاهی ممکن است مواد غذایی در اصل آلوده باشند ، مثلا وقتی شیر گاو مبتلا به سل دوشیده می شود . میکروب سل در داخل شیر از همان ابتدا وجود دارد ، ولی گاهی ممکن است بعدا مواد غذایی آلوده شوند . مثلا کسی دستهای آلوده خود را به مواد غذایی بزند و یا مواد غذایی پاکیزه و سالم را در ظروف آلوده بریزند .آلودگی مثال اول را آلودگی اولیه و آلودگی مثال دوم را آلودگی ثانویه می گویند .

آلودگی ثانویه موادغذایی
آلودگی ثانویه موادغذایی

آلودگی ثانویه موادغذایی

آلودگی ثانویه بیشترین انواع آلودگی مواد غذایی را تشکیل می دهند لذا باید با رعایت امور زیر از آنها جلوگیری نمود :

اول : بهداشت فردی در مقابله با آلودگی ثانویه 

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب بهداشت فردی برای مقابله با آلودگی ثانویه به این معنی است :  جلوگیری از آنچه که ممکن ست از طریق دستهای آلوده یا وجود جوش و زخم در پوست و یا سرفه و عطسه وارد مواد غذایی شود . فقط کافی است فکر کنیم که چطور ممکن است غذا توسط انسان آلوده شود و آن وقت راه درست جلوگیری از آلودگی مواد غذایی را پیدا کنیم .

در یک مرکز تغذیه دسته جمعی کلیه کسانی که با مواد غذایی سرو کار دارند باید دارای کارت معاینات ادواری باشند و آزمایش های لازم نظیر آزمایش بررسی تخم انگل ها در مدفوع آنان .  به گزارش اسان طب کشت مدفوع آنان از جهت بررسی آلودگی به میکروب بیماری های حصبه ، وبا و غیره و نیز معاینات ضروری دیگر روی آنها در فواصل مشخص و کوتاه انجام شود.

دوم : مبارزه با مگس و حشرات و موش در برابر آلودگی ثانویه 

از آنجا که حشرات و مگس و موش در آلودگی ثانویه مواد غذایی نقش مهمی دارند ، لذا باید با این موجودات به روش صحیح مبارزه شود . و از نزدیک شدن آنها به مواد خوراکی به شدت جلوگیری کرد .

آلودگی ثانویه موادغذایی
آلودگی ثانویه موادغذایی

سوم : رعایت بهداشت از زمان تهیه تا مصرف برای حفاظت از آلودگی ثانویه 

می دانیم که از زمان تهیه مواد غذایی در هنگام حمل و نقل ، هنگام ریختن آن در ظروف یا در محل نگهداری یا در هنگام فروش یا در موقع طبخ و آماده کردن آن و حتی تا لحظه ی مصرف ممکن است یک ماده غذایی دچار آلودگی ثانویه شود . بنابراین لازم است برای جلوگیری از آلودگی ثانویه  مواد غذایی از زمان تهیه تا لحظه مصرف مراقبت لازم به عمل آید . رعایت استانداردهای تهیه شده برای محل های تهیه وتوزیع مواد غذایی یک اقدام ضروری و موثر در سلامت غذاهاست . آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی  چیست ؟

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان