عوارض اعتیاد به غذا و چاقی - آسان طب

عوارض اعتیاد به غذا و چاقی

اعتياد انواع مختلفي دارد . همه ما به يك سري چيزها اعتياد داريم ، بدون آن كه علت و چگونگي آن را بدانيم . تصور عموم بر اين است كه افراد به چيزهايي مثل سيگار ، الكل و مواد مخدري چون هروئين و ترياك معتاد مي شوند . اما اغلب ما از اعتياد شديد به خوردن ، يعني اعتیاد به غذا بي خبريم .

افراد مختلف به غذاهاي گواناگون معتاد هستند . بعضي ها به كربوهيدرات ها در قالب برنج و گندم معتادند ، برخي به غذاهاي تند و برخي به غذاهاي شيرين ، غذاهاي حاضري و غيره ، حتي افرادي هستند كه به شير و نان معتادند . اعتیاد به غذا مضر است ، بدون آنكه عوارض آن مشاهده شود .

اگر غذاي مورد اعتياد به شخص نرسد يا كم برسد ، فرد معتاد در عده اش احساس خلا مي كند ، يا از علايم و عوارض دوري از آن ماده غذايي رنج مي برد. اما به محض آن كه غذاي مورد نظر به بدنش برسد ، علائم و عوارض از بين مي روند . شكل ديكر اعتياد اين است كه شخص هرچه بيشتر از آن غذا مي خورد ، بيشتر لذت مي برد . اشتها و علاقه اين افراد براي خوردن غذا روز به روز افزايش مي يابد .

عوارض اعتیاد به غذا  و ترس از آن

اعتیاد به غذا و پرخوري مشكلي بسيار جدي است ، چون موجب چاقي مي شود . عادت به پرخوري به صورت ناخودآگاه از سنين بسيار پايين آغاز مي شود . در آن دوران كنترل و خلاصي از آن به راحتي امكان پذير است . اما در صورت بي توجهي يا كم توجهي نسبت به آن ، با گذشت زمان كنترل يا ترك آن بسيار مشكل خواهد شد .

بسيار مي بينيم افرادي را كه در مورد غذايي كه به آن تمايل و علاقه دارند پرخوري مي كنند . اعتياد به يك غذاي خاص ، در مقايسه با اعتياد به پرخوري كاملا بي خطر است . اما اگر كالري آن غذاي خاص بيش از نياز بدن باشد ، كنترل اعتیاد به غذا مشكل خواهد بود .

همچنين مي توان گفت كه در صورت نبودن يا در دسترس نبودن آن غذاي خاص بايد خوراكي ديگري يافت كه فرد معتاد را به همان اندازه ارضا كند . ممكن است شخص معتاد به غذاهاي پركالري ديگر مثل شيريني علاقه نداشته باشد . در اين صورت اگر مقدار غذا كم تر از حد نياز باشد ، فرد بي قرار مي شود و پس از چند دقيقه دوباره به خوردن غذا مي پردازد .
جايگزيني هم مي تواند اعتياد آور باشد.

گاهي افراد براي ترك اعتياد به سيگار و الكل به دنبال جايگزين ديگري در قالب خوراكي مي گردند . جاي شگفتي است كه اغلب اين جايگزيني ها عباتند از شكلات و انواع شيريني. درمان چاقی با طب سوزنی  را مطالعه کنید .

برخي دلايل روانشناختي هم علت چنين رفتارهايي است . اغلب كساني كه تصميم به ترك سيگار و يا الكل مي گيرند و قصد دارند از اين مواد دوري كنند ، خود را از دام مواد فوق بيرون مي كشند و در عوض در مصرف غذا زياده روي م يكنند . آنها احساس مي كنند كه براي جبران ضعف جسماني بايد چنين غذاهايي ( شكلات ، بستني و غيره . ) را بيشتر بخورند .

داروهاي حاوي جيوه و ارسنيك براي بيماري هايگوناگوني تجويز مي شود . كه مصرف چنين داروهايي به صورت مرتب موجب چاقي مي شود .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *