عوارض اعتیاد به غذا و چاقی - آسان طب

عوارض اعتیاد به غذا و چاقی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اعتیاد انواع مختلفی دارد . همه ما به یک سری چیزها اعتیاد داریم ، بدون آن که علت و چگونگی آن را بدانیم . تصور عموم بر این است که افراد به چیزهایی مثل سیگار ، الکل و مواد مخدری چون هروئین و تریاک معتاد می شوند . اما اغلب ما از اعتیاد شدید به خوردن ، یعنی اعتیاد به غذا بی خبریم .

افراد مختلف به غذاهای گواناگون معتاد هستند . بعضی ها به کربوهیدرات ها در قالب برنج و گندم معتادند ، برخی به غذاهای تند و برخی به غذاهای شیرین ، غذاهای حاضری و غیره ، حتی افرادی هستند که به شیر و نان معتادند . اعتیاد به غذا مضر است ، بدون آنکه عوارض آن مشاهده شود .

اگر غذای مورد اعتیاد به شخص نرسد یا کم برسد ، فرد معتاد در عده اش احساس خلا می کند ، یا از علایم و عوارض دوری از آن ماده غذایی رنج می برد. اما به محض آن که غذای مورد نظر به بدنش برسد ، علائم و عوارض از بین می روند . شکل دیکر اعتیاد این است که شخص هرچه بیشتر از آن غذا می خورد ، بیشتر لذت می برد . اشتها و علاقه این افراد برای خوردن غذا روز به روز افزایش می یابد .

عوارض اعتیاد به غذا و چاقی
عوارض اعتیاد به غذا و چاقی

عوارض اعتیاد به غذا و ترس از آن

اعتیاد به غذا و پرخوری مشکلی بسیار جدی است ، چون موجب چاقی می شود . عادت به پرخوری به صورت ناخودآگاه از سنین بسیار پایین آغاز می شود . در آن دوران کنترل و خلاصی از آن به راحتی امکان پذیر است . اما در صورت بی توجهی یا کم توجهی نسبت به آن ، با گذشت زمان کنترل یا ترک آن بسیار مشکل خواهد شد .

بسیار می بینیم افرادی را که در مورد غذایی که به آن تمایل و علاقه دارند پرخوری می کنند . اعتیاد به یک غذای خاص ، در مقایسه با اعتیاد به پرخوری کاملا بی خطر است . اما اگر کالری آن غذای خاص بیش از نیاز بدن باشد ، کنترل اعتیاد به غذا مشکل خواهد بود .

همچنین می توان گفت که در صورت نبودن یا در دسترس نبودن آن غذای خاص باید خوراکی دیگری یافت که فرد معتاد را به همان اندازه ارضا کند . ممکن است شخص معتاد به غذاهای پرکالری دیگر مثل شیرینی علاقه نداشته باشد . در این صورت اگر مقدار غذا کم تر از حد نیاز باشد ، فرد بی قرار می شود و پس از چند دقیقه دوباره به خوردن غذا می پردازد .
جایگزینی هم می تواند اعتیاد آور باشد.

اعتیاد به غذا
اعتیاد به غذا

گاهی افراد برای ترک اعتیاد به سیگار و الکل به دنبال جایگزین دیگری در قالب خوراکی می گردند . جای شگفتی است که اغلب این جایگزینی ها عباتند از شکلات و انواع شیرینی. درمان چاقی با طب سوزنی  را مطالعه کنید .

برخی دلایل روانشناختی هم علت چنین رفتارهایی است . اغلب کسانی که تصمیم به ترک سیگار و یا الکل می گیرند و قصد دارند از این مواد دوری کنند ، خود را از دام مواد فوق بیرون می کشند و در عوض در مصرف غذا زیاده روی م یکنند . آنها احساس می کنند که برای جبران ضعف جسمانی باید چنین غذاهایی ( شکلات ، بستنی و غیره . ) را بیشتر بخورند .

داروهای حاوی جیوه و ارسنیک برای بیماری هایگوناگونی تجویز می شود . که مصرف چنین داروهایی به صورت مرتب موجب چاقی می شود .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
مشاوره ازدواج میم تزریق بوتاکس سیب سرخ تزریق ژل سیب سرخ متخصص غدد دکتر منشادی کلینیک کمردرد امید متخصص دیسک کمر دکتر سعیدی کلینیک دیسک کمر دکتر فرخانی متخصص ایمپلنت جراح بینی دکتر اکبری متخصص ارتودنسی دکتر فتحیان