استخوان هایتان را بیمه کنید! - آسان طب

استخوان هایتان را بیمه کنید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
کاهش ماده استخوانی بدن و از بین رفتن بافت استخوانی منجر به بروز پوکی استخوان در انسان می‌شود.

بیماری پوکی استخوان و سلامت استخوان ها

بیماری پوکی بیشتر در میان خانم‌ها رایج است و گاهی، برخی از مردان را نیز در سنین بالای 70-60 سالگی مبتلا می‌کند. این بیماری ممکن است از 40 تا 53 سالگی در بدن آغاز شده و تحلیل ماده استخوانی در خاموش‌ترین شرایط ممکن سال به سال ادامه پیدا کند؛ از این‌رو به‌منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری خاموش که بسیاری از پزشکان آن را قاتل خاموش می‌نامند، لازم است از سنین کودکی و نوجوانی به فکر پیشگیری از آن باشیم.

بیماری پوکی استخوان و سلامت استخوان ها

گیاه‌ درمانی برای استخوان‌ های شما سلامت استخوان ها

گنجاندن گیاه سویا در رژیم غذایی بیماران مبتلا به پوکی استخان پس از یائسگی توصیه می‌شود. به‌تازگی متخصصان و دانشمندان ایتالیایی با استفاده از گیاه سویا، دارویی تولید کردند که در درمان  موفق بوده است. در تحقیقی که روی زنان یائسه صورت گرفت، مشخص شد این دارو روی آنان تاثیری شبیه به داروهای هورمونی استروژنی داشته است. زنانی که از این دارو به‌ مدت 2 ماه استفاده کردند در حد قابل ملاحظه‌ای با افزایش سطح مواد استخوانی روبه‌رو شدند.

برای سلامت استخوان ها پرچرب‌ها را فراموش کنید

اگرچه متخصصان بسیاری به مصرف لبنیات برای دریافت میزان طبیعی کلسیم توصیه می‌کنند اما باید توجه داشت مصرف لبنیات به‌ویژه ماست، خامه و شیر باید با کمترین میزان چربی باشد. زیرا مصرف شیر، پنیر و ماست پرچرب مانع از جذب کلسیم در بدن می‌شود، بنابراین هنگام تهیه لبنیات دقت کنید از نوع کم‌چرب آن خریداری کنید. درضمن برای صرف وعده‌های شام و ناهار از غذاهای کم‌چرب یا فاقد چربی استفاده کنید زیرا وجود چربی غذا در کنار کلسیم موجب تولید ترکیبی نامحلول از کلسیم در بدن می‌شود. این ترکیب غیرقابل جذب توسط بدن است، بنابراین کارایی لازم را در کنترل این بیماری نخواهد داشت.

عسل، پوکی استخوان را متوقف می‌کند

به افراد بالای 50 سال که با بیماری پوکی استخوانی مواجه هستند پیشنهاد می‌شود، هر روز یک قاشق چای‌خوری عسل میل کنند. این کار موجب بالا رفتن میزان جذب کلسیم دریافتی آن‌ها به واسطه مواد‌غذایی یا قرص‌های مکمل می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، استمرار در مصرف عسل موجب کاهش روند بیماری در مبتلایان به پوکی و همینطور موجب پیشگیری از ابتلا به این بیماری در بین میانسالان و کهنسالان می‌شود.

بیماری پوکی استخوان و سلامت استخوان ها

برای جلوگیری از بیماری پوکی استخوان و سلامت استخوان ها دو چیز را فراموش نکنید :

اول از همه مدام ورزش کنید. بگذارید استخوان هایتان انرژی بگیریند و خشک نشوند. استخوان ها باید مدام نرمش داشته باشند . ورزش کردن برای استخوان ها مثل روغن کاری میماند.

دوم اینکه مصرف شیر و ماست را فراموش نکنید. کلسیم برای پوکی استخوان معجزه میکند. البته شیر پر چرب را فراموش کنید. چون بد تر چربی خون تان بالا می رود.

همچنین میتوانید قرص کلسیم مصرف کنید.  از بلند کردن وسایل سنگین هم خودداری کنید.

برچسب ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...