از کلروفیل و مولکول کلروفیل چه میدانید ؟ - آسان طب

از کلروفیل و مولکول کلروفیل چه میدانید ؟

کلروفیل ها مواد سبز رنگی هستند که در برگ سبزی های پر برگ و میوه های نارس وجود دارند . یعنی دی اکسید کربن را توسط فتوسنتز به کربوهیدرات های ساده تر تبدیل می نمایند . دو نوع کلروفیل در میوه و سبزی وجود دارد . کلروفیل a که به رنگ سبز روشن می باشد و کلروفیل b که رنگی پریده تر دارد . این دو نوع در ساختمان اصلی فرقی کوچک دارند اما هر دو دارای مولکول های بزرگ هستند و همان طوری که می توان از فرمول مولکولی آنها مشاهده نمود c55H72O5N4Mg می باشد . معمولا مقدار کلروفیل a سه برابر کلروفیل b در بافت های گیاهی وجود دارد . از نقطه نظر ما هر دو آنها مساوی هستند که به آن کلروفیل می گویند .

کلروفیل و مولکول کلروفیل

اطلاعاتی درباره مولکول کلروفیل

مولکول کلروفیل دارای ساختمان بزرگ و حلقوی است که از بعضی جهات شبیه ساختمان هموگلوبین ، قسمت قرمزخون می باشد ، مولکول کلروفیل دارای اتم منیزیم در مرکز بوده و به جای اتم آهن در وسط هموگلوبین است . مولکول کلروفیل همچنین دارای دمی دراز با 20 اتم کربن است که از الکل فیتول گرفته شده که چنین امری ان را قابل حل در چربی نموده است .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
آیا در مورد آنفولانزای بدون تب اطلاعاتی دارید؟

به گزارش اسان طب مولکول کلروفیل حتما پایدار نیست و اتم کانونی منیزیم و زنجیره ی فیتیل کناره آن به آسانی با پختن میوه ویا سبزی از آن طی فرآوری جدا می شود .

اتم منیزیم با گرما دیدن در شرایط اسیدی جابجا شده و مشتقات آن که به رنگ های قهوه ای تولید می گردند که هنگام بیش از حد پختن کلم صورت می گیرد . اگر به آب پخت بی کربنات دو سود اضافه گردد رنگ سبز گیاهان سبز را حفظ می کند و این امر کمک به از دست رفتن تدریجی منیزیم می کند . چنین عملی توصیه نمی گردد زیرا باعث از بین رفتن ویتامین ث می گردد .

ادامه مطلب -> کلیک کنید
هر آنچه والدین باید درباره کولیک نوزاد بدانند

جابه جایی اتم مرکزی منیزیم از مولکول کلروفیل باعث می گردد تا سبزی ها رنگ سبز طبیعی خود را در کنسرو شدن از دست بدهند .

این امر هنگامی رخ می دهد که سبزی ها را کنسرو می نمایند و یا اینکه پس از کنسرو کردن ذخیره نمایند که احتمالا به خاطر آزاد شدن اسیدهای آلی از بافت گیاهان است . از دست رفتن رنگ را نمی توان با اضافه کردن بی کربنات سدیم پیشگیری نمود . زیرا اگر چنین کنند سبزی ها هنگام فرآوری و پس از ذخیره سازی شل می گردند . برای جبران از دست رفتن رنگ طبیعی معمولا مواد رنگی مصنوعی به آن اضافه می نمایند و این کار را در حین کنسرو کردن سبزی ها انجام می دهند .

منبع :

asanteb.com

برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *